Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
joomlla - специалист
Здравейте,
Имам идея да оползотворя кухненските отпадъци за компост.
1. Метод. Компостер от Кауфланд за 40лв. и чакане 6 месеца и повече (бавен процес, миризми и хамалогия).
2. Метод. "Механичен" компостер подобно на шведската фирма Joraform (малко миризми, сравнително къс период на компостиране и доста парички).
3. Метод. Мелачка (раздробяване) + Микровънова (??? градуси) + изсушаване (???) и полу готов компост за 2-12 часа (по-малко от ден).

ПП. Моля за идеи със цифри и опит. Всезнаещите и "псевдо" познавачите да прескочат поста. Има за какво да коментират футбол, жени, политика и всичко друго. Успех на всички.
fantom - специалист
kухненски отпадъци, ако са от едно домакинство, няма и за прасе да стигнат.
компоста за какво ти е?
nikolson - майстор
Третият вариант, с микровълнова фурна, не мисля, че ще изсушава. Вторият, освен компостера, се влага и "активатор", който нямам представа колко струва.
joomlla - специалист
fantom написа:
kухненски отпадъци, ако са от едно домакинство, няма и за прасе да стигнат.
компоста за какво ти е?
Благодаря.
https://www.youtube.com/watch?v=n_ObnQbzBOI
joomlla - специалист
nikolson написа:
Третият вариант, с микровълнова фурна, не мисля, че ще изсушава. Вторият, освен компостера, се влага и "активатор", който нямам представа колко струва.
Благодаря
Има много решения но за жалост финансите са кът. Един хубав уред, голям колкото домашна хлебопекарна върши чудеса за 2-4 часа. (Има самоделки в руските сайтове). Но как да обясня това в този хубав форум, когато не мога собствената си съпруга да убедя в ползите от такъв подход към третиране на отпадъците (органични, пластмаса, стъкло, батерии и т.н.) Нали това ще правят и децата ни след време. Най лесно е всичко в торбичката от маркета и в контейнера. То миришело, наранявало животните, било опасно какво значение има. Нали не е у нас. Увлякох се...
hidrazin - майстор
Не можеш да направиш компост за 2-4-12 часа.
Още по-малко може да направиш компост със микровълнова.
А иначе в какво не може да убедиш жената за батерии, стъкло, пластмаса... ?
Ако говориш за разделно събиране, то доскоро а мисля и още контейнерите за разделно събиране се изсипват в един камион...
:partyman:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
На мен си ми става компоста. Купчина РАСТИТЕЛНИ отпадъци (+яйчени черупки), отгоре лопата пръст. когато има и листа, малко клечорляк. На сенчесто място е, иска поливане. Сега съм натрупала листата отгоре. Зимата ще е топло от гниенето, затрупано в сняг. Напролет като повдигна лигавите сплъстени листа, ще е черна пръст -хумус пълна с тлъсти червеи. Лятоска листата ще изсъхнат и много бързо ще се компостират и отново. За количестата отпадък от едно домакинство не може да се обобщава. Зависи кой какво яде.
joomlla - специалист
n_a написа:
На мен си ми става компоста. Купчина РАСТИТЕЛНИ отпадъци (+яйчени черупки), отгоре лопата пръст. когато има и листа, малко клечорляк. На сенчесто място е, иска поливане. Сега съм натрупала листата отгоре. Зимата ще е топло от гниенето, затрупано в сняг. Напролет като повдигна лигавите сплъстени листа, ще е черна пръст -хумус пълна с тлъсти червеи. Лятоска листата ще изсъхнат и много бързо ще се компостират и отново. За количестата отпадък от едно домакинство не може да се обобщава. Зависи кой какво яде.
Това е класиката. Същия метод ще изпозвам и аз. Успех.
keymaker - специалист
Бързо производство на компост е мисия невъзможна ! Има разни опити и технологии ама не са чак толкова добри колкото казват. Има си естествени процеси ,които трябва да станат ,но отнемат време. Имам от бързия компост ,но го оставям за поне 2 месеца да приключи с ферментациите. Ако не е приключила ферментациата в него растат едни жълти,зелени,сини и каквито се сетите гъби,а младите растения не се развиват добре или изобюо не вървят в него . Ползвам част от него като "мая" ,заради останалите дрожди ,които само да усетят подходяща среда и полудяват така ускорявам процесите в моите отпадъци и за около 4-5 месеца имам напълно "прегорял" компост. Като материали ползвам мулч от клони всичката непотребна зеленина в двора ( е имам и 2-3 заека ,които помагат още по бързо зеленината за стигне до компостера)
joomlla - специалист
keymaker написа:
Бързо производство на компост е мисия невъзможна ! Има разни опити и технологии ама не са чак толкова добри колкото казват. Има си естествени процеси ,които трябва да станат ,но отнемат време. Имам от бързия компост ,но го оставям за поне 2 месеца да приключи с ферментациите. Ако не е приключила ферментациата в него растат едни жълти,зелени,сини и каквито се сетите гъби,а младите растения не се развиват добре или изобюо не вървят в него . Ползвам част от него като "мая" ,заради останалите дрожди ,които само да усетят подходяща среда и полудяват така ускорявам процесите в моите отпадъци и за около 4-5 месеца имам напълно "прегорял" компост. Като материали ползвам мулч от клони всичката непотребна зеленина в двора ( е имам и 2-3 заека ,които помагат още по бързо зеленината за стигне до компостера)
Жив и здрав. От първия пост до тук и след няколкото полезни съвети (за което благодаря искрено) и доста четене, нещата се изясняват. Това са технологиите.

Тема ""Бърз" компос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: