• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 23
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
Т.е. съотношението ще стане 5000 / 115 = 43 и нещо.

Интересна снимка на зареждане направо от бензоколонката на "Трабант" в гр. Цвикау (бившата ГДР) през 2011 г.:

Изображение

Интересно, какво ли масло има в тази двутактова смес и дали става за нашите малки двигателчета с въздушно охлаждане?
koveslav - майстор
Защо пък в Цвикау?! Тук на всяка бензиностанция имаше колонки за двутактова смес.Карал съм известните марки мотоциклети по онова време,а също така през годините и Трабант и Вартбург и зареждах на тези колонки.Чак накрая след 90-та започнаха да се изкалпазаняват и развалиха нещо смесите,но тогава пък вече имаше двутактови масла на Плама-Плевен.Бях много доволен и от двутактовите масла и от маслата за четиритактовите двигатели на тази марка.Слагах 500гр двут. масло на 20л бензин и газ до ламарините.От тези коли си точех готова двутактова смес и за ГДР-ашката пръскачка и за моторетките.Нямаше стабилизатори,нямаше октанови корекции.Траби ремонтирах на 120 000,Вартбурга подмина 200 000,за моторетките не мога да кажа колко,защото ги сменях често.Но пък моторите са сезонни машини,както и градинската техника която имахме и както ги оставяхме есента с горива по резервоарите,така със същото гориво ги подкарвахме и пролетта.Не помня да е имало проблеми и специални съхранения на горива,изпразвания на карбуратори и т.н.

ПП Сори.Сега видях,че говорите за 2011г.....може и още да си карат старата техника,но по-вероятно е само пистолета да е останал от старите колонки. Иначе на този на снимката за какво са му тубите масло отстрани до резервоара,след като зарежда готова смес?Аз не съм купувал отделно масло докато имаше готови смеси.
lucho - специалист
koveslav написа:
Сега видях,че говорите за 2011г.....може и още да си карат старата техника, но по-вероятно е само пистолета да е останал от старите колонки. Иначе на този на снимката за какво са му тубите масло отстрани до резервоара,след като зарежда готова смес?Аз не съм купувал отделно масло докато имаше готови смеси.
Снимката я взех оттук (най-отдолу на страницата) и е правена от българин, отишъл с трабанта си на XVI Международен събор на Трабант в Цвикау (24–26.VI.2011 г.). Маслото в тубите е наливал в резервоара си по пътя до там. Не е очаквал да види такива бензоколонки там и е направил снимката, за да му повярват после като разправя за тях :)
lucho - специалист
Ето снимка на действаща колонка за двутактова смес в гр. Фрайберг (бившата ГДР), правена през 2012 г. (взета оттук):

Изображение
keymaker - специалист
Тия колонки ги има само на някои места, около разни фенклубове на двутактовите машини. А сместа не стои в големия казан готова, колонката е със система за смесване и единствената "стара смес" е по маркуча.
lucho - специалист
keymaker написа:
Тия колонки ги има само на някои места, около разни фенклубове на двутактовите машини.
Не знам, но ги има и в Австрия, например във Вайценкирхен (снимката е от 2015 г.):

Изображение

Надписът "Keine Selbstbedienung" означава "Не е на самообслужване". Но пък "Selbst tanken" означава "Самостоятелно зареждане" :)
А сместа не стои в големия казан готова, колонката е със система за смесване и единствената "стара смес" е по маркуча.
Да, смесването става "в реално време" (по време на зареждането) – предполагам, по същия начин като в извънбордовите двигатели на малките плавателни съдове по време на работата им.
koveslav - майстор
Няколко пъти ви подсещах за количеството оставащо в дозатора след изливане на маслото от него.В дозаторите на тези туби,когато мерите малки количества- за 1 или за 2 литра,голям процент от това малко количество масло си остава в дозатора,който в случая не можете и да промиете,за да излеете и остатъка от маслото в горивото.Според мен дозатора вграден в тубите не трябва да се ползва за по-малко от 100мл,защото колкото е по-голямо измерваното количество масло,толкова грешката ще е по-малка.За дози масло за един-два литра или спринцовка,или отворена мензура която да се промие.
В този или в друга тема,един колега беше описал как си е монтирал дозатора в капачката на тубата.Тогава измерването ще е най-точно,защото после дозатора ще се намира в горивото,ще се промие и остатъка и всичко ще е точно до грам.
yanko78 - специалист
Много се обърках с тия смесвания. До сега съм си мислел, че 1:50 е, на 1л бензин 50 мл масло. Гледам указанията за косата ми и там дават на 5л - 100 мл, до колкото разбирам, логиката е обратна - масло към бензин. Гледам и едно шише за смесване, там пък тотално ми се обърква логиката (шишето е 500мл) дават 88 мл, значи за литър излиза 176 мл. Омотах се тотално.
Изображение
Изображение
kuger - майстор
Ненужна процедура!
Парче шлаух с нужния размер, надянат на спринцовката, примерно от система, и проблем няма.
пишман_майстор - майстор
yanko78 написа:
Много се обърках с тия смесвания. До сега съм си мислел, че 1:50 е, на 1л бензин 50 мл масло.
Не, един литър масло към 50л бензин. Това е съотношението , но практиката показва, че е малко маслото . Виждам често машинки на педантични собственици, със свръхизносване по ДВГ.
За това съотношение маслото трябва да е пълна синтетика ( мое мнение ).
yanko78 написа:
Гледам и едно шише за смесване, там пък тотално ми се обърква логиката (шишето е 500мл) дават 88 мл, значи за литър излиза 176 мл. Омотах се тотално.
Не, тая тубичка е за 600мл готово гориво. Има една лека неточност, едно леко разминаване м/у съотношенията, но чак нещо фрапантно не е .
Според скалите ( което реално според сметките излиза, че маслото е маалко повече за литър бензин, но грешката е минимална и може да не се взима под внимание , а да се следят скалите ) ) :
За смес 1:50 се пълни бензин до 588мл ( има графа) и се долива маслото до достигане на горната чертичка ( 600мл) . Т.е. за 600мл смес , частта от маслото е 12мл.
За смес 1:30 се пълни с гориво до 580мл и се долива до 600мл маслото. Т.е. за 600мл смес , дела на маслото е 20мл..
Съответно за смес 1:20 се налива гориво до 570мл и се долива до достигане 600мл масло. Т.е. за 600мл готово двут. горияо , частта от маслото е 30мл.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 23

Тема "Смесване на двутактова смес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: