• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
yanko78 написа:
...Ако имаш възможност да се справиш със заданието, ще се радвам и ще ми бъде удоволствие да си платя....
Не става. Мога, но мързела ми е голям и не знам за коя петилетка ще стане.
Пък и за 20 кинта ... нали не мислиш че толкова ще ти излезе бройката?
Я питай тук за огъване на профили:
http://enev-bg.com/?page_id=50
:partyman:
preslav - майстор
Понеже питаш за идеи ще споделя какво аз съм направил, а ти ако все пак държиш осветлението ти да е стоящо, а не висящо и да е точно от алуминий можеш да не ме четеш.
Пред мен също стоеше въпроса с осветяването на 20-30 метра градинска пътека, мислих, гледах, проверявах цени и стигнах до извода, че светлината трябва да идва отгоре, а не отстрани, особено ако говорим за LED заради насочената светлина. Другото съображение беше, че не искам из градината ми да се мотаят някакви кабели с високо напрежение, няма нищо вечно, един ден и най-високото IP се издънва, а тогава да не си около него. Бюджетът е друга бира и там всеки си решава до къде може да си позволи, кое му е важно и належащо и кое е сърбогъщина. В крайна сметка намерих едни плочки с по 4 светодиода и обща мощност 3 вата, всичко е залято с прозрачна смола и всяка плочка е с вход и изход за захранване т.е. можеш да навържеш безброй плочки една след друга. Разположих плочките през няколко метра, в зависимост от тъмните участъци и кривините на пътеките - общо 10 или 12 плочки за тези 20-30 метра. Височината на плочките е такава, че като се протегнеш ги стигаш, не правят ден в градината, но светлината е достатъчна да не се бутурясаш и в най-тъмната нощ. Родил съм се откакто ги монтирах, а за красотата когато навали сняг няма да говоря. При мен удобството беше, че вече имаше асма и просто прекарах кабела по нея, но не виждам къде е проблема да се опъне носещ кабел точно над пътеката. Цялата инвестиция излезе 50-70 лв. а я ползвам вече 3 години без проблем. Замислял съм се да инвестирам в автоматика за включване при падането на нощта и изключване когато просветне, но май е излишно предвид смешната консумация от 30-40 вата. Другото, което съм си мислил е да използвам соларен панел с акумулатор само за това осветление, но и там инвестицията никога няма да се избие. Както се казва "кефът цена няма", сам прецени кое е кеф и кое необходимост, а и все пак говорим за направи си сам, а не как да имитираме нещо фабрично с цел икономия.
Успех!
uphero - специалист
preslav написа:
Понеже питаш ....
Успех!
Дай линк или поне модел нещо? Как ги захрани?
preslav - майстор
uphero написа:
preslav написа:
Понеже питаш ....
Успех!
Дай линк или поне модел нещо? Как ги захрани?
Ако правилно разбирам въпроса ти за захранването, аз си играх да пренавивам трансформатор на 12 волта, но сега има всякакви импулсни захранвания и са "без пари". Линк или модел не мога да ти дам - това беше преди 3 години и точно тези плочки надали ги има, но в магазините за LED лампи видях пурички с по 3 диода и същата обща мощност. Вероятно има и много други модели и конфигурации, по-добре е да влезеш в магазина да видиш и да пипнеш, аз съм се отказал да купувам по снимка и описание. За втори път споменавам за 3-те вата, за да са ти ориентир какво върши работа при подобно разполагане, може да има и по-мощни, но предполагам ще блестят, а не това е идеята.
Сега се сетих, че ако все пак държиш да ползваш алуминиеви елементи и 220 волта захранване, можеш да си направиш стойки с подходяща височина, а върху тях да монтираш 220 волтови прожекторчета по 10 вата с вграден PIR датчик - има ги във всеки магазин за осветление, но пак е добре да видиш и пипнеш. Ето ти линк за ориентир https://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D ... BigB&dpr=1
PIR-а хваща от няколко метра т.е. всяко прожекторче светва само когато преминаваш около него - това е в отговор на питането ти осветлението да светва автоматично когато някой се появи на пътеката, аз лично се дразня от такива светвания и изгасвания, но това е въпрос на вкус.
Отново ти пожелавам успех и да не забравиш да качиш снимки когато си готов с реализацията.
yanko78 - специалист
Изображение

22 е моята работа :rolleyes: с 2 идеи по ниско. Ама 149 лв. :axe:
hidrazin - майстор
Браво. извадил си късмет. Това де го намери, кой магазин?
Като гледам е полиестерно - от смола.
:partyman:
preslav - майстор
hidrazin написа:
Браво. извадил си късмет. Това де го намери, кой магазин?
Като гледам е полиестерно - от смола.
:partyman:
22 е номер, а не цена - не вярвам 150 кинта да те ентусиазират толкова много, че да питаш за магазина. Ссвинете, ама единственото дето виждам с цена под 50 лв. е онова на 12.(не се чете), но то не свети (гаранте). Пак някой си го е навирил, ама както пише тук един съфорумец "по-добре малък, но свой отпред, отколкото голям, но чужд отзад".
Между и впрочем нямам нищо против естерите, политота и всички други смоли, които биха могли да загробят всяка една ламарина!
Последна промяна от preslav на съб сеп 24, 2016 8:56 pm, променено общо 1 път.
yanko78 - специалист
Това е в баумакс, мой приятел ми го прати и според него е излят алуминий. Да цената е 149 лв. lb-light.com е вносителя.
preslav - майстор
yanko78 написа:
Това е в баумакс, мой приятел ми го прати и според него е излят алуминий. Да цената е 149 лв. lb-light.com е вносителя.
Не споря - хората леят джанти за пернишките гъзари, че едно осеменително тяло ли няма да изфабрикуват. Гадното е че китайците ни откраднаха технологията за леене на алуминий с противоналягане и сега за мангалите остана алумина, а за нас налягането, дори и противото падна някъде в канала. Гъзарийки да щеш, ама въпросът беше кой може да ми огъне такъв алуминиев профил и се оказа, че никой не може - по-точно може, ама само с юмрук или ритник. Имам някакъв спомен, че Баумакс вече не съществува, появи се нещо като Баухоум, а вносители да искаш, всичките са оторизирани, всичките са сертифицирани, някои са единствени и неповторими, нооо производители няма (в същност има, но на домати, пипер, патладжан, картофи - и всичкото това с вносни семена). Съжалявам, че опорочих темата, но някой поиска да направи нещо със собствени ръце, дори и нескопосано да е, пак е плод на усилията му, веднага обаче го налетяха продавачите - всичко, което не е китайско, не е оригинално!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 11

Тема "Направа на градинско осветително тяло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: