• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
hidrazin написа:
Приятелю, не че нещо ама от 68 поста в темата сигурно 50 са твои.
Това е форум а не блог. Дано да правиш разлика де.
Правя разлика. Едното е дневник в паяжината, ако преведем на български "web log". Никога не съм си водил дневник. При този формат има едно централно действащо лице, което пише, а останалите коментират това, което е написал. Но на мен повече ми харесва да не съм централно действащо лице, а просто един от многото, както е във форума. Все пак мисля, че не съм аз този, който има най-много да каже по въпроса, тъй като ми липсва опит. Но от това, че споделям находките си, мисля, че вреда няма, а може да има само полза.
Относно кордата - едва ли някой ще вземе да чете 70 поста за да си избере корда с определена площ, профил...
Дори и един човек да ги прочете, все ще има полза.
Да ти кажа ли какво ще стане?
Ще отиде в кварталния магазин или в друг магазин дето му е близко и ще си вземе каквато има и му отговаря по диаметър.
Съгласен съм. Точно така направих и аз, преди да започна да пиша тези неща.
При мен на работата използват някаква сива на големи макари.
Сива щом е, значи не е на "Stihl", защото тяхната сива е едва 1,6 мм дебела. На коя ли фирма е тогава? И каква дебелина и форма на сечението?
За едно лято изразходват сигурно километър корда...
Това е страшно много! За колко човека и какви площи става въпрос?
hidrazin - майстор
lucho написа:
Сива щом е, значи не е на "Stihl", защото тяхната сива е едва 1,6 мм дебела. На коя ли фирма е тогава? И каква дебелина и форма на сечението?
.....
Това е страшно много! За колко човека и какви площи става въпрос?
Определено не е на "Stihl" - друго пишеше на макарите. Ще погледна като отида на работа някой ден.
Тази година си прибрах поне 3-4 празни големи макари. Стават да си навиеш на тях кабелче...
Площите големи или по-точно дълги. С тримерите се обира там дето не може да минат роторните и палцовите косачки.
:partyman:
lucho - специалист
hidrazin написа:
Определено не е на "Stihl" - друго пишеше на макарите. Ще погледна като отида на работа някой ден.
Щом толкова корда се харчи и щом е сива на цвят, сигурно е "X Force" или "XP Force" на "Huqvarna". Тук бях писал нещо по този въпрос.
Тази година си прибрах поне 3-4 празни големи макари. Стават да си навиеш на тях кабелче...
Това е интересно! Какви им са размерите?
Площите големи или по-точно дълги. С тримерите се обира там дето не може да минат роторните и палцовите косачки.
В тази област съм невежа. Видях какво е палцова косачка (реже тревата с много ножици навежнъж, като машинка за подстригване) и донякъде какво е роторна (въртят се там някакви ножове, но не знам как, защото не съм виждал такава отдолу), но не мога да вникна достатъчно в устройството им. Аз имам електрическа косачка "NCL 390" ("XP 41 EL"). Тя роторна ли се води или роторни са само ония, дето ги влачат трактори? Или под "роторна" се разбира тракторче-косачка като "Rider R16" на "Husqvarna"? Или всичките 3 типа се водят роторни? Има една специална глава на "Pellenc" – "City Cut", която съчетава предимствата и на двата принципа. Представлява ножица, състояща се от 2 части – едната има 12 ножа в кръг, а другата – 11. Двете части режат тревата една спрямо друга като ножица. По този начин в даден момент се извършват едновременно 12 или 11 срязвания, всяко от които на различен етап. Работи при бавни обороти и е специално за градски условия.
hidrazin - майстор
Както вече писах - за модела на кордата ще видя когато мога. Тогава и ще измеря макарите.
За роторните косачки - ами според мен са виси дето из се въртят в кръг режещите части.
Примерно тази голямата при нас има няколко ножа дето се въртят заедно и са в метална кутия със синджири отзад за да не хвърчат камъни.
Има и опипваща глава - един самостоятелен въртящ се нож с "опипвач".
Така когато косачката стигне някой кол/стълб ... тази глава се изнася и после коси и зад стълба.
Малко е трудно за обясняване...
Електрическите косачки са таш...ак. Моята електрическа я подарих преди 15 години и не съжалявам.
:partyman:
lucho - специалист
hidrazin написа:
Електрическите косачки са таш...ак. Моята електрическа я подарих преди 15 години и не съжалявам.
Моята е с асинхронен двигател с мощност 1,3 kW и ми върши добра работа от няколко години. Без нея мястото щеше да стане джунгла.
hidrazin - майстор
Все тая. Електрическите са нефелни. Имам места в двора дето рядко кося и тревата става до колене че и нагоре.
Бензиновата се справя докато електрическата няма никакъв шанс.
Ел. косачките са подходящи за малки площи дето редовно се поддържат и пак си е компромис.
Само като си помисля за кабела - навиване, разпъване, внимаване да не го срежеш ... и ми се отщява.
Играл съм го тоя филм и повече никога!
:partyman:
lucho - специалист
hidrazin написа:
Все тая. Електрическите са нефелни. Имам места в двора дето рядко кося и тревата става до колене че и нагоре.
Бензиновата се справя докато електрическата няма никакъв шанс.
Колко мощна е тая бензинова косачка? Защото има електрически и 3 kW, но не се продават у нас.
iivanov - майстор
hidrazin написа:
Само като си помисля за кабела - навиване, разпъване, внимаване да не го срежеш ... и ми се отщява.
Играл съм го тоя филм и повече никога!
:partyman:
Решението е близо до ума бе, Хидра. :weedman:

Прикачен файл

nesekojd-160.jpg
nesekojd-160.jpg (62.4 KиБ) Видяна 1759 пъти
keymaker - специалист
Ей , голяма драма с тая корда, що нещо се изписа ....... Кордата си е консуматив . Гледаш да купиш нещо с добро качество на по-добра цена. Е няма как да отида на някой обект с подивели къпини и да сложа ''techni blade'' за 66лв. естествено ще монтирам металния нож и ще оправя нещата доста по-бързо и икономично. Имайте в предвид ,че повечето неща се правят в китай от няколко големи производителя и освен боята и формата почти нищи не променят. В ''ръбестите'' корди не намирам голяма разлика в работата ,можеби в шума имат разлики,но доста малки. Ако сравняваме двуслойни и еднослойни(монофилни) корди има значение и доста осезаема разлика ,но пак опираме до вида на обработваните площи. Ако площите са чисти от камъни и други подобни препятствия ,може да се ползва двуслойна корда , но при наличие на камъни ,бордюри, колове и разни вдървени издъки е малко безмислено да се инвестира в скъпи корди,защото реално кордата не се изхабява ,а се къса и троши преди да се е износила. В годините издевателства над моторни коси ми е направило впечатление ,че еднослойните корди са по устойчиви на удари в камъни и издънки от двуслйните ,които са по твърди и съотвено по крехки . За различните терени са и различните корди. Усуканите корди ,пък още от самото начало не ми харесват ,защото в местата на пресукване имат по-тънък участък ,който е предпоставка да се късат точно там. А при работа в двор и във високата трева да има една по високо резната издънка ,която не се вижда се получава предпоставка за късане в близост до главата и скриване на остатъка ,което означава ,че трябва да се спре работа и да се отвори главата с цел изваждане на скрития край.


Относно ,електрически косачка и резачка , те са за подарък на някой, който мразиш! Това лято мой познат по неволя присяда до косачката ,поради протрит кабел в комплект с влажната трева и понамокрили се обувки от росата по тревата.
описанието на усещането беше ,абе няма да го пиша ,че ще ме санкционират.
lucho - специалист
Благодаря много за ценния споделен опит!

Продължавам описанията на различните профили. Интересен профил предлага фирмата "GrassGator" – кръгъл с 5 остри зъбчета:

Изображение

Би трябвало "диаметърът" в този случай да е равен на разстоянието между две отдалечени връхчета. В такъв случай ми се струва, че 3,9 мм "диаметър" на такъв профил (показан по-долу) ще отговаря на кръгло сечение с диаметър 2,7 мм:

Изображение
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 15

Тема "Избор на диаметър и форма на сечението на кордата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: