Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
infomar
Миналата зима не можах да прегъна няколко асми с десертно грозде, защото стеблото им стана доста дебело и реших да ги изолирам и каквото стане.
Използвах подложка от ламинат 5мм. и ги увих както е показано на снимките.
Студовете бяха до -15/-18 гр. за няколко дни а около 15-20 дена под -10/-13 гр.
А бе всички си спомняте тази зима.
След отвиването днес, се оказа, че са запазени идеално, пъпките са добре и метода е успешен. Сотровете баха Катя, Брестовица и Афродита.
Останалите са зарити и се надявам след седмица да ги разровя и извадя за да не се разпъпят в земята.

Метода е лесен, не много скъп и поне за тези температури успешен.



Изображение

Изображение

Полиетилена от горе с който бях обвил асмите се накъса от вятъра и напълни с вода която замръзна, но без последствия.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
gnt69 - майстор
Аз моите не съм ги зазимявал и пак са си добре. По зарезан като рязях пръчки бяха хубави и свежи. Само върховете където не са узрели и са били зелени са измръзнали. Забелязал съм че в някои села зариват лозите а в други не. Колкото пъти съм питал защо ги заривате ми отговарят защото комшията ги зарива или защото винаги ги зариваме. :partyman:
preslav - майстор
Едно бебе колкото повече му баеш, толкова по-хилаво расте - не виждам смисъла от такова начинание! Замислял ли си се, че с едно такова начинание помагаш и на болестите и заразите, които са под кората на лозата?
infomar
gnt69 написа:
Аз моите не съм ги зазимявал и пак са си добре. По зарезан като рязях пръчки бяха хубави и свежи. Само върховете където не са узрели и са били зелени са измръзнали. Забелязал съм че в някои села зариват лозите а в други не. Колкото пъти съм питал защо ги заривате ми отговарят защото комшията ги зарива или защото винаги ги зариваме. :partyman:
При нас ако не зариеш.... всичко измръзва - жестока истина многократно доказвана във времето. Миналата година пробвах с една асма - измръзна. В съседното горе на баира... нищо не зариват и нямат замръз.
plamen6703 - майстор
infomar написа:
Миналата зима не можах да прегъна няколко асми с десертно грозде, защото стеблото им стана доста дебело и реших да ги изолирам и каквото стане.
Използвах подложка от ламинат 5мм. и ги увих както е показано на снимките.
Студовете бяха до -15/-18 гр. за няколко дни а около 15-20 дена под -10/-13 гр.
А бе всички си спомняте тази зима.
След отвиването днес, се оказа, че са запазени идеално, пъпките са добре и метода е успешен. Сотровете баха Катя, Брестовица и Афродита.
Останалите са зарити и се надявам след седмица да ги разровя и извадя за да не се разпъпят в земята.

Метода е лесен, не много скъп и поне за тези температури успешен.
По същият метод работя и аз и съм много доволен. Лозето ми есента го режа, след това "загребвам" отводите и след около седмица ще го "отгребвам", вадя отводите с вилата и ги връзвам за телта. Асмите по същият начин като теб ги оправям и до момента проблеми не съм имал. По моят край казват, че лозето не ще молитва, а мотика. :)
gnt69 - майстор
plamen6703 написа:
По моят край казват, че лозето не ще молитва, а мотика. :)
Аз пък моето го кореня. Есента изкорених 6 реда. Преди 2 години пак изкорених 5-6, към днешна дата имам три реда за маскировка да не ме гледат от улицата какво провя в двора и 20 тина лози на асми. Главно грозде се бере от асмите а във лозето се хвърля само труд и накрая нищо. Тая седмица ще купя 15 дръвчета и ще ги посея на мястото на лозето. :partyman:
preslav - майстор
gnt69 написа:
plamen6703 написа:
По моят край казват, че лозето не ще молитва, а мотика. :)
Аз пък моето го кореня. Есента изкорених 6 реда. Преди 2 години пак изкорених 5-6, към днешна дата имам три реда за маскировка да не ме гледат от улицата какво провя в двора и 20 тина лози на асми. Главно грозде се бере от асмите а във лозето се хвърля само труд и накрая нищо. Тая седмица ще купя 15 дръвчета и ще ги посея на мястото на лозето. :partyman:
Аз пък съм на мнение, че правилно подведеното лозе е много по-лесно за обслужване - асмите ми бият повече на декорация.
plamen6703 - майстор
gnt69 написа:
plamen6703 написа:
По моят край казват, че лозето не ще молитва, а мотика. :)
Аз пък моето го кореня. Есента изкорених 6 реда. Преди 2 години пак изкорених 5-6, към днешна дата имам три реда за маскировка да не ме гледат от улицата какво провя в двора и 20 тина лози на асми. Главно грозде се бере от асмите а във лозето се хвърля само труд и накрая нищо. Тая седмица ще купя 15 дръвчета и ще ги посея на мястото на лозето. :partyman:
Засадил съм още три реда с лози, миналата година от 5 дка набрах около четири тона и половина грозде. Асмите са ми да ми правят сянка пред лятната кухня да мога отдолу да разгялдисвам лятото. Всичко е въпроса на личен избор, някои не гледат нито лозе, нито асми,а си правят вино и даже продават и грозде :-D
infomar
preslav написа:
....Аз пък съм на мнение, че правилно подведеното лозе е много по-лесно за обслужване - асмите ми бият повече на декорация.
Аз лозе нямам. Имам около 70 асми с десертно грозде едно от друго по-вкусно и едро.... се осирам от грозде и ме е яд да го правя на вино и ракия, а колко съм раздал на месните "винари"...

Изображение

Изображение

Изображение
preslav - майстор
infomar написа:
preslav написа:
....Аз пък съм на мнение, че правилно подведеното лозе е много по-лесно за обслужване - асмите ми бият повече на декорация.
Аз лозе нямам. Имам около 70 асми с десертно грозде едно от друго по-вкусно и едро.... се осирам от грозде и ме е яд да го правя на вино и ракия, а колко съм раздал на месните "винари"...
Направи вино и ракия и продавай на "винарите" - ако не знаеш как се прави вино ще ти подскажа къде да прочетеш.

Тема "Успешно зазимяване на десертни сортове асми." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: