• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yanko78 - специалист
bulhomes2 написа:
А пълнихте ли я с пясък преди огъването?
Аз лично нищо не съм огъвал. Не мога и да карам хората по фирмите, че ми е щукнало и с пясък да е напълнят. Със сигурност ще има ефект, но става дълга и широка.
hidrazin - майстор
По-горе писах - леене? Що още се пънеш с тези огъвания? Нищо няма да излезе от това.
И не е задължително да се лее от алуминий. Може да се отлее от епоксидна смола.
За да не отива толкова много смола се използват пълнители.
После малко механично дооформяне, една боя и си готов.
:partyman:
bulhomes2 - майстор
yanko78 написа:
bulhomes2 написа:
А пълнихте ли я с пясък преди огъването?
Аз лично нищо не съм огъвал. Не мога и да карам хората по фирмите, че ми е щукнало и с пясък да е напълнят. Със сигурност ще има ефект, но става дълга и широка.
Не мога да схвана тогава какво търсиш с тази тема. Искаш съвети - даваме ти, но не ги ползваш, щото не могло да караш хората да го правят. Технологията с пълненето с пясък не ми е щукнала на мен, а се ползва винаги при огъване на PVC тръби.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
bulhomes2 написа:
... Технологията с пълненето с пясък не ми е щукнала на мен, а се ползва винаги при огъване на PVC тръби.
На всякакви тръби
yanko78 - специалист
Офффф изморих се. Всичките ми напъни да открия кой и как да огъне метала се оказаха "зов в пустиня". Започвам да се обезкуражавам.
hidrazin - майстор
yanko78 написа:
Офффф изморих се. Всичките ми напъни да открия кой и как да огъне метала се оказаха "зов в пустиня". Започвам да се обезкуражавам.
Хората обикновено се уморяват когато не им стига акъл...
Колко пъти трябва да повтарям ЛЕЕНЕ ???
Ако искаш с халумин, ако искаш с чугуний, ако искаш с бабит, ако искаш със смола или пластмаса...
Напъни се още малко и си ги купи готови. Знаеш от къде и знаеш цената.
Никакви пясъци, валяци ... няма да постигнат това дето търсиш. Аааа...и никога няма да стане за 20 кинта бройката.
Няма да стане и за 30 кинта. Просто козата си сака пръч.
Пък и не е задължително да сложиш точно такива ламби след като не можеш да си ги позволиш...
Нито пък имаш уменията и възможностите да си ги направиш.
Успех!
:partyman:
Djack - специалист
Добре де, защо не се спреш на мааалко по-остри ъгли и вместо дъга, да си прорежеш един правоъгълен профил на 2-3 места, да си го завариш, прешлайфаш и - готово!?
zdravcho - специалист
yanko78 написа:
hidrazin написа:
P.S. Между другото тоя дето си го харесал се води Olympus, 12V, 2W LED, размери 410х80мм.
Струва някъде към 40 евро. :-D
Ако трябва да сме точни 99.63 :axe: идиотска работа. Затова и се амбицирах да си го направя. Утре ще търся къде огъват профили и си мисля ако не могат примерно парче 60 см. да огънат, да огънат 3 или 6 метра и после да се нарежат на по 50-60 см. После ще мисля и за лед модула. Лошото е, че не съм сигурен дали ще намеря оксидиран профил. Най вероятно, ще се налага да ги боядисвам в последствие. :partyman:
Според мен "направи си сам" не винаги значи да е по-евтино. За мен понякога е за да си направя кефа, друг път е по-скъпо от нещо купешко, защото е направено по-качествено и по-добре. В случая това което искаш да постигнеш, ще е доста трудно да го направиш по- евтино от магазинското(друг е въпроса за надценката на търговеца), защото ти ще правиш 10 бройки, а китаеца в някой цех на някой завод ги бълва с хиляди. Няма значение с матрица за леене, за изтегляне, за пресоване, огъване и т.н., боядисване, оксидиране. Отделно изхабените време, нерви и средства, да търсим материали, кой да го огъне....Мисля че доста добри идеи има предложени. То става хем сърби хем боли.
Virtex - майстор
Не разбрах колко е голямо това осветително тяло - на първата снимка изглежда относително малко.

Ако искаш да е точно така - да се огъне куха структура - не знам.

Ако искаш друг подход - вземаш тънка алуминиева шина и с нея правиш 'сандвич' на тънък лентов кабел.

I I I - образно казано погледнато отстрани.

Червеното е 'кабела' - може да се направи или от алуминиев фолио или от медно такова и се изолира спрямо алуминиевите шини. Понеже ще е нисковолтова система с ниска консумация няма да избие през тънка изолация.

После огъваш до желаната форма или дъга или каквато е идеята. Недостатъка е, че може да се вижда отстрани, че е съставено от две шини ако кабелът не е достатъчно тънък или има разминаване между сглобката.
yanko78 - специалист
hidrazin написа:
Хората обикновено се уморяват когато не им стига акъл...
Колко пъти трябва да повтарям ЛЕЕНЕ ???
Ако искаш с халумин, ако искаш с чугуний, ако искаш с бабит, ако искаш със смола или пластмаса...
Напъни се още малко и си ги купи готови. Знаеш от къде и знаеш цената.
Никакви пясъци, валяци ... няма да постигнат това дето търсиш. Аааа...и никога няма да стане за 20 кинта бройката.
Няма да стане и за 30 кинта. Просто козата си сака пръч.
Пък и не е задължително да сложиш точно такива ламби след като не можеш да си ги позволиш...
Нито пък имаш уменията и възможностите да си ги направиш.
Успех!
:partyman:
Това с леенето ми се струва прекалено сложно, послеобработката също, въобще дълга и широка. Що се касае до купуване 25 лампи по 140 лв. ми се виждат нереално скъпо. За тия пари си направих цяла поливна система. Компромиси с желанието ми не искам да правя и да слагам неща които не ми харесват. Ако физически няма начин как да стане с правоъгълна тръба, ще мисля като компромис кръгла.
Djack написа:
Добре де, защо не се спреш на мааалко по-остри ъгли и вместо дъга, да си прорежеш един правоъгълен профил на 2-3 места, да си го завариш, прешлайфаш и - готово!?
И този вариант го мислих, но и той ми се струва прекалено сложен и трудоемък за изпълнение и не съм сигурен дали ще стане естетически добре както би било с равномерна огъната тръба.
potrebitel22 написа:
Не разбрах колко е голямо това осветително тяло - на първата снимка изглежда относително малко.

Ако искаш да е точно така - да се огъне куха структура - не знам.

Ако искаш друг подход - вземаш тънка алуминиева шина и с нея правиш 'сандвич' на тънък лентов кабел.

I I I - образно казано погледнато отстрани.

Червеното е 'кабела' - може да се направи или от алуминиев фолио или от медно такова и се изолира спрямо алуминиевите шини. Понеже ще е нисковолтова система с ниска консумация няма да избие през тънка изолация.

После огъваш до желаната форма или дъга или каквато е идеята. Недостатъка е, че може да се вижда отстрани, че е съставено от две шини ако кабелът не е достатъчно тънък или има разминаване между сглобката.
Първото тяло е шина, моето го искам да е по високо от това на снимката, по скоро към 60 см. като 10 да закопая и циментирам и 50 да останат за реалното тяло. С шини не мисля,че ще стане естетически така добре както са тези от снимките а и съм поръчал единични лед модули които са 13 мм във височина и няма да има как да ги набутам между шините.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Направа на градинско осветително тяло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: