Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
gnt69 написа:
lucho написа:
keymaker написа:
Относно ,електрически косачка и резачка , те са за подарък на някой, който мразиш!
За спора "електромотор срещу ДВГ" като двигател на тези машинки предлагам да отворим отделна тема.
То е ясно няма за какво да отваряме тема. ДВГ си е ДВГ при него има независимост. Аз в къщи всичко ми е ДВГ изключая един храсторез флумо, три пъти съм му рязал кабела. И все пак ако имаш 100 квадрата райграс си за електрическа. Иначе ми хареса поста на колегата по горе жената как носи генератора.
И все пак ще я отворя, тъй като във форума има поне 1 човек (аз), който предпочита електромотора. Ето илюстрацията на мнението на всички без мен:

Изображение

А ето и 2 илюстрации на моето мнение:

Изображение
Да, това, че при ДВГ няма нужда от кабел, е голямо предимство. Но ако имаш малък участък, 50 м кабел не е кой знае какъв проблем. Освен това вече има много мощни електрокоси (2 kW) с батерии (вж. съседната тема). Вярно, още не ги внасят в България, защото са много скъпи, а нашият пазар е малък, защото сме бедни. А електромоторът също си има своите предимства – по-малко шуми, не замърсява въздуха, има по-просто устройство, по-лесно се пуска и се работи с него, по-малко се поврежда и т.н. Именно затова ДВГ е "царят" на настоящето, а електромоторът "царят" на бъдещето!

При мен и косачката, и верижният трион (резачката), и мотокосата са с електромотори. И съм доволен.

И така, излагайте си аргументите в полза на своята теза, а аз ще ги чета и ще размишлявам. Благодаря!
gnt69 - майстор
Аз кося 1 декар райграс с моторна косачка хускварна. Терена представлява 3 тераси с 50 см скок + 20 дръвчета. кося 53 см ширина. Аз не виждам алтернатива. Кажи какво косиш да ти кажа по ли ще ти е лесно с електрическата .
Имам и резачка хускварна и не бих я заменил за електрическа.
Имам и мотофреза и не бих я заменил за електрическа.
Имам и моторна пръскачка и не бих я заменил за електрическа.
Единствения ми електрически инструмент за градината е храсторез флумо.

Прикачен файл

209c2292.jpg
lucho - специалист
gnt69 написа:
Аз кося 1 декар райграс с моторна косачка хускварна.
Чрез търсене на снимката в "Google" видях, че това е самоходна косачка модел "R152SVH" с мощност 2,8 kW на 2900 об/мин. Вече има (но не и в България) електрически косачки с асинхронен електродвигател с мощност 3 kW, работещ на проблизително същите обороти (но не са самоходни):

Изображение
Изображение
Терена представлява 3 тераси с 50 см скок + 20 дръвчета. кося 53 см ширина. Аз не виждам алтернатива. Кажи какво косиш да ти кажа пò ли ще ти е лесно с електрическата.
Моят терен е около 600 кв.м на 1 ниво, но на половината площ има редове лози на колове и тел и тук-таме по някое дърво между тях. За да мога да окося под лозите и около дърветата, непрекъснато трябва да въртя косачката наляво-надясно, което не става без повдигане, макар и леко. Моторната би била твърде тежка за това.
iivanov - майстор
lucho написа:
Вече има (но не и в България) електрически косачки с асинхронен електродвигател с мощност 3 kW, работещ на проблизително същите обороти (но не са самоходни):
А бушона , бушона , как е ? :weedman:
Нека жичкаджиите ти обяснят , защо не е полезно да имаш голям консуматор , закачен на един голяааам удължител . И изискванията към удължителя .
Като покосиш малко със супермощната коса , ще видиш , какви влажни , фини боклуци се набиват от охлаждащата перка, баш по електрическата част ..Малката бъзикня на свакото не може да го вдигне този пушиляк , но една машина , пред която се прехласваш ...
gnt69 - майстор
lucho написа:
gnt69 написа:
Аз кося 1 декар райграс с моторна косачка хускварна.
Чрез търсене на снимката в "Google" видях, че това е самоходна косачка модел "R152SVH" с мощност 2,8 kW на 2900 об/мин. Вече има (но не и в България) електрически косачки с асинхронен електродвигател с мощност 3 kW, работещ на проблизително същите обороти (но не са самоходни):


Моят терен е около 600 кв.м на 1 ниво, но на половината площ има редове лози на колове и тел и тук-таме по някое дърво между тях. За да мога да окося под лозите и около дърветата, непрекъснато трябва да въртя косачката наляво-надясно, което не става без повдигане, макар и леко. Моторната би била твърде тежка за това.
Аз другия декар с лозето не го споменавам. Говоря за 1 декар трева хубава която иска на две седмици косене. То како стана сега от тия 600 махаме лозето махаме къщата махаме пътеките и останаха 100 кв трева . Затова си фен на електрическите. :partyman:
lucho - специалист
gnt69 написа:
То како стана сега от тия 600 махаме лозето махаме къщата махаме пътеките и останаха 100 кв трева.
Лозето не можем да го махнем. Както обясних, и там кося. Къщата – да, някои пътеки и площадки също, и остават около 300 кв.м за косене. Не че са много, де
gnt69 - майстор
Няма лошо шом ти е удобно коси. Аз за нищо на света не бих разчитал на електрическа косачка, защото е непрактична за големи дворове. Лека вечер.
lucho - специалист
iivanov написа:
lucho написа:
Вече има (но не и в България) електрически косачки с асинхронен електродвигател с мощност 3 kW, работещ на проблизително същите обороти (но не са самоходни):
А бушона, бушона, как е ?
Нека жичкаджиите ти обяснят , защо не е полезно да имаш голям консуматор , закачен на един голяааам удължител . И изискванията към удължителя.
Консумираният ток ще бъде 3000 / 230 ≈ 13 A. Би трябвало да издържи и 16-амперов бушон. И удължителя съм го смятал. 54-метров удължител с 2 проводника по 1,5 кв.мм има пад на напрежение около 13 × 2 × 54 × 0,017 / 1,5 ≈ 15,9 V. Но при мен напрежението е към 240 V, така че ще останат около 224 V. Напълно достатъчно.
Като покосиш малко със супермощната коса, ще видиш, какви влажни, фини боклуци се набиват от охлаждащата перка, баш по електрическата част ..Малката бъзикня на свакото не може да го вдигне този пушиляк , но една машина , пред която се прехласваш ...
Това не го разбрах. Ако става дума за електрокосата, там двигателят е горе и охлаждащата му перка не би трябвало да всмуква нищо освен въздух. Ако става дума за електрическата ми косачка с асинхронен двигател с мощност 1,3 kW, експлоатирам я от няколко години и съм нямал сериозни проблеми с нея. Един път се наложи да се смени мрежовият прекъсвач. Тази година смених ножа. Не съм я отварял да видя боклуците по двигателя. "Прехласвам" се само по 2-киловатовата електрокоса с батерийно захранване "Excelion 2000" на френската фирма "Pellenc".
hidrazin - майстор
Темата е напълно безсмислена. За хора дет няма какво да правят по цял ден и имат цялото време на света - може и с ножичка за нокти.
Аз обаче си ценя времето и не си падам по мазохизма...
Вече писах в другата тема - тоя филм съм го играл и НИКОГА повече електрическа.
Дори и за 100 квадрата поддържана трева... Просто няма място за сравнение.
Виж, ако имаш 30 квадрата, пенсионер си или си живееш там - супер с електриката!
:partyman:
lucho - специалист
hidrazin написа:
Темата е напълно безсмислена. За хора дет няма какво да правят по цял ден и имат цялото време на света - може и с ножичка за нокти.
Може, разбира се. Само че скоростта на косене ще бъде много по-ниска от скоростта на растежа на растенията. Така че е безсмислено.
Аз обаче си ценя времето и не си падам по мазохизма...
Аз също.
Вече писах в другата тема - тоя филм съм го играл и НИКОГА повече електрическа.
Дори и за 100 квадрата поддържана трева... Просто няма място за сравнение.
Моята не е поддържана, но и поддържана да е, освен неудобствата с кабела, какви други причини има?
Виж, ако имаш 30 квадрата, пенсионер си или си живееш там - супер с електриката!
И за 300 ми е добре.

Сега, някои може би ще кажат: Опитай с ДВГ, и никога повече няма да се върнеш на електрически.
Ами и аз мога да кажа: Опитай с изделията на "Pellenc", и никога повече няма да се върнеш на ДВГ.
Но нито аз ще опитам с ДВГ (никой няма да ми даде), нито вие – с "Pellenc" (не ги продават у нас).
Човек не може да опита от всичко, за съжаление. И тъй и ще си умрем неопитали от 99% от нещата.

Тема "ДВГ срещу електромотор като двигател на косачки, резачки и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: