Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yavor_dz - специалист
Здравейте, това растение доста прилича на пираканта, но като, че ли семената са доста по-различни.
Някой може ли да каже какво е? И може ли от него да се направи жив плет? Ще пробвам да потопя резници във вода и да сея семена да видя ще поникнат ли.
Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Прилича ми на храст крушка/ чашкодрян японски, евонимус. Кършиш клонка, във вода пуска корени и саиш. Вечнозелено, буйно и храстовидно. Ако го утървеш си става като дърво
yavor_dz - специалист
Благодаря! Мисля, сега видях, че наистина е точно това.
Колебая се какъв жив плет да засея - пираканта или чашкодрян. Искам вечно зелено, бързорастящо, непретенциозно растение. Доста прочетох и за двете, но ако някой има практически опит в изграждане на жив плет от тези разстения ще се радвам да сподели.
Междувременно ще заложа резници и семена от чашкодрян за проба.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не се занимавай със семена. Резници е ОК.
Ами двете растения са доста различни. Зависи какъв плет искаш.
yavor_dz - специалист
Предстои да купя къща с двор в село край Бургас и искам откъм улицата да сея жив плет. Ще се ходи през уикенда и няма да имам време за много грижи по него. Искам да е вечнозелен, 2,5-3 метра, бързорастящ и непретенциозен.
Сега четох за чашкодрян, че много "въшлясвал", но може би обикновения е по-устойчив. Гледам и за туя смарагд, но ми изглежда малко скъпа и и изискваща повече грижи. Височината не ме притеснява - плета ще е от северната част на двора и дори да е по-висок плета, няма да засенчва.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Чашкодрянът ще ти е таман. Ще подстригваш за форма. Или ще кършиш за букети :-). Вярно, че много въшлясва, но не му пречи. В смисъл, живее си с въшките. Ще пръскаш със сапунена вода. Нашия го къпех с маркуча и повечето падаха.
yavor_dz - специалист
Да, ще заложа 30-на резника. Предполагам за месец ще пуснат коренчета, после в саксии и март-април ги сея навън.
Но може би ще взема и няколко броя пираканта да видя как ще тръгнат. Ако сея последователно жълта, оранжева и червена може би ще стане доста добре. Дори и да не е като жив плет, а акцент в двора. А предполагам и тя може да се хване от резници после.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Тя е по-ниска и кичеста, направо прелива, сади я между чашкодряна, пред него, ще ти се получи красота
themask - специалист
Пиракантата обича слънце и хич не е претенциозна към почва. Също така е адски бодлива, имай го предвид, защото аз имам белези от нея само от леки одрасквания :) Иначе рассте адски бързо. При мен за две години от пършиви клонки направи почти плътен 60см висок плет.
yavor_dz - специалист
Сподели малко информация - откъде купи пираканта? Аз само в един разсадник намерих, но май е оранжева - сорт lalendei. На какво разстояние я засади? Ако имаш и снимки... Ако намеря искам да редувам червена и оранжева.

Тема "Това пираканта ли е ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: