Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
2v6 - майстор
За 1-2 седмици чемширчетата останаха без листа...

Прикачен файл

2.jpg
Hoвoceлckи - майстор
Слагаш една такава гад в някакво шишенце и - в близка агроаптека.
После ни казваш и на нас :)
nanobanano - специалист
Дядо ми гледа чемшир от дълги години,но тези гасеници му го оглозгаха целия тази година.Повече от 15 метра чемшир.
hidrazin - майстор
Като гледам би трябвало да са от този вид:
Lepidoptera
Това е нов модел пеперуда по нашия край - източноазиатска.
За борба - Нуреле, Дурбасан, Би 58. Ако вече не е късно де.
Много бързо ядат - ако ги отървеш и за два дена го оглозгват.
:partyman:
ivanovbg - майстор
Копирано от Кръчма Вискяр!

Борба с чимширения молец Cydalima perspectalis, който унищожава чемширите в България е възможна. Колкото по-рано се забележат нападенията и по-рано започне борбата, толкова по-висок е шанса да се спасят чемширите.

Физически / механичен контрол
Ръчно премахване на ларви може да бъде ефективна мярка за контрол, ако се повтаря на всеки 2-3 дни. За по-големи дървета или по-голям брой растения, заливащи дърветата със силна водна струя или смучене на ларвите от растенията с прахосмукачка се оказа много ефективен.
Чемширения молец се привлича от ултравиолетови лампи - тези, които се слагат в градините за унищожаване на комарите.

Синтетични инсектициди (циперметрин, делтаметрин) са ефективни, но трябва внимателно да се пръска също и вътре в храста, Както и отдолу на листата. Подобен природен пиретроиден инсектицид, извлечен от хризантеми и смесен с рапично масло, може да бъде използван също. Независимо от естествения произход, токсичността на природния не отстъпва на синтетичните. Ето защо е необходима сериозна защита по време на лечението.
Прилагането на тези инсектициди трябва да се прави вечер, където има домашни пчели или полезни насекоми, за да се сведе до минимум отрицателното въздействие.
В чемшира живеят доста полезни насекоми, главно паячета.
Bacillus Thuringiensis е бактерия, която произвежда специфични за насекоми ендотоксин която перфорира чревната лигавица гъсеници, което води до парализа и смърт.
Нематоди също имат действие върху храносмилателната система на ларвите.
Феромони капани (привличане на възрастни мъже) са в състояние да предотвратят импрегниране на възрастни женски индивиди на чимширения молец, като така се контролира тежестта на щетите. По-важна част от стерилни яйца е снесена от възрастни женски. Селективността на феромона е много добра и не привлича полезни местни видове.
Инсектициди, Bacillus и нематоди лечение трябва да се повтарят три пъти през интервал от около десет дни, тъй като в повечето случаи те засягат млади ларви.
Феромони капани трябва да бъдат въведени от март-април до октомври-ноември.
Засега народонаселението се бори с молеца, унищожаващ чимширите в България, по своему - масовите съвети са за изрязване до почвата и да се изчака новото израстване. Което за млади растения може и да изглежда приемливо. Но за десетилетни растения е несмислено.
Здравейте, от три години и ние имаме проблем с гъсениците, чемширите които имаме са на около 30 години, огромни са, но ако не се ориентираш бързо, за отрицателно време изяждат листата, много са бързи. Третираме ги с една отрова от агро аптека и то наистина помага и ги спасява!!! Отровата се казва нуреле.Успех на всички.

Тема "Какво да се пръска върху чемшира срещу тези гъсеници?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: