Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
yanko78 - специалист
Здравейте, за втора година се опитвам да направя разсад с домати. Смятам, че някъде бъркам. Взимам пакетчетата със семе, от местната агро аптека и ги садя в сандъчета с клетки. Миналата година, стояха сигурно 2 месеца и не изкараха същински листа. Тъщата ги закара на село и там ги прехвърли в кофички от кис мляко и потръгнаха. Тази година, ги насадих преди 3 седмици и само стърчат и не знам, дали въобще ще станат. Ползвам пръст която е в чували от типа по 10-20 литра, като я смесвам с една по ситна и пухкавка, пак от агро аптеката. Държа ги на топло, като се старая, когато има слънце, да ги излагам на слънце. Сега съм ги преместил в по студената стая, с цел да не се изнежват от топлото :? :? До колкото знам, изкарат ли същинско листо, тогава трябва да ги пикирам в по голям съд. Въпроса е дали всичко така върви нормално? :? :? Притеснявам се, да не ги закъснеем много.

Изображение
plamen6703 - майстор
Струва ми се, че прекаляваш с поливането.
imegogo - специалист
видимо гонят светлината сложи ги близо до прозорец,ако има перваз отвътре най-добре
Hoвoceлckи - майстор
И според мен им е тъмно. И да - с водата - по-пестеливо. Смеската я правя така: 1 обем пясък/1 - сгорял (стар, овчи) оборски тор/2 - пръст от градината. Никакви готови продукти, никакво третиране с химии. Произвеждам само за себе си.
yanko78 - специалист
Кога е нормално да изкара същинските листа и да пикирам? От прочетеното по спомен, на 2-3 седмица трябвало да са поникнали?
miroki - майстор
Ще пикираш април в парника. Сега не ги бутай.
На 1 ва седмица никнат, на 2 ра кръстосват листа (изкарва същинските)
infomar
Семе готово от магазина по избор - обикновено 0.25 гр. пакетче. Торфена смес готова - не и добавям нищо - както е купена.
Взимам празна кофа 5 литра от сирене. Взима се от която и да е бакалия или магазин за хранителни стоки.
Технология:
- в кофата се насипва торфена смес около 1/2 от височината.
- подравнява се без натупкване
- разпръскват се равномерно семената.
- насипва се над тях около 2-3 см. торфена смес
- подравнява се и се натиска леко от горе.
- полива се с около 700 мл. леко затоплена вода на една кофа.
- покрива се от горе със стреч фолио (тънко) за опаковане на продукти.
Изображение
- от страни се задържа с тиксо стегнато, като се изпъва от горе.
- оставя се някъде на топло но не горещо място - при мен над гардероба, шкафа.
- когато се покажат и издигнат 2-3 см. над повърхността, фолиото се премахва.

Моите домати са засети на 24-ти февруари и сега 13-ти март са на тази височина. Вижда се как са завити към светлината.
Около 20-25-ти ще ги разселя в кофички от кисело мляко напълнени с тор и в началото/средата на другият месец ще ги садя на място.
До днес не са поливани. Може би ще ги полея след 2-3 дена.
Температурата до поникване при тях е била 23-24 гр/17-18 нощем.
сега е 17-19/12-14 нощем.
Вече четвърта година схемата работи без проблем.


Изображение

Изображение
bat_danio - специалист
Пръст от градината + оборска добре прегоряла тор нищо друго пресети през едро сито. Поливане само ако е суха от горе земята(по надолу е влажна) . Садят се не по едно-две а по 100-200 в сандъче/саксия после се пикират силните. И да на светло иначе стават едни кръжави. Взимай си семки от добре презрели домашни сортове не от хибридни изсуши на вестник на сянка семките и ги архивираи за следващия сезон.Поливаш с вода на стаина температура не с ледено студена. Успех

Тема "Разсад домати, къде бъркам?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: