• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
koveslav - майстор
nautilus33 написа:
А възможно ли е чисто нова водна помпа да клеяса поради неизползване? Понеже ми попадна една чисто нова, италианска, но човека каза, че от както е купена преди няколко години, не е ползвана. Просто си стой в кашона. А няма как да тествам преди да я купя.
Има случаи на слепване на фибъра,друго от нормално съхранение не може да и стане.Задния капак не е на болтове,а се откопчава.Хващаш я за охл. перка и превърташ внимателно,ще си покаже дали е затегнала.
А колкото до Вида-пазя една за резерв,която я помня работеща откакто съм човек.Освен поливането построи и трите къщи в нашия двор.На времето всичко бъркаха на ръка,а после поливаха доста често плочите в жегата,докато дърпа бетона.Качваше вода и на трета плоча.След като износи вала,аз я дадох да я преработят на фибър и вече няма проблем със салници и т.н.Всяка от старите чугунени помпи става на фибър,отливките са дебелостенни и е въпрос само на стругарска работа и майсторлък.След още един добър период на експлоатация сложих хидрофор,автоматизирах нещата по двора така да се каже,но нея я пазя за дълбока резерва.На практика е вечна.Има и турбини за Вида по магазините,не са скъпи.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе хвалите ги Видите, пък ги сменяте, що тъй :) . Качвала на третия етаж - ами това са 10м напор - и най-измислената пластмасова играчка има тези възможности. Видата можем да я сравняваме с Москвич - има евтини части, лесно се ремонира ( и постоянно :wink: ) - а бе практически вечен! Тази от последната снимка, периферната е много подобна - чугунено колело в чугунен корпус, което е най-големия и проблем - ако я оставиш без вода веднага блокира заради ръжда между колелото и корпуса. С времето напора намаля заради ръждата. Трудно се обезвъздушава и пшостоянно се налага, ако работи от кладенец. Тези помпи са подходящи за прехвърляне на течности от един съд в друг - голям дебит и малък напор. Сменил съм 3 такива. Ползвах ги за пълнене на инсталации, но ми писна да разблокирам вала и напора с времето пада. Иначе ги има по 35-50лв китайски. Накрая си взех неръждаема самозасмукваща и забравих за проблемите. А една чугунена самозасмукваща Педроло я ръркалям 17 години, много работа е свършила, много кладенци е направила, много кал и пясък е измъкнала и след един основен ремонт сега съм и поверил също много отговорна работа - грижи се за налягането в сградата, където живея - също мога да кажа, че е вечна, но вечен Пасат, а не вечен Москвич :cool:
koveslav - майстор
Вида е дебитна помпа,не е напорна. Самозасмуквщите хидрофорни помпи са с много по-малък дебит в съотношение с мощността им. Хидрофор 600W има макс. дебит 2.8 куб. на час,а Видата при 750W мощност има почти 3 пъти по-голям дебит,да не е и повече.Да-при различно максимално налягане.Но няма смисъл да се кръстосват предназначенията на различните видове помпи.
nautilus33 - майстор
LazarGanev написа:
Това е периферна помпа, тя не е подходяща за кладенец, трябва ти самозасмукваща хидрофорна помпа.
Какви биха били негативите, ако се постави такава помпа на кладенец?

И как мога да разбера дали една помпа е периферна или самозасмукваща само по външния вид?

Да речем тази- понеже продавачът не знае. Защото на мен ми се струва, че е като горната, т.е. периферна.

Изображение
nautilus33 - майстор
Здравейте,
поръчах си водна помпа, центробежна, и утре ще ходя да я взема от еконт, но се сетих нещо- може ли да я включа за 3-4 секунди, колкото да видя върти ли мотора, или работа ан суха не се препоръчва дори и за такъв кратък период от време?
miroki - майстор
Нищо и няма. Тествай си я.
nautilus33 - майстор
OK. Понеже знам, че на някои им слагат защита точно против работа на сухо, но явно е вредно при работа за по-дълъг период. Значи ще я тествам в еконт за 3 секунди да видя :)
preslav - майстор
nautilus33 написа:
OK. Понеже знам, че на някои им слагат защита точно против работа на сухо, но явно е вредно при работа за по-дълъг период. Значи ще я тествам в еконт за 3 секунди да видя :)
Обаче само брррц!
nautilus33 - майстор
preslav написа:
Обаче само брррц!
Това не го разбрах :)
preslav - майстор
nautilus33 написа:
preslav написа:
Обаче само брррц!
Това не го разбрах :)
Буквално само включваш и изключваш. Ако можеш и имаш време първо развърти помпата на ръка - става лесно от страната на перката на мотора.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13

Тема "Бибо или помпа "Вида"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: