Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yanko78 - специалист
Здравейте на всички. Доста изчетох по темата за поливни системи и все още не може да ми се изясни всичко, затова и ще си задам въпросите. Като за начало, идеята ми е да направя поливна автоматична система на 4 парчета земя (2 пред къщата и 2 пред оградата на къщата). Парчетата са правоъгълни с разери 7х4 метра и 7х6 метра. Ще ми се да има и един извод в който да се включва маркуч с който да се поливат зеленчуците, които не са много - няколко лехи. Има сондаж от който се е поливало години наред и смятам, че вода има достатъчно. Ще съм благодарен да споделите вашите виждания и опит как да се случат нещата. За съжаление, профисионално изграждане от фирма ми излиза непосилно и за това съм се решил сам да свърша всичко. Къщата не се използва постоянно и за това ще трябва да е програмеруемо поливането.

Свържете се с доказани специалисти по поливни системи!
hidrazin - майстор
yanko78 написа:
...Доста изчетох по темата за поливни системи и все още не може да ми се изясни всичко, затова ....
...затова продължавай с четенето и накрая като ти се изясни донякъде задай конкретни въпроси.
Успех. С четенето.
:partyman:
yanko78 - специалист
До момента ми е ясно, че ще ми трябва помпа с разшерителен съд. За съжаление не съм наясно точно каква и с какви показатели трябва а е за да отговаря на площа която ще полива. Със сигурност ще ми трябва и пресостат който да управлява помпата (ако правилно съм разбрал работата му) Програматор, клапани, разпръсквачи, сензор за дъжд... Целият този пъзел от тръби помпи, програматор, винтили не мога да си го изясна. Не съм наясно, колко трябва да е централната тръба (32мм) дали е подходяща, как се излиза от нея за отделните кръгове, (25мм) за тях добре ли е? Дали едновременно или поетапно трябва да се поливат площите. Имам готовност да копая а не съм наясно от къде и как трябва да мине всичко и как да се навърже. Желанието ми е огромно да го направя пустото поливане. Ще се радвам да помагате за да осъществя проекта си. Мерси предварително на отзовалите се.
yanko78 - специалист
Такаа, дойде време да допълня темата вече по конкретно с въпроси. След доста четене и консултации с познати го измислих до някъде и исках да споделя с вас и вие да си дадете мнението дали нещата са ок така и как да се случат и останалите ми въпросителни.

1. Водоизточника. В момента имаме сонда в кладенец, който не е докопан. В момента е 5м. изкопан и сигурно има още 3-4 м. до вода. В това състояние от сондата се е поливало с години наред и водата винаги е стигала. На пролет с ръчната помпа се изпомпва водата да се качи, включва се помпата да поеме водата и така цяла година. Тръбата е цол, под тетката от където излиза за помпата има клапан който да не позволява водата да спадне, както и кран под ръчната помпа. Въпроса ми е каква помпа ще ми трябва за конкретното поливане което ще опиша и дали ще е по удачно да се докопае до вода стария кладенец и да се използва с потопяем смукател? Ето и водоизточника.
Изображение
Изображение


Изображение

Това е най груб чертеж, съотношенията да не се имат в предвид, мерките които съм описал са точни. Идеята ми е да се пуснат четири кръга за петната пред къщата и пред оградата на къщата, от страни на къщата се получава малка алея която също да е с райграс. В дясно където се пада цялата дължина до градината, искам да е с туи и да има и един маркуч за тяхното напояване Също така да се полива и градината с капково напояване. Как ги виждам нещата. Единият вариант да набутам всичко в кладенеца /помпа, ел клапани, програматор/ и от там да тръгват за пред къщата за всичките кръгове тръби. Вторият вариант ми е да стигна с една централна до шахтата която е в едно от полетата пред къщата и от там да тръгнат кръговете. Представям си централна тръба 32мм и разклонения от нея с по 25мм за отделните кръгове. Предвиждам и единият ел. клапан, който ще полива градината да е с по-малко налягане. Въпроса е дали да се комбинират определени кръгове да се напояват едновременно от един клапан, или да си сложа на всеки кръг клапан и да си се командва всичко от програматора?
Предпочитания имам към Рейн Бърд или Хънтър, като не е задължително с техни продукти да се случат нещата. За големите полета мисля, че 10 см роторен разпръсквач с подходяща дюза, а за малката алея с дфлекторен. За малката алея ми е малко мътно още колко ще се необходими и на какво разстояние се подреждат :?
Слагам снимки в повече снимки да се добие представа по подробно

Това е поглед на полетата пред къщата, а пред оградата са другите две. В дясно е къщата а насреща е оградата по която мисля да са туите
Изображение

Това е алеята която се получава между къщата и оградата по която трябва да има туи. В момента има дърво и малини в нея, но те ще се махнат и ще се изчисти за трева. Предвиждам и пътека 80-100 см покрай къщата и терасата да върви.
Изображение

Това е дясното поле /с гръб към къщата/ в което е и шахтата от която влиза чистата вода в къщата, в което евентуално мислех да са програматора с клапаните.
Изображение

Двете полета с гръб към оградата с туи.
Изображение

Малка панорамка на полетата пред къщата :rolleyes: :rolleyes:
Изображение

Ето го и лявото поле, като по-същия начин си го представям и за полето пред къщата, като те са почти единтични по размер.
Изображение

Ето и виждането ми за дясното поле. Имам притеснения с тези дървета така, че може да ги наранят пръскачките ама.... Така го виждам на този етап :? :?
Изображение

Това е градината зад къщата. Не мисля, че ще става някога по голяма от това.
Изображение

Това е общо взето.
Мисля маркучите да се цели и да ги огъвам в каналите където ще изкопая. Ще копая с 50-ина см. по-навътре в полетата. Мисля към 30 см. да изкопая, понеже ще трябва да се изравняват нивата и поне с 10-15 см. ще се наддигнат. С водоземни скоби мисля да излезна за пръскачките и флекс маркуч към тях, съответно с прилежащите към тях колена и т.н.
Големият ми въпрос е каква помпа ще ми е необходима?
Как е най удачно да са трасетата, дали повече маркучи от герана към полетата или повече кабели от герана към клапаните, ако реша да са в шахтата пред къщата :? :? :? :?
Какъв програматор?
Конкретно какви клапани за тревата и поливането? :?
Въобще ще съм благодарен на всякакво мнение и да взема да копам вече, че ме сърбат ръцете :roll: :roll:
yanko78 - специалист
Продължавам с размислите

На тази снимка съм очертал как ги виждам отделните кръгове. Спрял съм се на вариант кръговете да тръгват от едно място, където ще е помпата, клапаните и програматора.

Изображение

За момента съм се спрял на тази помпа, с пресостата. Дали ще е подходяща???? :? :?
http://pompa.pazaruvaj.com/pedrollo/2cp ... 29590147/#
http://www.onlinemashini.bg/elektronen- ... 8a-1-/4142

За програматор съм избрал този
http://napoqvane.com/controller_rain_bird_esp_rzx_8i

За роторни разпръсквачи тези
http://napoqvane.com/rotary_sprinkler_rain_bird_3504

За дефлекторните тези, плюс дюзите от 1.8 до 2.4 м
http://www.napoqvane.com/spray_Rain_Bird_1804
http://napoqvane.com/sprinklers/spray_s ... van_nozzle

Електромагнитен клапани за тревата тези. Не съм сигурен за капковото на туите и градината какъв да е :? :? :?
http://napoqvane.com/valves/valves_rain ... 100_DV_24V

Полиетиленовите тръби с необходимите ВиК части от местната железария. Колената, флекс маркуча и водоземните скоби още не съм ги сметнал колко ще ми трябват.

Дали така нещата биха се получили :?: :?: :?:
yanko78 - специалист
Колеги, никой ли не може да изкаже мнение?
hidrazin - майстор
Помпата която си избрал не е лоша и ще свърши работа.
Сваляш си характеристиката на помпата, примерно от тук:
ПОМПА
И гледаш какъв дебит ще ти осигури при нужното налагане. Оставяш си и запас от налягане.
После смяташ по броя на разпръсквачите и нужния им дебит колко може да сложиш в един кръг.
Налягането на системата гледаш да не пада под 2,5-3 бара.
Пример:
- роторен разпръсквач от тези дето си избрал с дюза 3 при налягане 2,5 бара изразходва 0,6 кубика вода за час
- помпата при налягане в системата 2,5 бара може да осигури (примерно) 4,5 кубика вода
После делиш 4,5 на 0,6 и излиза 7,6 броя роторни разпръсквачи.
Реално не трябва да слагаш повече от 5-6 броя. Има си загуби по тръбите, фитинги, клапани, помпата след време "умалява".

Също така трябва да отчетеш факта дали помпата ще е на нивото на земята или в кладенеца.
Ако е в кладенеца трябва да извадиш от напора толкова метра, на колкото е спусната.

За пресостат по-добре си вземи такъв:
Електронен пресостат Brio Tank
Или някой друг дето има такъв малък разширителен съд отзад.
Не ми се обяснява сега защо.

Програматора - не знам защо си избрал за 8 клапана. Едва ли ще имаш толкова кръгове но твоя си работа.
И друго, в никакъв случай не го пъхай в шахтата както си намислил!!! То си пише - за вътрешен монтаж.
Слагаш го някъде в къщата или на друго сухо място така че да ти е удобен достъпа до него.
Аз лично бих препоръчал този програматор. Продават го даже със сензора за дъжд:
Hunter X-Core вътрешен монтаж + датчик за дъжд Rain Click
По принцип за мен лично HUNTER винаги са били по-напред от Rain Bird. :-D

Клапаните каквито си избереш - само гледай да са на 24 волта защото има и на 9 волта.
Клапаните най-добре в шахтата след помпата и филтъра но така че да ги стигаш.
Като са на едно място ще пускаш кабел само до едно място.
Ако ги пръснеш из двора ще трябва кабел до всеки от тях.

Дефлекторините разпръсквачи къде мислиш да ги слагаш???

Вместо тези роторни разпръсквачи дето си избрал аз бих се насочил към тези:
Hunter PS Ultra 10см + дюза MP ROTATOR
Напояват много по-равномерно, струите са доста стабилни при вятър и имат малък дебит.
Демек може да сложиш повече в един кръг и да покриеш едновременно по-голяма площ.

За капковия маркуч на туите и капковите маркучи в градината ще ти трябва регулатор на налягане.
Към градината си пусни два кръга. Нищо че е малка.
Така може да програмираш различно напояване за различните култури.
Примерно ежедневно за краставици, пипер и други дето искат много вода.
Другия примерно два пъти в седмицата - за домати да кажем.
Кръгът с капковото за туите го свържи към единия кръг на градината.

Още след помпата задължително филтър!!!

Друго за сега не се сещам пък и изписах света. :shock:
От мен толкоз.
:partyman:
yanko78 - специалист
Такааа, първо искам да изкажа огромни благодарности на hidrazin за търпението и отделено време. Вслушах се в съвета му и вече пристъпвам към поръчка. Бай Васко трябва да изкопа траншеите утре и в другиден, а аз да си подготвя поръчката за материалите. Искам да пусна поръчката тук с цел да ме посъветвате кое как да се случи, за да не изтърва нещо.
Ето я и нея до момента. Спрей разпръсквачите са за алеята която е 14м. дълга и 2 широка, както и за още една малка алейка.
Изображение
Както писах по горе, пускам до всеки кръг Ф32 мм основна тръба, кръговете ще са с Ф25мм, от Ф25 към разпръсквачите съм предвидил 16 мм флекс маркуч, с водоземна скоба на 3/4 за коляното към флекс маркуча / чудя се дали да не е на 1/2 като коляното на разпръсквача???/ В началото мислех да огъвам маркучите в каналите където свиват, но реших да са с колена.
Все още не съм сигурен как да излеза към кръга 25 мм. Дали да е ъгъл от 32 към 25 или с някакъв тройник и да затапя оставащия край :? :? :?
Също и кръга 25 мм. с тапа ли завършва или трябва с тройник да си се върти???

Предвиждам клапаните да ги навържа с нипели един за друг. Взел съм 3 нормални и 3 за кръговете с капково. Допълнително и регулатор на налягането на 1 бар. :drinkers: :drinkers: Дай боже скоро да си пия ракията и да се омагьосвам пред пръскалките. Помпата с пресостата ще ги оставя за накрая. Какво мислите за помпите които напояване предлага и дали е нужно да слагам реле за управление на помпата? Оффф май доста въпроси зададох пак #-o
hidrazin - майстор
yanko78 написа:
... за да не изтърва нещо...
Не виждам фин филтър за след помпата.
Добре беше да начертаеш коя пръскачка къде мислиш да я слагаш като отбележиш и площта която ще напоява.
Нещо не виждам тези SS-530 къде ще ги слагаш тези 20 броя.
Имай едно на ум че MP RORATOR и тези SS-530 не е добре да работят заедно в един и същ кръг.
Това е така защото SS-530 са си живи лами за вода.
Тези 20 броя искат към 6 тона вода на час.
Демек ще напояват много по-бързо и трябва да работят по-кратко от MP ROTATOR.
За клапаните си има готови колектори.
Аз използвам един такъв и един от малките свързани последователно.
Колектор за клапани 5-пътен
Честно казано не съм очарован.
Мисля да го сменя като налепя ППР тройници 32х1". Малко скъпо излиза ама ще е по-стабилно.
Ако нямаш течове между помпата и клапаните не мисля че ще ти трябва реле за помпата.
Аз поне не съм слагал.
Иначе програматора има изход за управление на Master клапан или помпа.
:partyman:

Тема "Огромни въпроси за поливна система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: