Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
gnt69 написа:
Няма лошо шом ти е удобно коси. Аз за нищо на света не бих разчитал на електрическа косачка, защото е непрактична за големи дворове. Лека вечер.
Видях, че Вашата е самоходна. Но има и електрически самоходни, например "48 ESP HW" на "MTD", която препоръчват за площи до 1 дка и се продава и у нас:

Изображение

И в такъв случай остава само неудобството с кабела.
gnt69 - майстор
И дърветата, и дълговечноста, моята я ползвам вече 9 година. За 9 години 1 жило. Ти сигурно никога не си пипал бензинова. Аз имам познати които след преминаване на бензин казват че много години са се наказвали с електрическите. Въобще няма място за сравнение.
lucho - специалист
gnt69 написа:
И дърветата, и дълговечноста, моята я ползвам вече 9 година. За 9 години 1 жило. Ти сигурно никога не си пипал бензинова.
Не съм пипал.
Аз имам познати които след преминаване на бензин казват че много години са се наказвали с електрическите. Въобще няма място за сравнение.
Уви, няма как човек да опита от всичко. По-горе съм развил тази си мисъл.
keymaker - специалист
Тъй,като мое ''изказване'' провокира появата на тази тема ,се чувствам задължен да взема участие.
Електричка за 30-50кв.м. става ама си е мъчение. По причина професионалните ми наклонности в тази сфера твърдо залагам на ДВГ ,заради независимостта от кабели и валежна обстановка. Не си представям косенето на 30-40см. трева с електричка и оцеляването и за повече от 40 мин. , не се замислям даже за 10 куб.м. дърва с Ф 25-30 см. за около 4ч. с ел. резачка.
Като агрументи дори мога да предоставя косачка на ''неверник/ци'' да видят и усетят 5.5к.с. с 46 см. нож как се справят с дълбоката трева. Също бих дал само за проба един от малките профи модели на щил за проба в мое присъствие разбира се. бих предоставил и китайска и олео мак моторни коси за тест и сравнение.
Елекртически са ми само циркуляра , перфоратора и компресора , защото не са измислили бензинови,а пневматичните са много скъпи.
lucho - специалист
keymaker написа:
Електричка за 30-50кв.м. става ама си е мъчение. По причина професионалните ми наклонности в тази сфера твърдо залагам на ДВГ ,заради независимостта от кабели и валежна обстановка. Не си представям косенето на 30-40см. трева с електричка и оцеляването и за повече от 40 мин.
Вие явно сте професионалист и не мога да се сравнявам с Вас, но все пак искам да споделя и своя скромен опит. Моите около 300 кв.м ги окосявам с 1,3-киловатовата несамоходна електрическа косачка общо за около 3 ч. с помощник (помощница) за кабела. Разбира се, с почивки и обикновено половината един ден, другата друг ден, защото има вдигане, бутане и т.н. – все пак не е чак толкова лека работата, а аз не съм вече млад. Естествено, старая се да не допускам тревата да израсне повече от 20 см, защото иначе е практически невъзможно тази косачка да се справи с нея.
не се замислям даже за 10 куб.м. дърва с Ф 25-30 см. за около 4ч. с ел. резачка.
Правейки пак уговорката, че не съм професионалист, искам да изразя недоумението си защо бяха изоставени добрите стари резачки за дърва с двигатели отпреди войната в нашето село и хората масово минаха на верижни мототриони. С резачките, вярно, имаше много вдигане (т.е. повече "хамалогия"), но пък рязането ставаше по-бързо. Вярно, големият циркуляр беше опасен, но нима веригата не е? За по-младите, които не са виждали такова чудо, показвам нещо подобно, но нашите бяха самоходни, имаха гумени колелета, двигателят се палеше с въже, а не с манивела, и освен това работеха на много по-бързи обороти и съответно режеха много по-дебели дърва от показаното във филмчето по-долу. През 1990 г. съм записал данните на двигателя на една от резачките в нашето село, преди да я бракуват: 8 к.с., 1500 об./мин., марка "Klöckner Humboldt-Deutz A.G.", Köln, сериен № 932967 (вероятно е бил "MA 711"):

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xF3GsZCSnOs[/youtube]
Като агрументи дори мога да предоставя косачка на ''неверник/ци'' да видят и усетят 5.5к.с. с 46 см. нож как се справят с дълбоката трева. Също бих дал само за проба един от малките профи модели на щил за проба в мое присъствие разбира се. бих предоставил и китайска и олео мак моторни коси за тест и сравнение.
Благодаря, ако намина някой ден през Мусачево, ще се възползвам :)
Последна промяна от lucho на пон окт 10, 2016 10:29 am, променено общо 2 пъти.
lucho - специалист
Тук от най-добрата руска фирма за търговия с уреди на "Husqvarna" за 2015 г. правят сравнителен тест на съответните бензинови и акумулаторни електрически косачки, тримери и листосъбирачи на "Husqvarna". Няма тест на резачки, а тестът на косачките не е съвсем коректен, но все пак според мен е интересно. Представете си, че за няколкото си бензинови уреда имате един-единствен двигател, който може да се мести от един уред на друг. Точно такъв е случаят с акумулатора. Той е много скъп, но може да бъде един за всички уреди. Освен това акумулаторите непрекъснато се усъвършенстват и се появяват все по-нови и по-нови с все по-голямо съотношение на капацитета към размерите. След време може да стане възможно човек да си купи нов, по-мощен акумулатор със същите размери за старите си уреди. Разбира се, това е само при положение, че се запази съвместимостта. Дали ще я запазят наистина, не е ясно.
gnt69 - майстор
Не е коректно да сравняваш акумулатора с двигател. По коректно е да го сравняваш с туба бензин. Ако имаш туба с бензин имаш за всички машини и могат да работят едновременно и неограничено. Може и да дойде времето на акумулаторите но към днешна дата е времето на бензина.
lucho - специалист
gnt69 написа:
Не е коректно да сравняваш акумулатора с двигател. По коректно е да го сравняваш с туба бензин. Ако имаш туба с бензин имаш за всички машини и могат да работят едновременно и неограничено. Може и да дойде времето на акумулаторите но към днешна дата е времето на бензина.
Съгласен съм. Явно живея в бъдещето.
iivanov - майстор
Общо взето , това на рекламата е пълен т@шак . [-X Една девойка , а колко е девойка тя си знае , прави бъз-бъз по една идеално поддържана ливадка . Смехоранка ! Колко е халата на косата може да се види от диаметъра , който прави развъртяната корда . А по времето , докато се зарежда батерията , какво ще правя ? Или трябва да си купувам един куфар резервни батерии и да си ги менкам ? :? Обръщал ли си внимание , колко струват батериите ? Може да живееш в бъдещето , но тревата расте сега .
пп А това е една наистина мощна машина . :supz:
https://www.youtube.com/watch?v=lcMqHy9j1qs
lucho - специалист
iivanov написа:
Общо взето , това на рекламата е пълен т@шак . [-X Една девойка , а колко е девойка тя си знае , прави бъз-бъз по една идеално поддържана ливадка . Смехоранка ! Колко е халата на косата може да се види от диаметъра , който прави развъртяната корда.
На филмчето не мога да го видя, но на стр. 25 в ръководството на 536LiR пише, че е 40 см. Сега видях, че там пише, че работи 1 час от 110-ватчасовата батерия "BLi110" само на празен ход в икономичен режим. Между другото, какво означава това "X" на края на някои модели на "Husqvarna"? Не виждам никаква разлика между 536LiR и 536LiRX.
А по времето , докато се зарежда батерията , какво ще правя ? Или трябва да си купувам един куфар резервни батерии и да си ги менкам ? :? Обръщал ли си внимание , колко струват батериите ?
Батериите струват почти колкото косата :(

Вчера си помечтах как ще си купя такава електрокоса и ще я "побългаря", като вместо батерията сложа изправител на 36 V, захванван от кабел. Но работата няма да е толкова проста. Тия батерии сигурно са "интелигентни" и няма да мога да излъжа електрониката на косата по този начин. Така че вариантът отпадна :(
Може да живееш в бъдещето , но тревата расте сега.
Добре казано! :)
пп А това е една наистина мощна машина .
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lcMqHy9j1qs[/youtube]

545RX? (Пак това "X" накрая!) Да, ДВГ са в разцвета си, а електромоторите, независимо че са измислени още преди тях, още не могат да се наложат заради акумулаторите. Но както постепенно се налагат електромобилите, така постепенно ще се наложат и електрокосите. Всичко е въпрос на време. Уви, човешкият живот е твърде кратък, за да бъдем свидетели на прелома, който неминуемо ще настъпи. Но да си представим, че живеем по 150 години и вече, като грохнали старци, най-сетне дочакаме масовото приложение на електрокосите. Можете ли да познаете за какво бих мечтал тогава? Именно за тази Ваша 545RX! ;)

Извод: По-лесно се живее в миналото и в бъдещето. Най-трудно се живее в настоящето. Предизвикателство, с което не всеки се справя.

Тема "ДВГ срещу електромотор като двигател на косачки, резачки и др." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: