• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Десертно грозде не е подходящо за вино. Не е пивко, тежко е и лесно вкисва. Не съм задълбавала защо
Набучи на края на чепката малко картофче, провеси чепката от тавана ( на сухо и закрито) и ще имаш хубаво грозде за зобане чак до пролетта. А без семките - по без картофче, да си съхне на стафидки
п.с. За вино съм брала гроздето октомври-ноември
kr1100 - майстор
Афродита та тази година предаде богу дух за съжаление. Изсъхна.

По темата -пресата може да я използваш и за ракия. по метода : плодове, в бидона,след ден -2 /според плодда/с дрелка и бъркалка на пюре, сито.Останалото по ситото в пресата - сок.

@ n_a - не съм писал зеленчуци / домати/ а плодове.
Скоро подмятам ябълките. Преди 3-4 седмици купил ЛИДЪЛ ска сокоизтисквачка. Засега наблягам на пресен сок обилноооо
Последна промяна от kr1100(стар) на вт авг 23, 2016 9:24 pm, променено общо 2 пъти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не, машинките за мачкане на грозде не стават за домати. Доматите ги правиш с машинка за мелене на месо приставка за махане на семки и люспи :-D
infomar
Днес направих преса за грозде и плодове.
Излезе с обем 14 литра на материала. В следващите дни ще направя тест за да видя дали отворите които съм направил са добри или трябва корекция.
Обемите които ще обработвам са малки - еднократно не повече от 5-10 килограма, максимално да достигна 50-100.
Пресата е 3-4 тона стара автомобилна. Дано да е достатъчна.
Материали - винкел, за бутало използвах чугунен капак от стара печка 25см. диаметър, вътрешният цилиндър от казан 26 х 26см. и външен 28 см. диаметър.
Допълнително съм подготвил дървени подложки, ако се наложи да увелича хода на буталото.

Трябва да я поизпипам малко - да подменя болчетата с по-къси... козметика. :lol:
Всичко сам си го направих... докато почивах.

Изображение


Изображение
Svetoslavoff1 - майстор
Аз бих казал - и двете дядо попе, и двете:)
Наистина прочети първо как се прави вино, бяло, червено, розе и ако имаш уточняващи въпроси питай. Например в ракията.ком(на латиница) има много хубава книжка за производство на вино и ракия. Източи си я и чети вместо жълта преса, която понякога ни цитираш, подкрепям Ангел Филев:)
Ще оспоря моя градски, но никога чепки в материала за виното, става по-грубо. Щото като виждам какъв си тертиплия, не би ти прилягало да правиш какво да е вино.
И се зареди с малко серниста киселина и дрожди.
roland - специалист
И аз викам и двете. Серниста и дрожди задължително!
С мелачката си мелиш гроздето и махаш чепките. Аз на бурна ферментация го оставям 8 дни, след което вадя ширата и оставям чист сок. Ваденето става с пресата, за да извадиш всичкото вино. Калта я вадя след две три претаквания, които се правят след месец тиха.
infomar
Пресата днес я пробвах - работи идеално и не са нужни корекции. Рандемана ми излезе около 64%.
Чираче - майстор
Ето каква гроздомелачка си направих преди няколко дни. Двата вала са на сачмени лагери 6205. Задвижващите колела са метални. Гумените шайби, нанизани на валовете, са от обелващ апарат на царевичен комбайн. Задвижващия вал е неподвижен, а задвижвания е подвижен. Между тях от двете страни има пружини. Допълнително около лагерните тела съм запълнил с пяна, и грундирал, за да не ми тече от там. Зърната предварително се ронят ръчно. Поставя се върху бидона. За момента се върти на ръка, с опция, при намиране на подходящ ел. двигател, да я направя електрическа.

Пробвана е, и работи перфектно.

Прикачен файл

P1010156.jpg
P1010156.jpg (52.37 KиБ) Видяна 3652 пъти
infomar
Чудесно е станала.
И аз мислех да си правя подобна, но по-малка, за малки количества, но ми идва трудно - нямам необходимите части. Ще гледам, ако се продава да си купя някоя с по-малки размери.
Днес 3-4 кофи ги изронках на ръка и после последва смачкване в един чувал, каквото остана в мелачката.
Толкова пусна асмата... ще чакам следващите по реда си...
Чираче - майстор
infomar написа:
Чудесно е станала.
И аз мислех да си правя подобна, но по-малка, ...
На снимката изглежда голяма :? Размерите и са следните:
Диаметър на гумените шайби Ф70
Работна дължина на валовете 280 мм
Размери на коша в най-горната част 400х290 мм
Дълбочина на коша до валовете 260 мм
Свободно побира ронени зърна от кофа 16 л
При въртене не се усеща никакво съпротивление, поради лагерите. Не чупи семките. За мен е перфектна за малки количества. Мачкането е лесно, стига да има кой да рони зърната :lol:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Гроздомелачка или преса за грозде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: