Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
themask - специалист
Купих я от един пич, който вече не се занимава с такива неща за съжаление. Моята е червена. Има и жълта и оражева.
Садил съм през 30 см. Ето снимка при засаждането:

http://i64.tinypic.com/kbokmv.jpg

Можеш да видиш в каква "почва" съм ги боцнал. За съжаление нямам скорошна снимка, а сега ги затрупа снега :) Като се постопи ще щракна. Само ще те ориентирам, че снимката е от пролетта на 2014, а сега всичко до тези вторите пъпки по оградата е плътно.
Миналата година ги рязах 3 пъти по-сериозно и още няколко пъти рязях връхчета и във вътрешността, за да се разклонява хубаво.
yavor_dz - специалист
Много интересно решение да ги засадиш пред оградата. И щом в такава "почва" растат бързо наистина са бързорастящи. Не мислиш ли, че може да се садят и по-нарядко, чел съм че пиракантата се разширява доста. И с интерес чакам да видя актуална снимка.
А така като са 2-3 годишни имат ли вече семена и пробвал ли си да хванеш резници?
themask - специалист
Пред оградата, да :) Пътят е на чакъл и не е ясно кога ще им дойде музата да правят улица и как. Тъй като аз съм единственият наоколо, който си е спазил оградната линия (и съответно оградата ми е по-навътре) пред нас се беше обърнало на паркинг. Затова засадих храстчета. Факт, че може и по-нарядко. Просто зависи колко ти се чака до постигането на резултат.
Колкото до размножаване - не съм си правил експерименти, но ако искаш клони за резници, заповядай при пролетното кастрене. :partyman:
yavor_dz - специалист
За резниците питах само за информация дали си пробвал. Все пак благодаря за предложението. Малко далечко обаче ми идва - от Бургас съм :-).
Откакто си сял пиракантата, едва ли някой вече спира там :-).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
За 2 години!? Супер храст!
yavor_dz - специалист
Аз на снимката храсти не виждам :-). Themask, гледах в друг форум пишеш, се си сял и лавровишна. Може ли малко информация и за нея, например сравнявайки с пиракантата. Имам едно малко сенчесто място към съседа, което искам да засадя лавровишна.
themask - специалист
Кой е казал, че има храсти на снимката? :lol:

Лавровишната ми е слабост и от много време исках да имам плет от нея. Посадих 20-ина корена по другото лице на имота - между две успоредни улици сме. По средата на разстоянието има един голям орех, който хвърля сянка на повечето лавровишни през по-голяма част от деня. Засега не се развиват много успешно - първата година ги изгори зимното слънце в съчетание със северен вятър и бяха зели-дали. Следващата година сложих засенчваща мрежа по оградата (която им се пада от север), за да ги предпазвам от вятъра и прекараха доста по-добре зимата, но на пролет ги бяха подхванали едни гъсеници. Много лакоми същества се оказаха и за малко да изпусна храстчетата, но след малко пръскане се оправиха.
Накратко - засега не са дръпнали много, но това се дължи отчасти и на моята немърливост към тях, както и на няколкото резитби, защото исках да се разклонят от основата още. Тази пролет ще ги торя, поливам редовно с капковото и пръскам против всякаква гад, и се надявам да дръпнат.
Имай предвид, че растат бързо и в един момент може да ти дойде нанагорно да ги кастриш, защото кастрене с моторния трион просто не става - с тези големи листа единствено с малката ножичка и клонче по клонче.
Иначе правят страшно красив плет :supz:
nautilus33 - майстор
А в пълна сянка може ли да вирее, понеже навсякъде пише от слънчево до полусянка да се отглежда. А ми се ще да я засадя от северната страна, където винаги е сянка, като има и дървета, чиито клони ще са над храста.

Тема "Това пираканта ли е ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: