• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nautilus33 - майстор
Здравейте,
става въпрос за кладенец, който не е с изграден пръстен над кота нула, а с циментов капак направо върху земята. Не знам с какво са го ползвали преди, но предполагам с водна помпа тип "бибо". Тъй като има опит само с помпи от старото време, мисля, че еот марката "вида", искам да попитам кое от двете е по-добро- бибото или ел. помпата "вида".Водата е на дълбочина около 3 метра, а диаметърът на кладенеца не съм го мерил. Щестно казано ми се ще да сложа една стара "вида", втора ръка", с прикачена към нея ръчна помпа, като съответно през зимата водата ще се изпуска, за да не замръзва. Но ако може тези от вас, които евентуално са ползвали и двата вида помпи да споделят мнение. Ще се поливат около 300-350кв.м. градина.
preslav - майстор
nautilus33 написа:
Здравейте,
става въпрос за кладенец, който не е с изграден пръстен над кота нула, а с циментов капак направо върху земята. Не знам с какво са го ползвали преди, но предполагам с водна помпа тип "бибо". Тъй като има опит само с помпи от старото време, мисля, че еот марката "вида", искам да попитам кое от двете е по-добро- бибото или ел. помпата "вида".Водата е на дълбочина около 3 метра, а диаметърът на кладенеца не съм го мерил. Щестно казано ми се ще да сложа една стара "вида", втора ръка", с прикачена към нея ръчна помпа, като съответно през зимата водата ще се изпуска, за да не замръзва. Но ако може тези от вас, които евентуално са ползвали и двата вида помпи да споделят мнение. Ще се поливат около 300-350кв.м. градина.
Потопяема помпа "първа ръка" за 130 лв. и си готов.
nautilus33 - майстор
preslav написа:
nautilus33 написа:
Здравейте,
става въпрос за кладенец, който не е с изграден пръстен над кота нула, а с циментов капак направо върху земята. Не знам с какво са го ползвали преди, но предполагам с водна помпа тип "бибо". Тъй като има опит само с помпи от старото време, мисля, че еот марката "вида", искам да попитам кое от двете е по-добро- бибото или ел. помпата "вида".Водата е на дълбочина около 3 метра, а диаметърът на кладенеца не съм го мерил. Щестно казано ми се ще да сложа една стара "вида", втора ръка", с прикачена към нея ръчна помпа, като съответно през зимата водата ще се изпуска, за да не замръзва. Но ако може тези от вас, които евентуално са ползвали и двата вида помпи да споделят мнение. Ще се поливат около 300-350кв.м. градина.
Потопяема помпа "първа ръка" за 130 лв. и си готов.
Препоръки за марка/модел? И колко надеждни са? Понеже тези Вида ги знам, че сва доста здрави, и лично тези хора, които познавам и знам, че имат, почти не са имали проблеми с техните, а говорим за машина на доста години.
hidrazin - майстор
Не е много желателно използването на вибрационни помпи:
Защо НЕ ТРЯБВА да се монтират ВИБРАЦИОННИ помпи в сондажи
Видите са здрави, евтини помпи (като втора ръка) които обаче са в миналото.
Не правят никакво налягане и създават доста грижи - особено от към салниците.
Рискуваш помпата втора ръка да е с изяден вал при набивката и да се наложи основен ремонт.
Освен това почти сигурно от турбината не е останало много и налягането съвсем да го няма.
Но за поливане с маркуч става.
:partyman:
nautilus33 - майстор
hidrazin написа:
Не е много желателно използването на вибрационни помпи:
Защо НЕ ТРЯБВА да се монтират ВИБРАЦИОННИ помпи в сондажи
Видите са здрави, евтини помпи (като втора ръка) които обаче са в миналото.
Не правят никакво налягане и създават доста грижи - особено от към салниците.
Рискуваш помпата втора ръка да е с изяден вал при набивката и да се наложи основен ремонт.
Освен това почти сигурно от турбината не е останало много и налягането съвсем да го няма.
Но за поливане с маркуч става.
:partyman:
Това не го знаех. А всички помпи тип "бибо" ли са вибрационни? Не знам що, но ме тегли към Вида или друга от същия вид. Най-вече защото искам да сложа и ръчна помпа, за да мога да си помпам на ръка, когато ми трябва малко вода.
plamen6703 - майстор
nautilus33 написа:
preslav написа:
nautilus33 написа:
Здравейте,
става въпрос за кладенец, който не е с изграден пръстен над кота нула, а с циментов капак направо върху земята. Не знам с какво са го ползвали преди, но предполагам с водна помпа тип "бибо". Тъй като има опит само с помпи от старото време, мисля, че еот марката "вида", искам да попитам кое от двете е по-добро- бибото или ел. помпата "вида".Водата е на дълбочина около 3 метра, а диаметърът на кладенеца не съм го мерил. Щестно казано ми се ще да сложа една стара "вида", втора ръка", с прикачена към нея ръчна помпа, като съответно през зимата водата ще се изпуска, за да не замръзва. Но ако може тези от вас, които евентуално са ползвали и двата вида помпи да споделят мнение. Ще се поливат около 300-350кв.м. градина.
Потопяема помпа "първа ръка" за 130 лв. и си готов.
Препоръки за марка/модел? И колко надеждни са? Понеже тези Вида ги знам, че сва доста здрави, и лично тези хора, които познавам и знам, че имат, почти не са имали проблеми с техните, а говорим за машина на доста години.
Като препоръка от моя страна погледни помпите на "Вило". Може да се огледаш и за други марки помпи. Ползвах помпа на "Вида" "изгоря" и вместо да я пренавивам си купих помпа на "Вило". Не бих се върнал повече към помпите на "Вида". В крайна сметка в твоя случай с тия три метра и половина дълбочина на водата и тия 350 кв.м градина проблема ти е никакъв... просто или подражавай на съседите да не правиш изключение от масата :) или си купи нова помпа от специализиран магазин... избягвай хипермаркетите за такъв вид покупки.
djendov - специалист
hidrazin написа:
Не е много желателно използването на вибрационни помпи:
Защо НЕ ТРЯБВА да се монтират ВИБРАЦИОННИ помпи в сондажи
:partyman:
А не трябва ли, да правим разлика между кладенец и сондаж?
Не виждам някой да се е оплакал, че е пуснал в кладенеца вибрационна и той е пресъхнал.
Като казах на дядо си, да не ползва вибрационна, че да не му се запушат дамарите, той ми каза като си изкопая сам кладенец, да ползвам каквото си искам. Десетки години употреба и нищо му няма на кладенеца. Предполагам и от почвата зависи, ама навсякъде където обесняват за запушване, се говори за ОБСАДНА ТРЪБА, говори се за СОНДАЖ, а автора говори за кладенец.
hidrazin - майстор
djendov написа:
...А не трябва ли, да правим разлика между кладенец и сондаж?....
Ми от първия пост въобще не става ясно какъв е източника на вода:
става въпрос за кладенец, който не е с изграден пръстен над кота нула, а с циментов капак направо върху земята
И във всички случаи на сондаж, кладенец ... не е желателно използването на вибрационна помпа.
Все пак тя е за бетонни/пластмасови резервоари, вадене на вода от река/вир, дренаж на подземни помещения...
Абе там дето няма опасност да си закопаеш помпата или да си обрушиш сондажа.
Аз имам лично наблюдение на поне 4 сондажа с проблем от такава помпа.
В три от случаите помпата се "закопа" с пясък и не можаха да я извадят - скъса се въжето и помпата остана там.
Сондажа в случая остава почти неизползваем - помпата няма вадене.
А за четвъртия случай - извадиха я с голям зор ама от нея нищо не ставаше.
:partyman:
P.S.Нооооо... всеки сам си носи раничката.
Може да използва и помпа за рибки в аквариум или такава за градинско езерце...
torbalan - Дървен философ
Аз бих послушал хидрата, нищо че той не ме харесва :)

И да - няма балкан разлика между кладенец и сондаж...
djendov - специалист
Хидра, всички примери са за сондажи. За тях съм 100% съгласен. Ставаше въпрос, че никой не се е оплакал, от запушен КЛАДЕНЕЦ в следствие на вибрационна помпа. Според мен няма база за сравнение, между вибрациите предавани през обсадната тръба на сондаж ф150(примерно), с вибрациите предавани през вода с диаметър ф1000 и бетонови пръстени(пак примерно). Не, че няма, ама нито помпата може да се запуши, нито да се отклони водоносната жила. Най-много да пропадат песъчинки в кладенеца и да се налага да се чисти дъното му...Смятам, че дъртите хора отдавна щяха да се усетят, ако тея руски вибратори им прецакваха потно и кърваво изкопаните на ръка кладенци. Това е моето мнение. Съгласен съм с много от нещата, които пишеш, затова се обърнах и към теб да задълбаем малко в тази теория на конспирацията. Едва ли има някакво мЕродавно мнение по въпроса, ама и що пък да не изложим всички гледни точки. Автора да си вади изводите, а и водното му огледало е на 3 метра. Дет се вика, копаят се за 1 ден. Моята вода започва около 10-тия метър. Цопнах една помпа за 30-тина лева на промоция, ама я отделих от стената. Т.е. виси в средата на кладенеца, уж да са по-слаби вибрациите....страх лозе пази!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Бибо или помпа "Вида"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: