Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
GalinBelos - специалист
deltam написа:
Калиев перманганат за ограничаване на силно заразени с оидиум лози. Пръска в периода на покой (късна есен, ранна пролет). Концентрацията е 0,3% (30 г на 10 литра вода). Разтворът се неутрализира с 150 г гасена вар.
Това - 30г на 10 литра вода - го разбрах , но какво значи да се неутрализира с 150 г гасена вар ? Я обясни като за нендерталци как се приготвя разтвора.
infomar
Прилагам стриктно продуктите и указанията на Bayer - започнах миналата година началото. Никакви проблеми с асмите. Тази година продължавам.
В книжката по-долу е дадено конкретно кое -как да се прави. не прилагам самодейности - спазвам стриктно!!

http://www.cropscience.bayer.bg/BCSWeb/ ... 0lozya.pdf

http://www.cropscience.bayer.bg/BCSWeb/ ... en&ccm=100
deltam - специалист
GalinBelos написа:
deltam написа:
Калиев перманганат за ограничаване на силно заразени с оидиум лози. Пръска в периода на покой (късна есен, ранна пролет). Концентрацията е 0,3% (30 г на 10 литра вода). Разтворът се неутрализира с 150 г гасена вар.
Това - 30г на 10 литра вода - го разбрах , но какво значи да се неутрализира с 150 г гасена вар ? Я обясни като за нендерталци как се приготвя разтвора.
Както бордолезов р-р.
Разтваряш калиевия и после добавяш варта.
kr1100 - майстор
В.Войков написа:
А със осите и стършелите как се борите пробвах капани със сироп а баща ми слага шишета със оцетена вода и захар но въпреки това гадините успяват да нанесат огромни щети
Освен с шишетата за да се морят гадините - използвам и чорапи.
Имам само асми Играчка е, но си струва. Всяко гроздче преди да започне да се избистря в "чорапче" .Продава се мрежа с многоситен отвор на метър -30 ст./м на черво .Не знам колко е дълго топчето , но са ми развивали по 40-50м. Лесно се разстяга ,нанизва се на грозда ,горния край се осуква да няма отвор , а долу се реже така,че пак да се засучи. Толкова е разтегатела ,че се събира 1 грозд пр. на Италия дълъг над педя и широк около10-14 см..
2013/14 чорапа беше бял на цвят , после оранжево червен. Нито оси , нито косери нападат гроздето. Чорапите издържат над 3-4 г/още използвам първите от 2013 г/.
Понене косерите са адски нахални и всеядни се принудих и крушите да чорапирам . Дори зелена круша тип попска се надупчва за проверка.
Тука съм качвал снимки на чорапите в тема за лози
Гост - специалист
Откъде може човек да си поръча такива чорапчета?
Че при мен "Болгар"-а осите ми го изяждат половината...
kr1100 - майстор
Гост написа:
Откъде може човек да си поръча такива чорапчета?
Че при мен "Болгар"-а осите ми го изяждат половината...
Дадох телефона на колега от Троян.Тр. да го изровя пак.
Да ти кажа във Варна обикалях по агроаптеките и не намерих другаде. Намери готови в плик гръцки / не помня 10 или 20 бр на / убийствена цена. в Аграра/
Като изровя тел ще го дам. Зависи на кого ще попаднеш - собственичката е много серт и няма да си вдигне задника да изпраща. Има 1 агрономка - тя е в час с куриерите.
За Варненци до завоя с/у ВиК м /у 2 та портала.

Имаш лично.
gnt69 - майстор
Аз да споделя пръскам с Актара за 2 седмици ги държи надалече гадовете а карантината е 3 дни.
kr1100 - майстор
gnt69 написа:
Аз да споделя пръскам с Актара за 2 седмици ги държи надалече гадовете а карантината е 3 дни.
Да ама нямаш тази напаст косове. На нищо не прощават - като се започне от черешите....
Бера череши качен на дървото- гада отгоре ме замерва с костилки :-D , че и не се плаши.

Много късна есен /зима листата бяха опадали - на съседа райската ябълка не беше обрана.Изведнъж причерня и гадините наказаха на ябълкката.След няма и 5 мин не остана никаква ябълка /портокал :-D /
Последна промяна от kr1100(стар) на ср мар 01, 2017 2:14 pm, променено общо 1 път.
Гост - специалист
От косовете няма спасение, освен може би някаква ситна мрежа, с която да опаковаш цялото дърво...
Една година и на мен ми унищожиха асмите. И колкото изяли- половината на земята. За минути го опоскали цяло ято гадове. Нямало ме е в къщи, но и да съм бил- как да се справиш с тях???
EDI - майстор
За оси пробвайте да пръскате със сода бикарбонат, върши работа.А косовете са изтребители, като свърши яденето по полето карат наред.На вилата имам една малка асма и винаги оставям до късно грозде за ядене, та всяка година по някое време, каквото е останало, изчезва и остават само дръжки. :lol:

Тема "Асми и рано пръскане" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: