• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
Тая година ако даде Бог и природата, може да остане неизядено грозде и да се наложи да направя малко винце.
Въпросът ми е когато обера гроздето, направо с пресата може ли да му изстискам сока, или трябва предварително да го мина с гроздомелачка?

Ако трябват и двете, какво ви е мнението за тези два модела - количествата грозде които ще се обработват, няма да са много и няма да е едновременно цялото количество. Може би по 20-30-40 кила на един път.

Преса 36литра:

Изображение


Гроздомелачка 39/52 с 2 вала+бъркалка:
За какво служи тази бъркалка и къде я виждате на снимката?

Изображение



Говорих с фирмата, казват, че всички колела били пластмасови, предлагали се външни за смяна, но не и вътрешни. При това положение дали е удачно да се закупи :?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
infomar написа:
Тая година ако даде Бог и природата, може да остане неизядено грозде и да се наложи да направя малко винце.
...
:?: Колко малко? Направи го като дядо си - еко -био :-) Пусни мацка-две да го отъпчат...
angelfilev - специалист
n_a написа:
infomar написа:
Тая година ако даде Бог и природата, може да остане неизядено грозде и да се наложи да направя малко винце.
...
:?: Колко малко? Направи го като дядо си - еко -био :-) Пусни мацка-две да го отъпчат...
Важно е после да си измият краката, да има едно миене. :)


infomar, и двете неща, които показваш вършат работа. За начало преса не ти е нужна защото и цветът и много полезни вещества се съдържат в кожите на гроздето.
Мелачката вероятно е добра, но отлична работа ще ти свърши и най-евтината с два пластмасови вала.
Бъркалка е това, което се задвижва от горното колело. За твоите количества и дори много по-големи може да се мине без нея.

п.п. Ще подобриш виното си ако намалиш четенето сутрин рано на "ония" сайтове защото ти развалят настроението за цял ден. :)
timo1 - специалист
Ако правиш червено вино задължително ципите на зърната трябва да са в него докато стане готово,за бялото може направо с пресата.
infomar
angelfilev написа:
n_a написа:
infomar написа:
Тая година ако даде Бог и природата, може да остане неизядено грозде и да се наложи да направя малко винце.
...
:?: Колко малко? Направи го като дядо си - еко -био :-) Пусни мацка-две да го отъпчат...
Важно е после да си измият краката, да има едно миене. :)


infomar, и двете неща, които показваш вършат работа. За начало преса не ти е нужна защото и цветът и много полезни вещества се съдържат в кожите на гроздето.
Мелачката вероятно е добра, но отлична работа ще ти свърши и най-евтината с два пластмасови вала.
Бъркалка е това, което се задвижва от горното колело. За твоите количества и дори много по-големи може да се мине без нея.

п.п. Ще подобриш виното си ако намалиш четенето сутрин рано на "ония" сайтове защото ти развалят настроението за цял ден. :)

Тия пластмасови валяци не се ли изронват за една-две години :? После хвърлям машинката или се продават резервни? Виждал съм едни "стари" от време оно, с метални валяци, ама вече не... :?
Значи бялото грозде (със семки и без семки) директно в преса и бидона, а червено ли е, първо му намачквам ребрата и отделям чепките.. после в бидона.
Последна промяна от infomar на нед юли 31, 2016 2:28 pm, променено общо 2 пъти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
И на бялото и на черното отделяш чепките
Ако искаш
Ако искаш розе, червеното го мини рано през пресата
Я се хвани да почетеш мъничко. И Уикипедия, ще ти свърши работа на първо време
Andri01 - майстор
Червеното в мелачката и после в бидона направо,с чепките.След ферментацията/ преди тихата ферментация/ отделяш чепките и калта.Те отиват за ракия.
infomar
n_a написа:
И на бялото и на черното отделяш чепките
Ако искаш
Ако искаш розе, червеното го мини рано през пресата
Я се хвани да почетеш мъничко. И Уикипедия, ще ти свърши работа на първо време
То без четене няма да мине. За първи път ще правя вино, та ще се туткам...
Та казвате, четене му е майката - и в секса е така. Хващаш книгата и лягате, щото ако от страни дават съвети, се съмнявам дали ще стане..... :?

Исках само да разбера, дали трябва и мелачка и преса да взема или едното е достатъчно. А за чепките - и в двата случая чепките се махат и се оставя само зърната, които са напукват.. Притесняват ме само тези пластмасови валяци.... ама ще го преживея.
Противоречиво е мнението дали за бялото грозде се оставя само сока след пресата, или трябва и зърната. Ще видя какво пише в книгите.


п.с.
Малко не по темата:
Подобна преса може ли да се ползва за изстискване на домати и правене на доматен сок? После в бутилки и изваряване? Сега ползвам една електрическа за тази цел, и не съм чувал някой да ползва подобна преса.
timo1 - специалист
Само сока на бялото,иначе нема да пиеш бяло :partyman:
infomar
Тук едни пишман винари, сме седнали на чашка и ме убеждават, че от десертно грозде вино не ставало.
Ако е така, да го направя на гроздов сок... и не ми трЕбат мелачки и тинтири минтири....

Това е гроздето, ама има още седмица-две за да до узрее, но аз си го хапвам и сега:

Някакво с неизвестно име....
Изображение

Брестовица без семки.
Изображение

Някакво бяло без семки.
Изображение

Велика и Сияна.
Изображение

Дунав.
Изображение

Кардинал.
Изображение
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Гроздомелачка или преса за грозде?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: