Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
themask - специалист
nautilus33 написа:
А в пълна сянка може ли да вирее, понеже навсякъде пише от слънчево до полусянка да се отглежда. А ми се ще да я засадя от северната страна, където винаги е сянка, като има и дървета, чиито клони ще са над храста.
За лавровишната ли питаш? Според мен ще оцелее на сянка, но ако пък съвсем никакво слънце няма, надали ще се развива много добре. Помисли и за алтернативи.
nautilus33 - майстор
themask написа:
nautilus33 написа:
А в пълна сянка може ли да вирее, понеже навсякъде пише от слънчево до полусянка да се отглежда. А ми се ще да я засадя от северната страна, където винаги е сянка, като има и дървета, чиито клони ще са над храста.
За лавровишната ли питаш? Според мен ще оцелее на сянка, но ако пък съвсем никакво слънце няма, надали ще се развива много добре. Помисли и за алтернативи.
Не, за пираканта. Понеже там където искам да я засадя е сенчесто през цялото време(северна страна).
themask - специалист
За северна страна според мен няма да стане. Пиракантата обича слънце, по-суха дренирана почва (както видя, моите съм ги насадил в камънак). Не си ли мислил за други храсти?
nautilus33 - майстор
themask написа:
За северна страна според мен няма да стане. Пиракантата обича слънце, по-суха дренирана почва (както видя, моите съм ги насадил в камънак). Не си ли мислил за други храсти?
Ами мислех за лигуструм, но се оказа, че не е вечно зелен. а тия туй и други такива, които наподобяват иглолистни, нещо не ми харесват, а и май много време ще се чака, докато направя хубав, гъст и висок плет. А тая пираканта, както казвате, че расте бързо, и е бодлива, е точно за там. Понеже ще бъде от към улицата, и след време спокойно може да се махне оградната мрежа откъм улицата.

Иначе някъде четох, в един английски сайт, че уж можело да вирее в пълна сянка, просто нямало д аплододава толкова много. Но колко е вярно не знам. Та, за това попитах, в случай, че някой е садил на такова място.
yavor_dz - специалист
Някой може ли да каже какво е това растение?
Вечно зелено и е доста високо - повече прилича на дръвче, а не на храст.

Прикачен файл

oie_14153336vweHJwbl.jpg

Прикачен файл

oie_14153017qiUjcSAw.jpg
yavor_dz - специалист
Ще си отговоря сам :). Може да е полезно за някой.
Лаврово дърво ( дафинов лист).
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
yavor_dz написа:
Ще си отговоря сам :). Може да е полезно за някой.
Лаврово дърво ( дафинов лист).
В България? При какви условия расте? Може би на завет? Колко годишно е растението?
yavor_dz - специалист
В село до Бургас. Изглежда 4-5 годишно. Четох, че на доста места в южна България се срещат, особено по черноморието.
keymaker - специалист
Лавровото дърво не издържа на температури под -14-15*С и не е от най бързо растящите вкоренена резница за 1г. става около 15-20см. Веднъж измръзнало е на 99% сигурно ,че няма да тръгне отново. До сега съм взимал само по поръчка лаврови дръвчета и се развиват добре в голяма саксия/кашпа и внасяне през най студените месеци, в стая или на остъклена тераса с температури до -10*С . Растението е многогодишно в по-топлите райони стават добри живи плетове.
yavor_dz - специалист
Kaymaker, мога ли да те попитам нещо, видях, че имаш опит в озеленянето. Какво растение ще ми препоръчаш за висок (3 метра +) жив плет. Широлистен, бързорастящ, вечнозелен, невзискателен. В задната част на двора е и е повече за уединение, декоративните качества са на втори план.

И какъв ел. моторен трион да си купя. Ще се ползва рядко на вилата само за изсъхнали дръвчета и др. Не ми се затварят пари за Макита.

Тема "Това пираканта ли е ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: