• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
Здравейте!

Искам да поставя няколко въпроса към хората с опит и знания по отношение на избора на корда:
1. Как се определят най-подходящите за дадена цел диаметър и форма на сечението (кръгла, квадратна, петоъгълна и т.н.) на кордата?
2. Oт какво зависи максималният диаметър на кордата, който може да се използва за дадена моторна коса (тример)?
3. По-конкретно, на какви условия трябва да отговаря той, за да може работи с глава с 4-милиметрова корда и в какви случаи си заслужава да се използва толкова дебела корда?

Благодаря!
keymaker - специалист
1. В общи линии правило няма ,но на практика има зависимост и е доста субективна . Аз съм предпочитател на профилните корди ,но при меки,крехки и пресни треви всички вършат работа. А при започнали да се вдървяват бурени квадрата и триъгълника работят по-добре.
2. Зависи от мощността на машината, обикновено в ръководството на машинката си пише каква корда може да носи ,но почти винаги може да се мине с една идея нагоре.
3.За работа с 4мм. корда двигател с мощност над 2 к.с. е най лекия вариант. Дебелата корда има по-голямо съпротивление и съответно товари повече машината. При вдървени бурени и треви , първоначално разчистване и сплъстени/полегнали трвеи е желателно да се ползва най дебелата възможна корда ,а при крехки и сочни треви нещо около 2мм. е напълно достатъчно може и с кръгло сечение.
lucho - специалист
keymaker написа:
1. В общи линии правило няма ,но на практика има зависимост и е доста субективна . Аз съм предпочитател на профилните корди ,но при меки,крехки и пресни треви всички вършат работа. А при започнали да се вдървяват бурени квадрата и триъгълника работят по-добре.
Не знаех, че има и триъгълни :)
2. Зависи от мощността на машината, обикновено в ръководството на машинката си пише каква корда може да носи ,но почти винаги може да се мине с една идея нагоре.
Преглеждал съм много упътвания. При тези, в които е указан такъв диаметър, има голяма разлика между различните упътвания. Имам предвид, че при някои по-мощни е указана по-тънка корда, отколкото при някои по-маломощни. Специално за моя модел (SF7A214-1) с мощност 1,2 kW (1,6 к.с.), който се продава под поне 17 (!) различни марки (в България е познат като RD-EBC02), в различните упътвания съм срещал стойности от 1,6 до 2 мм, но за други машини с приблизително същата мощност съм срещал стойности до 3,3 мм. Аз лично съм работил само с 2,4 мм засега.
3. За работа с 4мм. корда двигател с мощност над 2 к.с. е най лекия вариант.
Може ли да се каже, че изискваната мощност е пропорционална на диаметъра на кордата? Или с други думи, максималният диаметър е пропорционален на мощността? Т.е. за моя случай (1,6 к.с.) максималният диаметър ще бъде 3,2 мм?
Дебелата корда има по-голямо съпротивление и съответно товари повече машината.
Доколкото разбирам, намаляват оборотите дори при празен ход поради въздушното съпротивление (нали скоростта на края на кордата при пълни обороти е от порядъка на 500 км/ч). При самото косене, ако гъстотата на тревата не е толкова голяма или ако се коси бавно, може би ще успее да среже тревата дори и при по-малка мощност за сметка на инерцията (на принципа на едновремешните резачки на дърва с едноцилиндров четиритактов двигател, голям маховик и каиш). Или не?
При вдървени бурени и треви, първоначално разчистване и сплъстени/полегнали трвеи е желателно да се ползва най дебелата възможна корда ,а при крехки и сочни треви нещо около 2мм. е напълно достатъчно може и с кръгло сечение.
В последния случай (2 мм) не зависи ли от дебелината на стъблата, гъстотата им и скоростта на косене?
ssiderov - специалист
Малко е относително да се говори за пропорционалност между сечението на кордата и конете на двигателя!Общо взето за 3,2 мм си трябват 2 к.с. мотор.За 4 мм хората си препоръчват 50 куб. или 2,7-3 к.с двигател.Плюс това са ми казвали,че 4мм корда трудно би се навила в главата!Не съм пробвал,човека продава корда и машини на Щил.Четворката се реже на парчета и хоп на Джет фита нанизваш!
Само че там американците от Орегон уточняват,че за машини до 40 куб.см се слагат само две парчета!А за четири машинката е хубаво да е над 45 куб.см!И тук малко има относителност,защото за едни и същи кубици фирмите правят двигатели с различни конски сили.По-модерните фирми с нови технологии ( Щил и Хускварна) от дадени кубици изкарват повече мощност.X-Torq и 2 Mix икономисват и бензин малко.При Олео мак тез неща ги няма.Поне така каза сервизния им техник.Имам техен храсторез 40 куб,върти спокойно 3 мм корда!Справя се и с квадратна пак 3мм!Но като навлезе в по-гъсто и ако бързаш се задъхва с тоз квадрат.С нож се реже доста по-леко! :)
lucho - специалист
ssiderov написа:
Малко е относително да се говори за пропорционалност между сечението на кордата и конете на двигателя!Общо взето за 3,2 мм си трябват 2 к.с. мотор.
Т.е. за моите 1,2 kW (1,61 к.с.) например 3 мм е максимумът.
За 4 мм хората си препоръчват 50 куб. или 2,7-3 к.с двигател.Плюс това са ми казвали,че 4мм корда трудно би се навила в главата!
Да, малко глави побират толкова дебела корда. Една такава глава например е 130-милиметровата "Load & Go" ("Batti & Va") на "Oleo-Mac" ("Emak").
Четворката се реже на парчета и хоп на Джет фита нанизваш! Само че там американците от Орегон уточняват,че за машини до 40 куб.см се слагат само две парчета! А за четири машинката е хубаво да е над 45 куб.см!
Но тук е интересно, че все пак и на по-маломощната машина (до 40 куб.см) можеш да сложиш 4 мм "Flexiblade". Значи все пак и на нея можеш да работиш с 4 мм! Нещо повече, "Techni-Blade" има дебелини 6 и 7 мм, и също може да се използва с тази по-маломощна машина! Или не?
И тук малко има относителност,защото за едни и същи кубици фирмите правят двигатели с различни конски сили. По-модерните фирми с нови технологии ( Щил и Хускварна) от дадени кубици изкарват повече мощност.
Да, например:

"Stihl": "FS 130" (36,3 куб.см) е 1,4 kW, а "FS 240" (37,7 куб.см) е 1,7 kW.
"Husqvarna": "336FR" (34,6 куб.см) е 1,4 kW.
"Honda": "UMK435" (35 куб.см) е 1,2 kW.
"Oleo-Mac": "SPARTA 380T" (36,2 куб.см) е 1,3 kW.
"Shindaiwa": "Т350"/"C350" (33,6 куб.см) е 1,3 kW.
"Safun" (КНР): "CG-KW07-430E" (43 куб.см) е 1,2 KW.

Така че като се каже "до 40 куб.см", този праг може да варира поне ±20% като мощност. Ето защо би трябвало да го дават като мощност, а не като работен обем на двигателя, още повече че вече има електрически коси с мощност цели 2 kW, например "Excelion 2000" на "Pellenc" (в България най-мощните, които се продават, са 1,2 kW на "Safun" под марката "Raider").
ssiderov - специалист
Ами аз от две години кося тревата с такава машина.Нямам много опит,защото освен на мен и някой друг комшия окосявам.Мерак ми е да пробвам Джет фита с Техни блейд,но още не съм го купил.Поразговорих се с тяхните търговци,относно този инструмент и корда.Поне си купих от тях машината.Хората ми казаха,че мога да ползвам главата само с двете корди!При четирите машината ще дойде слаба за тях!Те внасят от Техни блейда 6 и 7 милиметровите,има и 5 мм ,но я няма тука.Като цена на метър излиза по-евтино да си купиш кутия Техни блейд,отколкото Флекси!Видях в магазина Флекси 4 мм ,май беше 21 метра за 48 лева!Смятал съм ги и разликата не е малка!Та сега ще отделя парета за купуване на глава и кутия Техни блейд 6 мм.Щото ме викат комшии с подивели капинаци,дето квадратната тройка не помага!С ножа ще стане,но не навсякъде.Пък на рекламата на Технито ефекта е добър!Но с машината с която работят е ячка!Гаранция че е 50 куб,поне 3 коня.Върти 4 корди наведнъж все пак!
Лошото е,че хубава мощна машина идва малко тежичка с антивибрационната система!Без тая система е лека,но пък ръцете ти търнят след работа!Намерих интересен модел на Щил с добро съотношение тегло/мощност и с антивибр. система.Тежи празен 8 кг и 3 коня мотор.Ниски вибрации,но не го внасят тука!Вкарват само един FS 490,но е тежичък! #-o
iivanov - майстор
ssiderov написа:
Вкарват само един FS 490,но е тежичък! #-o
Предполагам косиш със стандартния самар на машината . Вземи си профи варианта на олео -тежеста се разпределя по торса и машината "олеква".
Лъчо , не си тормози машинката , ще я унищожиш . Не може да надскочи възможностите на конструкцията си . Разглобяем вал , пластмасови направляващи втулки , вместо бронзови или дори лагери , липса на съединител . Праскай с по-лека корда , ако не става с нея ползвай ножа и толкова .
lucho - специалист
iivanov написа:
Лъчо , не си тормози машинката , ще я унищожиш . Не може да надскочи възможностите на конструкцията си . Разглобяем вал , пластмасови направляващи втулки , вместо бронзови или дори лагери , липса на съединител . Праскай с по-лека корда , ако не става с нея ползвай ножа и толкова .
Направляващите втулки са гумени с метална тръбичка вътре. Диаметърът на валовете е 8 мм. И двата са твърди, със 7 шлица за зацепване към преходника. По-долу давам снимка на 23,5-милиметрова втулка. Купих си я, но не става. Трябва да бъде с 22,5 мм външен диаметър (т.е. с 1 мм по-тясна), каквито в България май няма:
Изображение
За съединителя, доколкото знам, на електрическите не им трябва, тъй като понятие "празен ход" там не съществува. Направих си устройства за регулиране на оборотите и за плавен пуск с готови модули. Купих си антивибрационни ръкавици, но те предпазват мен, а не машината.

Значи смятате, че дори "Flexiblade" с диаметър 3 мм и глава "Jet-Fit" ще я товарят прекалено много, и то заради трансмисията, а не заради недостатъчна мощност на двигателя (1,2 kW)?

Когато я купувах, реших да купя най-мощната електрическа, която се продава в България. В него момент изобщо не ми дойде наум, че трансмисията е по-важна от двигателя, пък и нямаше начин да разбера каква е тя. Възможно е да съм сбъркал. Човек се учи цял живот.
lucho - специалист
ssiderov написа:
Като цена на метър излиза по-евтино да си купиш кутия Техни блейд, отколкото Флекси! Видях в магазина Флекси 4 мм , май беше 21 метра за 48 лева!
В кой магазин е това? Не мога да намеря някой да я продава в българското интернет-пространство.
Има още и "X-line" на "Stihl", но и тя не се продава в България :(

За моя "SF7A214-1" / "RD-EBC02" (по-точно за "GET-1500SL", една от 17-те марки, под които се продава той) руснаците пишат, че поддържа до 3 мм корда:
Триммер поддерживает возможность установки лески шириной до 3мм
Така че при откриването на сезона догодина ще опитам с 3 мм квадратна корда (квадрат със страна 3 мм има диагонал 4,24 мм!) и глава "Load & Go" ("Batti & Vai"). При тази глава кордата лесно се зарежда и изважда и лесно се сменя с друга.
keymaker - специалист
Днес разглеждах една стара брошурка на олео-мак и там има една табличка с размерите и профилите корда. Та там е отбелязано ,че до 2.4мм. се ползва предимно за трева; до 3.2мм. за гъсти/спластени треви и буренаци ,а над 3.2 мм. ставала и за храсталаци и вдървени издънки. Това е дадено за всички профили .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Избор на диаметър и форма на сечението на кордата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: