Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lucho - специалист
Как се нарича този пищен бодлив плевел с много дебело стъбло и дали изобщо може да бъде окосен с корда (ако може, с каква)? Питам, защото ми израстват доста от тях всяка пролет:

Изображение
Гост - специалист
Не само, че е великолепен на вид, ами е и ядлив. http://ve-gea.blogspot.bg/2011/06/kostr ... aceus.html (ако е това, на което ми прилича плевела от твоята снимка)
Ако искаш да го унищожаваш чрез косене с корда- няма да стане- ще изрежеш листата, но ще продължи да си расте... Трябва да го изкорениш. (съответно корените не ги изхвърляй, а ги пробвй на вкус ;-)
lucho - специалист
Благодаря, интересна информация, но май съм сбъркал. Моят плевел повече прилича на този:

Изображение

Тази снимка взех от статия на испански за "Scolymus hispanicus". Не знам как е на български името му.
iivanov - майстор
Това , второто си е магарешки бодил . Коси се рано , че после става отврат .
lucho - специалист
iivanov написа:
Това , второто си е магарешки бодил . Коси се рано , че после става отврат .
Магарешкият бодил (Onopordum acanthium) тръгва да расте така:

Изображение

Правя уговорката, че ботаника съм учил само в шести клас, не разполагам с определител и плевелът не е пред очите ми, а само се мъча да си го спомня как изглеждаше, преди да го окося.
nikolson - майстор
Аз му викам паламида. Гледам да ги изкоренявам.
lucho - специалист
nikolson написа:
Аз му викам паламида. Гледам да ги изкоренявам.
Паламидата е "Cirsium arvense". При нея бодлите са по-остри:

Изображение

Може именно тя да е моят плевел. Трябва да му направя снимка някой път :)
lucho - специалист
Днес го разгледах по-подробно. Вече е почнал да расте. Цифровият ни фотоапарат е повреден и не мога да го заснема. Но видях, че листата му са доста дебели, с бодли по върховете като на паламидата, но на горната им повърхност има "космички", които са много твърди и също бодат. Колкото по-близо са до стъблото, толкова тези косми-бодлички са по-нагъсто. Не ми прилича нито на паламида, нито магарешки бодил. При първа възможност ще го заснема и ще сложа тук снимката...
lucho - специалист
Поправиха фотоапарата. Намерих на края на града съвсем същия бодлив плевел като на село. Още е мъничък, но в снимките по-долу, които направих днес, ясно личат бодлите по краищата на доста месестите листа и бодливите власинки по повърхността им (по-добре се вижда, ако смените дизайна на форума на "Old"):

Изображение

Изображение

Какво ли може да е това растение?

Тема "Великолепен бодлив плевел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: