Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Andri01 - майстор
Има и потопяеми центробежни помпи-220VAC. ,а и на 12VDC. Една такава в кладенеца,пълни резервоара и спира/ с датчик за ниво/. После-на самотек ,но вече темперирана вода!!
А тези помпи биха ли сработили директно със системата за капково напояване след редуциране на налягането или не, ако дебитът на капковото ще е значително по-нисък от дебита на помпата вероятно, планирам макс. 5-600 л/час да изтичат, при около 1 бар в системата.
krismarg - специалист
В магазините най-разпространените маркучи са с капки 2л/час. Доматите през 30см, пипера и краставиците през 20 см и т.н. На тази база си сметни каква помпа ще ти върши работа.
Моята виси на верига над водата. За всеки случай капака с кабелните връзки съм обмазал със силикон.
Има редуцири на налягането по около 3,5 лв на 1 бар за по 100 метра маркуч. Заради студената вода от кладенеца, аз поливам след 21 часа.
kr1100 - майстор
yavor.nikolov написа:
Относно центробежната помпа, след като монтирам кран на изхода на око ли да дозирам налягането, нямам идея как визуално трябва да капят капкообразувателите при правилна експлоатация с около 1 бар налягане, или да се мъча да го замервам с манометър, проблемът е че не зная как ще сложа манометъра към 16мм тръба за капково адекватно.
Ako не забравя днес ще снема как съм го реализирал това с манометъра .
Има регулатор за налягане ма 1.5/1,7 3/4ж-3/4м за около 4,7-5лв.Слагаш го след филтъра.Какви кранове , притваряна на кранове.?

светлосивото в ляво под манометъра е регулатор на налягане.

Прикачен файл

2017-03-28 14.56.31.jpg
manobg - специалист
Аз ползвам TWU 4-0409 WILO, която е потопена на 16 метра под кота нула в кладенец. Поливам около 35 дървета с капково, имам и 4 кръга поливна система за трева като на всеки кръг има закачени по 4 роторни разпръсквача. Има дебит за поне още 2 до 3 на кръг. Това, че не изпълвам до край дебита на помпата не й пречи. Така работи от 3 години вече.
miroki - майстор
Ще използвам темата за съвет за помпа.

Използвам СРМ 158, която засмуква от 8 м. И резервна, която е пак центробежна с дебит на половина.
Проблемът ми е в това, че кладенеца имаше 1 метър вода и почна да свършва бързо. Изкопахме кладенеца с още 5 м. стана 13м. с около 6 м воден стълб.
На 2,5 м. имам шахта, където бе помпата преди целогодишно. След изкопаването вече я спускам под шахтата, понеже минах заветните 8 метра засмукване.

3 та година се разиграваме да пускаме помпата на шахтата, после слизам отварям капаци, закачам помпата пак, пускам отново, връзвам с друго въже+тел. Понеже едната година ми изгни въжето и помпата висна на маркуча.
Искам да си монтирам помпата без да я махам. Но зимата нивото се вдига и може да покрие помпата.
Не виждам помпи да засмукват от 10-11 метра. Има ли друг вариант помпата да стои вътре постоянно?

При потопяемите има ли проблем да са си вътре целогодишно?
И без това СРМ 158 ми се повреди и ще вземам още една.
Над тези 13 метра ми е достатъчно 1-2 атм. налягане. За капковото имам регулатор на 1,4 атм.
40-60 литра на час ми е достатъчно.
Но не знам каква помпа да избера.
Ще се радвам да помогнете.
Чираче - майстор
Да използвам и аз темата, и да попитам знаещите. Може да е полезно и за други.

Използвам вода от чешмата, за момента. До сега нямах проблеми, понеже системата от маркучи беше доста дълга. В момента започнах да напоявам само 3 реда в оранжерията, но меките маркучи гърмят като пиратки. :? Днес си купих регулатор за налягане на 1 бар. Включих го в работа, но от отворчето в средата на корпуса му започна да тече вода. Така ли трябва да бъде?
miroki - майстор
Моя не съм го виждал да тече. Може да ми е ниско налягането.
Намали си кранчето, докато спре. Дори може да минеш и без регулатор, ако знаеш колко точно да отвиеш.
hidrazin - майстор
Чираче написа:
...Днес си купих регулатор за налягане на 1 бар. Включих го в работа, но от отворчето в средата на корпуса му започна да тече вода. Така ли трябва да бъде?
Ако си купил като оня, сивия ташак дето е сложил kr1100 - да, така е.
И с времето ще става още по-зле. Сега ще капе, догодина ще тече, след още една година ще пръска като пръскачка. :lol:
Минал съм по този път. Бях купил 5-6 броя. Двата се скапаха, останалите ги подарих... :-D
:partyman:
Чираче - майстор
Цвета е черен, но това е без значение. Иначе изглежда като него. Какво може да се измисли, за да не тече? Не мога постоянно да стоя до него и да го дебна. И кран да сложа, и манометър, все тая. Нали е регулатор за налягане? Освен утре да отида и да го върна в магазина. Ако го приемат. А налягането във водопровода никога не е постоянно. Шах и мат....

Тема "С каква помпа да си направя система за капково напояване с вода от кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: