Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
SEV - специалист
Здравейте,на пролет смята да подновявам зелената настилка на вилата.Заради това,че е пясък райграса има нужда от поливане доста често,ако не съхне.Смятам да поръчам подходяща почва.Тревата на открито ще е около 150-180 кв.м а под плодните дръвчета(райска ябълка,праскови,круша,ябълки,кайсия,мушмула) около 500-550 кв.м.Всички дръвчета са "нискостебленни" с изключение на кайсиите,които са сяти покрай оградата от северната страна.Ще има райграс и под асми'те около 200кв.м.Общо взето искам навсякъде да е зелено,с изключение на застроената площ,подхода гъм гаража смятам да е с пластмасови панели в които се сее трева.
Имам едиин въпрос който не ми дава мира :) Гледах в Анталия как сеят трева върху камънаци.Подравняват терена>постилат една мембрана>около 5-6 сантиметра пръст>сеят тревата.Въпросната мембрана има изводи,които се включват в водопреносната мрежа и се полива подпочвено постоянно.Търсих такава мембрана(не знам как се нарича) ,но не можах да намеря.Някой ако знае нещо?
Сега идва ред на типа трева.По тревата ще се ходи,децата ще играят,барбекюто е там,щезлонги,люлки и т.н.Какво ще е най подходящо,като тревна смеска,като почва,въпросната мембрана.Всичко ще ми е от полза.
hidrazin - майстор
По напълно понятни причини не знам някой да я предлага у нас 0 в Амазон я намерих за около 17 лева квадрата.
Намерих я и още по-скъпа но не и на по-ниска цена.
За тревата - там където се ходи постоянно - около барбекю, детски кът, под люлките ... няма да имаш трева дори и да е троскот.
Ако има нещо, ще е някакво подобие на трева.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CPsrgGr0tYU[/youtube]
:partyman:
SEV - специалист
Благодаря за мнението.Не е евтино,но е оправдано,донякъде.Все си мисля,че има тревна смеска която носи на по жестока експлоатация.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Това е добро за сушави места, но в БГ като завали ще стане басейн
p.v.x - майстор
SEV написа:
Благодаря за мнението.Не е евтино,но е оправдано,донякъде.Все си мисля,че има тревна смеска която носи на по жестока експлоатация.
Принципно , почвата трябва да е пропусклива.
Заради това терените се дренират ,почвата се смесва с пясък.

Този метод(от клипчето) , е за интензивно производство на тревни чимове , като самия воден филм е микс от минерални и естествени торове.
Не че няма и треви които виреят на такива условия.
Пример са плочниците на селските изворни чешми.
А иначе има си специални тревни смески , за натоварени терени.
Напиши в Гугъл "тревна смеска за натоварени терени".
hidrazin - майстор
Това с тревните смески за натоварени терени е твърде относително.
Зависи от трвната смеска като един от най-издържливите е троскота.
http://totex.net/trevna-smeska-CYNODON-DACTYLON-troskot
Ноооо... основно зависи от натоварването. Там където е интензивно и постоянно не вирее и троскота.
Личен опит. Там където например ми минава кучето не вирее не само декоративния а и обикновения троскот.
То си е харесало една пътека и редовно минава от там. Нищо не вирее на това място.
Просто почвата на това място се сбива и става на кирпич.
Предполагам си виждал какво се получава на някой стадион? Личат си местата с най-интензивно използване.
А тези стадиони дето целите са зелени са друга бира. Там си е поддръжка и вероятно се сменя тревата на тези участъци.
Изображение
:partyman:
P.S. Това от клипчето НЕ Е за производство на тревни чимове.
p.v.x - майстор
hidrazin написа:

P.S. Това от клипчето НЕ Е за производство на тревни чимове.
Прав си.
Затова пътеката си е пътека.
А за полянката където иска да си играят децата трябва да го съчетава с период на възстановяване.
За тази полянка , дори е по добре да не се използва тази система.
Може да си представим само какво ще стане.Ще се отъпче от всякъде.
пп. Клипчето не съм го гледал , че ми засича нета.
Junak - майстор
Аз на Галата 10 години се мъча да направя нещо такова, но досега пълен неуспех. Там, където успях, троскота на втората година ебa мамата на всичко. Ще следя с интерес...
Здравейте. Имам едно въпросче относно райграса. Преди 3 седмици е засаден вече го косих един път, но от днес забелязах, че в единият край се появиха някакви петна...тревата там е като изгнила. Някой запознат ли е с подобно нещо? Какво трябва да направя? Дали не е от прекаленото поливане? Че го поливах сутрин и вечер :? :?
Здравейте!
моля за съвет!
мога ли да сея тревната смеска в началото на ноември? дайте, моля указания!!!
Моля, за съвети тъй като разчистих и подготвих почвата / от камъни, корени, фрезавах , подравних ....... абе извадихме си червата/ и сега като чета, то има шанс да покълне и да измръзне. Не ми се мисли, ако на пролет пак трябва да го правя!!!
Кога да посеем, за да може да заспи, да прекара зимата и напролет да поникне?
много, много благодаря предварително!

Тема "Райграс" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: