Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
Тъй като в Интернет не можах да намеря точно такива снимки, тук помествам малко просветлени (за да се четат надписите) снимки на единия от 130-милиметровите варианти на тримерната глава "Batti&Vai" ("Load&Go", "Зареди и давай") на италианската фирма "Oleo-Mac"/"Emak" и сканирани изображения на задната страна и една от страните на кутията му. На останалите страни няма съществена информация. Последните две снимки са с много по-високо разрешение и при желание могат да се разгледат в отделен [под]прозорец. В комплекта са включени глава, 3 мм кръгла зелена корда (има и варнант с 2,4-мм корда) и два преходника, резбите на които са дадени на последната картинка. Самата глава има вътрешна лява резба M16x2.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

А тук можете да видите как изглежда главата и отвътре (за да гледате във високо разрешение, отворете филмчето в отделен [под]прозорец):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=f-Kq-Ey3Dfw[/youtube]
ssiderov - специалист
С някои от колегите вече сме се сдобили с нея.На мен ми харесва,а и бързо зареждаш.Има и капачка с метално бомбе,което всеки при стругар може да си направи.Продават я отделно.Бомбето което видях,беше нищо повече от един болт с голяма плоска глава,отзад стегнат с гайка!Нооо,поне това ми е професията,още не съм си направил!Иначе по каталог има резервни части за нея.Друг въпрос е дали ги доставят!Подобен вариант има и на Орегон. :)
lucho - специалист
ssiderov написа:
Има и капачка с метално бомбе, което всеки при стругар може да си направи. Продават я отделно.
"Pomello rinforzato"?

Изображение
Бомбето което видях,беше нищо повече от един болт с голяма плоска глава,отзад стегнат с гайка!Нооо,поне това ми е професията,още не съм си направил!
Но ще трябва да се пробие отвор в пластмасовата капачка и в него да се завинти капачката. Предполагам, че причината да добавят тази капачка е, че понеже пружината на главата е доста твърда (по-твърда, отколкото на оригиналната ми китайска глава), се иска да я хлопнеш в земята по-силно и ако я хлопнеш прекалено силно, може да се счупи. Но трябва да я хлопнеш на по-мек терен и тогава мисля, че няма да има проблем. С какво това "бомбе" уякчава главата и защо, ако наистина помага, не го монтират стандартно? Смущава ме пробиването на дупката. Ако не е точно в центъра, ще се получи разбалансиране. Лошо! Май е по-добре без "бомбе". А дали я внасят не знам. Едва ли.
ssiderov - специалист
Просто се пробива капачката,мушка се болта и го стягаш отзад.Идеята е като търка по земята,по-малко да се износва!Продават я в магазина за около 14 лева.Не се притеснявай за дебаланс,няма такъв!Купи си такава глава,няма да се разочароваш! :|
lucho - специалист
ssiderov написа:
Просто се пробива капачката,мушка се болта и го стягаш отзад.Идеята е като търка по земята,по-малко да се износва!
А-а-а, а пък аз мислех, че е заради по-голямата удароустойчивост.
Тъп въпрос: не трябва ли да се търка в тревата, а не по земята? :)
Продават я в магазина за около 14 лева.
О-о-о! Скъпичко за една капачка! В магазина на бул. "Симеоновско шосе" №140 ли? (Старото име на тоя булевард не беше ли "Христо Смирненски"?)
Не се притеснявай за дебаланс, няма такъв! Купи си такава глава,няма да се разочароваш! :|
Как мислиш, че съм направил тези сканирани изображения? ;)
Ако не пробия отвора точно в центъра, ще има малко дисбаланс.
ssiderov - специалист
Ударите ги поема пружината вътре.Говорим когато почукваш да ти пусне корда.Става дума от триенето къде по трева,къде по твърди неща като пипне.Дворовете не са идеално чисти като ливада.Току пипнеш някое телче,винкелче,камъче или показала се арматурка из тревата!И като ги пипне тая пластмаса,се надира.За това казват да не се почуква върху твърди предмети!Имат модел на Емак,който целия бутон отдолу е покрит с ламаринено бомбе.Но не го виждам да го продават.
Ами не коментирам за дисбаланс,защото гледам от друга гледна точка.Ако аз си правя въпросното бомбенце,процедирам като стругар.Свалям зелената капачка от главата и я хващам леко в универсала.Че е пластмаса и ако стегнеш силно ще деформира и може да литне.Центровам я и пускам бургията.После фаски и е готова!Ако я правиш дупката с ръчна бормашина,може да не уцелиш средата!Капачката си има хубава периферия по която можеш да хванеш.
Да магазина им се намира на околовръстното,където минава Симеоновско шосе!Пресичаш отдолу околовръстното и веднага в дясно. :)
iivanov - майстор
Не се прехласвайте много по тази глава. Капачката се износва странично, пробива се, и главата се пълни с боклуци. Навиването на шпулата не винаги е адекватно, особено ако кордата е по-твърда. Следват оплитания, късане на корда... и нерви. Орегон имат подобна глава, но там капачка се явява цялата долна повърхност.
lucho - специалист
ssiderov написа:
Ами не коментирам за дисбаланс,защото гледам от друга гледна точка.Ако аз си правя въпросното бомбенце,процедирам като стругар. Свалям зелената капачка от главата и я хващам леко в универсала. Че е пластмаса и ако стегнеш силно ще деформира и може да литне. Центровам я и пускам бургията. После фаски и е готова! Ако я правиш дупката с ръчна бормашина,може да не уцелиш средата! Капачката си има хубава периферия по която можеш да хванеш.
О, да, наистина! Понеже не съм стругар, а само като студенти имахме малко стругарска практика, не се бях сетил, че отворът може да се пробие и на струг. Тогава проблемът с дисбаланса отпада, разбира се.
lucho - специалист
iivanov написа:
Не се прехласвайте много по тази глава. Капачката се износва странично, пробива се, и главата се пълни с боклуци. Навиването на шпулата не винаги е адекватно, особено ако кордата е по-твърда. Следват оплитания, късане на корда... и нерви. Орегон имат подобна глава, но там капачка се явява цялата долна повърхност.
А-а-а, а аз се чудех защо орегонската капачка има точно такава плавна форма и е толкова широка! Помислили са за всичко!

Следователно за професионалистите орегонската глава "Lightning load" е за предпочитане. За любителите като мен и "Load&Go" става. (Като се пробие, ще си вземем "Lighting load" :)

Изображение
№ 559060

Изображение
№ 559059

Максималните дължини на различните дебелини корда, които се събират в главата, съвпадат с тези на "Load&Go" (явно някой от някого е взаимствал):

Изображение

За навиването мисля, че си има леснина – хващаш двете жици корда с лявата ръка (с парцал да не те нареже, ако е с остри ръбове), опъваш я и навиваш с дясната ръка, докато придържаш главата с ходилата на краката си, обърнати навътре едно към друго :) Не че съм го пробвал това, де...

На филмчето по-долу човекът явно отвреме-навреме притяга кордата, докато я навива. Тази техника може да се използва и за "Load&Go":

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=EwGWj9L_Uvc[/youtube]

П.П. Ножче като това, с което човекът на горното филмче отрязва кордата, може да се купи например тук:
Изображение
ssiderov - специалист
Колегата Иванов,интересни подробности е забелязал!Повечето практика си казва думата.Аз от скоро я имам тази глава.Действително се износва по малко странично.Но не се бях замислял толкова.Купих си онзи ден орегонската,аналог на тази.Малко е по-скъпа с някой друг лев.На първо четене като я отворих,доста си прилича с тази на олео мак.Има втора пружина под капачката,дето онази няма!Но още не съм я качвал на машината.То и сезона поприключва вече.Шпулата е същата,алуминиевите камъчета дето излиза кордата са същите.
Много бързо се реже с това ножче!Не че с макетен нож не става.Щилските са по 80 стотинки,но по дизайн са еднакви с орегонските.Все едно че една фабрика ги е правила!

Тема "Тримерна глава „Load&Go“ („Batti&Vai“)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: