• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
iivanov написа:
Снадката при теб е слабото място и от там идват вибрациите.
Реших да сравня два иначе идентични тримера на "Husqvarna", единият от които (128LD) е с вал в 2 части със снадка, а другият (128L) е с цял вал:
Изображение
Изображение
При първия вибрациите (съответно за лявата и дясната ръка) са 9 и 8 м/с², а при втория – 4,8 и 6,4 м/с². Обърнете внимание, че разликата е почти двойна за лявата ръка, която държи тримера отпред, близо до снадката, но е много малка за дясната ръка, която го държи по-близо до двигателя. Извод: Прав сте!

П.П. Интересно е също така, че моделът "128LDX" на "Husqvarna", който се различава от "128LD" само по размерите на вала и по снадката, има много по-ниски вибрации от него – едва 3,2 и 4,2 м/с² (съответно за лявата и дясната ръка), – по-ниски дори от вибрациите на "128L". Нещо повече – на предната дръжка, която е много по-близо до снадката, вибрациите са почти 3 пъти по-ниски, отколкото на "128LD"! Значи можело и разглобяемите тримери да се правят с ниски вибрации!
lucho - специалист
ssiderov написа:
Добра информация дават Олео мак в каталога си! Купих си тяхна квадратна леко назъбена сива корда Platin-cut. Назъбването било с цел да се къса на мястото където е напрежението, а не където си поиска. Демек леко отслабени сечения по цялата дължина и където запъне там къса! Не е с цел по-добро рязане. Но за свежа трева почти всичко върши работа. И материала май е някакъв полиамид, който леко поема влага до десетина процента. Като накиснеш кордата една нощ във вода, на сутринта седи по-еластична.
И аз си купих такава корда, с но дебелина само 2,7 мм, като за моята немощна (1,2 kW) китайска електрокоса. Попитах един професионален косач от Ботаническата градина, дали е добре да се кисне кордата във вода. Той каза, че единствения ефект от такова киснене е, че като започнеш да косиш, те намокря. Никакъв положителен ефект от кисненето във вода според него няма. Каза, че единственото условие, което трябва да се спазва при съхраняването на кордата, е да се държи на тъмно, защото се поврежда от светлината.

По-долу давам информация за тази корда на италиански (вж. по-горе превода на използваната терминология)

Изображение

и на английски:

Изображение
lucho - специалист
ssiderov написа:
Мерак ми е да пробвам Джет фита с Техни блейд,но още не съм го купил.Поразговорих се с тяхните търговци,относно този инструмент и корда.Поне си купих от тях машината.Хората ми казаха,че мога да ползвам главата само с двете корди!При четирите машината ще дойде слаба за тях!Те внасят от Техни блейда 6 и 7 милиметровите,има и 5 мм ,но я няма тука.Като цена на метър излиза по-евтино да си купиш кутия Техни блейд,отколкото Флекси!Видях в магазина Флекси 4 мм ,май беше 21 метра за 48 лева!Смятал съм ги и разликата не е малка!Та сега ще отделя парета за купуване на глава и кутия Техни блейд 6 мм.Щото ме викат комшии с подивели капинаци,дето квадратната тройка не помага!С ножа ще стане,но не навсякъде.Пък на рекламата на Технито ефекта е добър!Но с машината с която работят е ячка!Гаранция че е 50 куб,поне 3 коня.Върти 4 корди наведнъж все пак!
Оказва се, че и "Oleo Mac"/"Emak" също прозвеждат такава корда!

Изображение

Нарича се "Saw-Blade Gold" и според тях може да реже дървесни издънки с диаметър до 12 мм. Не знам дали може да се внесе в България. По-долу давам справка за нея на италиански (вж. превода на термините по-горе)

Изображение

и на английски:

Изображение

Какво се вижда, "Oleo Mac"/"Emak" допускат тази корда да се зарежда в кордова глава с макара, за разлика от "Oregon", за чиято корда "Flexiblade" съм виждал предупреждения това да не се прави ("NOT suitable for traditional spools or bump feed heads").
Лошото е, че хубава мощна машина идва малко тежичка с антивибрационната система! Без тая система е лека, но пък ръцете ти търнят след работа!
Преди известно време си купих антивибрационни ръкавици. До известна степен погасяват вибрациите, но не напълно.
lucho - специалист
Тук пише:
На травокосы с ровной штангой можно подбирать леску по следующему простому алгоритму: объему двигателя в десятках кубических сантиметров соответствует диаметр в миллиметрах.
С други думи, може да се използва следната формула:

d = V / 10

където d е диаметър на кордата [мм], а V – работен обем на двигателя [куб.см]. Просто и лесно за запомняне правило, макар и доста грубо, защото има големи разлики в литровата мощност на различните модели моторни коси, а и трансмисията има голямо значение. И все пак, мисля, че е полезно.
ssiderov - специалист
Имат доста неща Олео мак,но не всичко се внася!Виждал съм я на живо тази корда Saw blade,но на мострено табло в офиса на вносителя.Преди често го посещавах,но откак направиха магазин,вече не пускат клиенти в офиса!Питах ги дали ще поддържат цялата гама корди,но не потвърдиха!Гледат кое се продава и би се продавало на нашия пазар.Това са скъпи модели дето май няма да вървят.Таз година пуснаха Platin cut само!Казаха че Техни блейда трудно им върви.Не сме голям пазар,пък и конкуренцията от Райдър си казва думата!
По форумите на братушките пише доста подробности! :?
lucho - специалист
ssiderov написа:
Имат доста неща Олео мак,но не всичко се внася!Виждал съм я на живо тази корда Saw blade,но на мострено табло в офиса на вносителя.Преди често го посещавах,но откак направиха магазин,вече не пускат клиенти в офиса!Питах ги дали ще поддържат цялата гама корди,но не потвърдиха!Гледат кое се продава и би се продавало на нашия пазар.Това са скъпи модели дето май няма да вървят.Таз година пуснаха Platin cut само!Казаха че Техни блейда трудно им върви.Не сме голям пазар,пък и конкуренцията от Райдър си казва думата!
Когато ги запитах дали е възможно да се внесе в България корда "Saw-Blade Gold", от фирма "Мина" ми отговориха, че е възможно, ако държим на нея. Ако мислите, че можете да я ползвате, ставаме двама, и дано да има и още хора (ако има, пишете тук!), за да им стане интересна, т.е. да имат интерес да я внесат. Засега не е ясно на какви цени би могла да се продава тук. Изобщо, въпросът е сложен.
По форумите на братушките пише доста подробности! :?
Да, и не само по форумите. Например тук открих следната таблица:

Изображение

Прави впечатление "дискриминацията" на електрокосите. Излиза, че мотокоса с мощност 735 вата (1 к.с.) е доста по-мощна от електрокоса с мощност 1100 вата! Това трабва да е поради различната зависимост на въртящия момент от оборотите за ДВГ и електромотора, за която писах по-горе. Или има и други причини?
Последна промяна от lucho на пон сеп 19, 2016 3:57 pm, променено общо 1 път.
lucho - специалист
lucho написа:
Прави впечатление "дискриминацията" на електрокосите. Излиза, че мотокоса с мощност 735 вата (1 к.с.) е доста по-мощна от електрокоса с мощност 1100 вата! Това трабва да е поради различната зависимост на въртящия момент от оборотите за ДВГ и електромотора, за която писах по-горе. Или има и други причини?
Открих още една причина. За разлика от мотокосите, в спецификацията на електрокосите обикновено не се дава полезната мощност, а потребяваната. Типичният КПД на колекторен електродвигател с мощност от такъв порядък е около 80% при пълни обороти. Така че полезната мощност на моята електрокоса например не е 1,2 kW, а до 1 kW :(

Но това не обяснява такава голяма разлика. Трябва да има и други причини.
lucho - специалист
Инфографика оттук за избор на диаметър на кордата в зависимост от задачата:

Изображение
lucho - специалист
Още една таблица, този път оттук:

Код: Избери всички

Мощность/кубатура  | Диаметр лески
-------------------+--------------
Электрические трим-|              
меры 0,6 − 1,2 кВт | 1,3 - 2,0 мм 
-------------------+--------------
20 − 25 cm³        | 2,0 − 2,4 мм 
25 − 40 cm³        | 2,4 - 2,7 мм 
40 − 50 cm³        | 2,7 - 3,0 мм 
   ≥ 50 cm³        | 3,0 − 3,5 мм 
Доста по-песимистична е от предната :(
lucho - специалист
И още една таблица, този път сборна (оттук, оттук, оттук, оттук и оттук), за двуслойната корда "X-Force" на "Husqvarna", по-консервативна и от предната:

Код: Избери всички

Мощност [к.с./kW]| Диаметър [mm]
-----------------+--------------
0,8-1,1 / 0,6-0,8| 2,0          
1,1-1,9 / 0,8-1,4| 2,4          
1,9-2,5 / 1,4-1,8| 2,7          
2,5-3,0 / 1,8-2,2| 3,0          
  ≥ 3,0 /   ≥ 2,2| 3,3          
Киловатите сили съм ги смятал по европейския стандарт (1 к.с. = 735,5 W).
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15

Тема "Избор на диаметър и форма на сечението на кордата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: