Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
pitankata00 - специалист
А с нещо торите ли ?
imegogo - специалист
много е важно в какво си го насял правил съм различни експерименти почва с оборска тор и торф,но не бях особено доволен случваше ми се разсада да не поникне или да поникне малък процент да се подкоси или да върви бавно и слаб тази година изпробвам професионален торф пък ще видим как е
mimilisa - специалист
Това е моят Прекос, засят на 4 февруари в торф на Щендер; пикиран на 4 март и прехвърлен на 18 март в по-големи кофички в домашна смес- 1 част пресята градинска пръст, 1 част добре угнил овчи тор и 1 част едър пясък.
Освен при засяването и пикирането, само веднъж е поливан с Лактофол за разсад. Веднага му пролича.
Пръскан е веднъж с Триомакс.

http://prikachi.com/images.php?images/630/9074630D.jpg
http://prikachi.com/images.php?images/631/9074631o.jpg

Евтините смеси за разсад с белите топченца са пълно менте или поне не са подходящи за зеленчуци.
Няколко години подред си мъчих растенията в тези почви и винаги резултата беше плачевен. Доматите бяха антоцианово лилави-жълтеещи и чак когато ги сложех в земята се оправяха.
pitankata00 написа:
Понеже оранжерията е на село и съм сложил камера с темометър вътре мога да следя температурата постоянно. Тази сутрин в оранжерията в 7:00 беше 22 градуса. В 12:00 е 30 при слънчево и 26 при мрачно време. Това са данни от последните 3 дни. Преди това не съм гледал.
И аз мисля да си купувам такава оранжерия. :weedman:
Тази сутрешна температура от 22 градуса, с какво отопление я постигаш?
pitankata00 - специалист
Да, явно се оказа почвата. Почвата, която купих е точно такава с белите топчета.

Нищо не правя за постигането на тази температура. Просто този плексиглас е точно за оранжерии - пропуска светлина само в едната посока. Лятото през август месец е около 45-50 градуса вътре (пробвал съм за експеримент при затворени врати). С отворени врати пада до към 40. Затова припегнах към засенчваща мрежа. Края на юни покривам цялата оражерия с мрежа 40% засенчване. Температурата пада до към 35. Тази година мисля да пробвам със 60%. Явно няма как иначе. Последния червен домат с хубав вкус скъсах около около 2-3 ноември. След това 4 кофи зелени :) . Но тази зима беше тежка. Ще видим тази година и пак ще пиша. Между другото купих и още една за краставици.
Но всичко това зависи и от региона. Аз съм от Ямбол. Имам колеги от Велико Търново, които казват че при тях лятото също е много горещо но една идея по-кратко.
mimilisa - специалист
Оранжериите са само за студените сезони, затова е проектирана така.
И тези 22 градуса сега, само от слънчевото греене ли се получават и държат до сутринта?
На мен ми трябва за разсад и пролетни листни и евентуално да си прибирам цветята в нея.
pitankata00 - специалист
Колко често поливате? Моя гледам да не го поливам често и вчера се оказа, че някои от кофичките са доста сухи.

Тази температура измерих сутринта на 21 март в 7:00. Преди това не съм гледал каква е температурата. Започнах да я следя последната седмица, понеже исках да видя дали е подходяща за разсад. Вчера насях 40 корена купен разсад. Тази сутрин беше 18 градуса. Според мен, ако зимата е нормална не като тази годишната в началото на март едва ли ще пада под 10 градуса вечер. Догодина мога да напиша колко градуса ще началото на март и ще напиша :-D
Януари насях в нея марули (30) - много трудно вървяха да не кажа хич. Края на февруари бяха 10 сантиметра високи. Към днешна дата не можем да смогнем да ги изядем, понеже наведнъж станаха. Първата скъсах около 10 март. Ако това ти е някакъв ориентир....
kr1100 - майстор
pitankata00 написа:
Оранжерия имам. Миналата годинда дадох 1000 лева за ей такова: http://gradinar.net/136-Hobi-oranzherii , руско производство 18 квадрата. Даже тази година съм поръчал още една за краствици.
Руска , ама руски боклук. Зимата задължително подпори / колове посредата .
Изгледай клипа : https://www.youtube.com/watch?v=G-sGtR0NrQM
Твоята е точно такава.С такива профили са и на ЗММ Златоград.
Истинските руски са с профил 20х20 мм, а доста по-скъпите 30х30мм
infomar
Как искаш да издържи щом за два дена е наваляла месечната норма сняг и никой не я е почистил?
На колата ако навали един метър сняг от горе няма ли да го свалиш или ще си свиркаш :?
Нормално е да се събори.... Ако те няма сваляш поликарбоната и на пролет отново го поставяш.
От друга страна... за тези пари толкова. :partyman:
https://www.youtube.com/watch?v=MvS8DZoPQn8
kr1100 - майстор
infomar написа:
Как искаш да издържи щом за два дена е наваляла месечната норма сняг и никой не я е почистил?
От друга страна... за тези пари толкова.
Хайде малко по-споко. Че е боклук си е боклук от огъната ламарина на Z. А мислиш ,че е лесно ей така есен да сваляш поликарбона и на пролет пак да го монтираш ? А къде ще го съхраняваш дори и навит ? А като объркаш страната с UV покритие и я сложиш отдолу? А развиването и завиването на крепежа - ами след 2 я път болтовете няма да се завиват , ами направо ще халтавят.. което ще доведе при бурен вятър до поражения.
В инструкцията на горната оранжерия никъде не се описва да се поставя филтърна лента в долния край на поликарбона и запечатваща в горния край / врати, прозорци. Долния край е препоръчително да се окантова с U профил на 2-3м от филтърната лента и разпробит с 3мм отвори през 30-40 мм за изтичане на конденза . И това го има в нета. Лентите се слагат за да не влиза прах, боклук по кухините.
Само с 100-120 лв отгоре цената има пак руска но от профил 20х20 х 2 мм горещо поцинкована. Не давам линк за да не правя реклама. Който иска ще намери в нета къде я има.
А който го интересува може да намери пак в нета как се използва H профил по прозорци, врати и капандури. :partyman:

П.П. Имам поликарбон и ще го заменям с фолио ?? Да не съм луд.Това зеленото дето е около 200 микрона още на 2 рата година става твърдо и се цепи.
1 мрежа против градушки 4х10м е 51-52 лв.

Тема "Разсад домати бавно развитие ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: