• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yanko78 - специалист
Здравейте, каня се да си направя осветителни тела за градината. Телата ще са по протежение на пътеките и съм се спрял на форма и визия на тази от картинката. Представям си го от алуминиев профил 40х10 примерно. Притеснява ме, че няма да има как върха да се огъне под 45 градуса за да има наклон към пътеката, а с рязане и заваряне ми се струва сложно. Чудех се дали пък не може да се огъне профила в овална форма както на снимката? Като, че ли в прави форми само с горната част под 45 градуса по ще ми допадне. Също ще се наложи и да търся някакъв лед модул който вече да се вкара в горната част. Там предполагам, че няма да е проблем да се изреже за да се монтира. Готов за идеи и предложения.
Изображение
hidrazin - майстор
Огъват се, що да не се огъват? В барчето до нас масите са кръгли стъклени с алуминиева периферия.
Краката са четири броя от бял алуминий - кухи със сечение някъде 50х10мм.
Всеки крак има две огъвания на 45 градуса и едно на 89 градуса. Нещо като тази маса, само дето са бели и плоски.
Периферията също е от бял алуминий но не е кух.

Изображение

Ето още една с подобни профили като в барчето до нас.
https://bauhaus.bg/gradinska-masa-SunFu ... vor-chadar
:partyman:
P.S. Между другото тоя дето си го харесал се води Olympus, 12V, 2W LED, размери 410х80мм.
Струва някъде към 40 евро. :-D
yanko78 - специалист
hidrazin написа:
P.S. Между другото тоя дето си го харесал се води Olympus, 12V, 2W LED, размери 410х80мм.
Струва някъде към 40 евро. :-D
Ако трябва да сме точни 99.63 :axe: идиотска работа. Затова и се амбицирах да си го направя. Утре ще търся къде огъват профили и си мисля ако не могат примерно парче 60 см. да огънат, да огънат 3 или 6 метра и после да се нарежат на по 50-60 см. После ще мисля и за лед модула. Лошото е, че не съм сигурен дали ще намеря оксидиран профил. Най вероятно, ще се налага да ги боядисвам в последствие. :partyman:
hidrazin - майстор
Е, аз ги намерих у чужбинско за по 40 евра и за по 38 лири. :-D
Ти пък си намерил де да се вреш - при пипбрадърс.
Там всичкото дето е на ток и е за градина, басейни ... е с цени като за космически кораби. :-D
Все едно всички дето имат градина или басейн трябва да са милиардери или поне милионери.
Няма смисъл профила да е оксидиран или елоксиран.
Покритието е много твърдо, износоустойчиво ... но и крехко.
Твърде вероятно при огъването да се напука оскидацията.
Мисля че има фирми дето предлагат оксидиране на алуминий - потърси в нета.
:partyman:
hidrazin - майстор
krismarg написа:
http://www.dx.com....
Много е скъпо и свети колкото да не го пропуснеш и да се блъснеш в него.

Към питащия, това харесва ли ти?
Изображение
От тук например
:partyman:
Lisko - майстор
Е да, слабичко е и скъпичко е, но тва не е просто ламба -- има си и слънчев панел и батерия и алуминиев корпус че даже и сензор. :partyman:
yanko78 - специалист
hidrazin написа:
krismarg написа:
http://www.dx.com....
Много е скъпо и свети колкото да не го пропуснеш и да се блъснеш в него.

Към питащия, това харесва ли ти?
Изображение
От тук например
:partyman:
Абсолютно точно такъв си го представях. Благодаря за линка. =D> Мисля, че даже и водоустойчиви гледах.
8180 - майстор
yanko78 написа:
Затова и се амбицирах да си го направя. Утре ще търся къде огъват профили и си мисля ако не могат примерно парче 60 см. да огънат, да огънат 3 или 6 метра и после да се нарежат на по 50-60 см. После ще мисля и за лед модула. Лошото е, че не съм сигурен дали ще намеря оксидиран профил. Най вероятно, ще се налага да ги боядисвам в последствие. :partyman:
Огъването на кух профил (кутия) е доста сложна работа. Кръглите тръби са др. опера - за тях има дори ръчни тръбогиби..
Май спомена за профил 40х10. В градината естетически това е малко. Зависи и от LED модула, но според мен под 70-80мм ще изглежда като "колец" за домати/цветя.

Огъването се прави на рунд, но за кухи правоъгълни профили трябва да имат подходящи ролки иначе става с неконтролирана форма ръба.
Правилно се ориентираш да се огъне дълга дъга и после да се реже. Технологично краищата са с др. радиус или без такъв и са фира.
Оксидираният профил е излишен - все едно ще загуби фасон при огъването.

Бих помислил за алуминиева (или др.) шина 5-8mm като на картинката ти. Ще може да се изработи и основата с огъване, без заваряване. Алуминият трябва да е полутвърд. После прахово боядисване. За модула - някаква кутийка или залепен отдолу, ако е водоустойчив.
Ще трябват и някакви защитени клемни кутии за разклонение на захранването, което е минус за шината, ако не е соларно.

Успех,
Споделяй.
yanko78 - специалист
8180 написа:

Бих помислил за алуминиева (или др.) шина 5-8mm като на картинката ти. Ще може да се изработи и основата с огъване, без заваряване. Алуминият трябва да е полутвърд. После прахово боядисване. За модула - някаква кутийка или залепен отдолу, ако е водоустойчив.
Ще трябват и някакви защитени клемни кутии за разклонение на захранването, което е минус за шината, ако не е соларно.

Успех,
Споделяй.
Първоначално го мислех да е от шина, но си чесах главата и не можах да намеря начин да се скрие кабела на захранването. Според мен това тяло на снимката е именно от шина и сто но сто соларно. Днес говорих с фирма която каза, че можели да огънат кутията. По скоро секретарката каза, та ще чакам оферта. Щеше ми се да е по тънък профила, но по тънък наличен от 20 не открих и се спрях на 80х20. Сега единствено ме притеснява как ще изрежа за лед модула, но ще го мисля. Гледах има такива с двойнолепещо, но идеята много много не ми допада.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Направа на градинско осветително тяло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: