Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Здравейте, искам съвет за изграждане на система за поливане на орехова градина. Дръвчетата са засадени тази пролет и до началото на лятото проблем с влагата нямаше ,имаше доста дъждове ,но след това почти 2 месеца капка не падна. Орехите са американски сорт Чандлър и са засадени на по 5м в реда а 6м е междуредието. Редовете са 9 по 350 м с 70 дръвчета в ред.
Ток и вода на мястото нямам ,но вода мога да осигуря с 9 куб. цистерна .
Може ли да се направи капково напояване и да се използва тази цистерна на самотек ,при положение че редовете са доста дълги по 350м , или трябва и някаква бензинова помпа ?
cvettomirr - специалист
Всичко може, НО.... пари трябват.
При капковото трябва налягане, незнам каква е цистерната която имаш, но има ли налягане проблем няма., а за тези 350метра и 9 реда си е предизвикателство за това което имаш. На веднъж едва ли ще успееш, но ако поливаш по 2-3 реда не виждам проблем. Купи маркучи за капковото, внимавай с диаметъра да е подходящ, много зависи и от типа на маркуча. Как ще ги положиш на земята, трябва да няма трева да е чисто, трябва и някакъв препарат да напръскаш около маркуча против трева, защото след време трева бол там.
Трябват ти и влагомери, на око трудно се определя влажноста в почвата. Също и консултация със разбиращ агроном, защото са орехи...

Най-добре консултация с фирмите които продават напоителни системи. Правят доста точни сметки, а не едно към кесим.

А и първите 3 години, не тори с химична тор, има органична на гранули почти като пелетите.
Това е цистерната -9 кубика събира. Какви по точно трябва да са маркучите за капковото.Не е проблем да се раздели системата на няколко кръга

Прикачен файл

image.jpg
image.jpg (21.19 KиБ) Видяна 5733 пъти
gnt69 - майстор
Окопай по една ямка около всеки орех. Да побира 20-30 литра вода и цистерната подир трактора и ръчно поливане. С каква честота трябва да ги поливаш. :partyman:
cvettomirr - специалист
Цистерната е стара и на самотек няма да стане.Има цистерни които имат мотор задвижван от кардан а той от скороснана кутия на трактора и от там идва налягането. Варианти има но незнам кой е евтиния. Обади се в представителство в john deere и питай за маркучи за капково ф32 меки са, че има и едни корави но на теб ти не трябват. Като цяло поливането в земеделието е много скъпо. Мога да ти дам съвети и да помогна но е много за писане. От къде си?
За честотата на поливане при ореха и аз искам да разбера. 3-4 поливки по 30-40л през лятото може би ще са достатъчни. Градината е в района на гр. Добрич
Петърчо написа:
За честотата на поливане при ореха и аз искам да разбера. 3-4 поливки по 30-40л през лятото може би ще са достатъчни. Градината е в района на гр. Добрич
Да, аз имам подобен въпрос.. Някой ако може да пообясни, би ми помогнал :)
kozl - майстор
То като е овощна градина не е ли по-добре да се ползват плътни маркучи и към тях капкообразуватели само около дръвчето :?
gnt69 - майстор
Е да де ама ако трябва да поливаш 2-3 пъти в годината по лесно и евтино на ръка. Обработваш безгрижно почвата щото няма какво да пазиш. Пък дали ще са 2 или 4 пъти началника ще каже. Може и без поливане да минеш ако има дъждове. Но все пак трябва и да се види технологията на отглеждане да се види. Колко поливки трябва да се правят и в какъв период от време.
gnt69 написа:
Окопай по една ямка около всеки орех. Да побира 20-30 литра вода и цистерната подир трактора и ръчно поливане. С каква честота трябва да ги поливаш. :partyman:
Този вариант го знам ,но ще е голяма хамалогия ,а и мисля да засадя още толкова дръвчета по нататък.

Тема "Поливане на орехова градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: