• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vbs - напреднал
След години четене на този форум, ми дойде време и да питам.
Сдобихме се с дворно място в едно селце. В него има стара постройка, която може да я бъде, а може и не.
Но дворът не може да чака.
Абсолютно начинаещ градинар съм. Не знам и дали бих се хванала изобщо с отглеждане на нещо дребно ,
но то ще е след като се реши съдбата на постройката.
Ще съм благодарна на всякакви конкретни съвети от къде да почнем за да разчистим двора.
Чудя са напр., дали трябва да орежем храстите или да се мъчим да ги изкопаем с корените? Не са много, но мястото е около декар.
Да чакаме ли да се раззеленят или трябва сега докато са голи да почнем да ги чистим?
Нямаме никакви инструменти. За моторни резачки и др. екстри сигурно ще трябва да търсим хора?
Не можем да купим всичко наведнъж, но кои са най-необходимите градинарски инструменти?
Гребло, кирка и лопата сигурно? Има ли друго нещо важно?
Какво да гледаме като купуваме тези инструменти, откъде да търсим - от големите вериги Практикер, Бриколаж , или от някакви други места? /ако може да не са от най-скъпите но да не са и някакъв боклук, който да се изкриви при две ползвания/.
Какво е важно за отделните инструменти - Кирката напр. трябва да гледаме да е лека или тежка?
И изобщо, какъвто и съвет да ми дадете ще е от голяма полза.

Намерете препоръчани изпълнители за ландшафтно проектиране
Открийте опитни архитекти за ландшафтен дизайн
Свържете се с доказани специалисти по озеленяване на двор
Открийте бързо и лесно надеждни градинари
iliya_i - майстор
vbs написа:
Гребло, кирка и лопата сигурно? Има ли друго нещо важно?
Мотика и брадва.
vbs написа:
Какво да гледаме като купуваме тези инструменти, откъде да търсим - от големите вериги Практикер, Бриколаж , или от някакви други места? /ако може да не са от най-скъпите но да не са и някакъв боклук, който да се изкриви при две ползвания/.
При нас продават и на пазара, има и читави, има и евтини.
vbs написа:
Какво е важно за отделните инструменти - Кирката напр. трябва да гледаме да е лека или тежка?
Специално за кирката - тежка, но това си зависи и от твоята физика. Брадвата по възможност да е цял клин(<|), а не тънко острие с уширение към захвата на дръжката (-<|), т. е гледана срещу дръжката да е триъгълник, с три прави страни, а не части от вдлъбнати дъги. Правата лопата - по-дебеличка и по възможност занитена, там дето влиза дръжката. Дръжката на лопатата трябва да ти е до височина на рамото.
plamen6703 - майстор
Храстите е добре да ги орежете и да ги изкорените, иначе пак ще се покажат... За инструментите е важно при избора да са ти удобни да работиш с тях. Кирката според физиката ти, по-добре да е малко по-лека, че на две на три с кирката не става, иска си блъскане и да се лее пот :)
Другото нещо, което не е маловажно, иска се човек да му хване "чалъма" на работа с даден инструмент. Като ходя да коса с ръчна коса мога да кося цял ден, синът ми здрав и прав мъж като хване хем не знае да коси, хем се пребие от бъхтене, защото иска със сила да коси,а то си има "чалъм" за тази работа :)
При теб нещата ще дойдат с времето. Лично аз в твоят случай бих повикал една бригада на акорд да се изчисти хубаво двора, така ше си спестиш много бъхтене и време и след това с малко сили, но редовно да си поддържаш двора в добро състояние.
vbs - напреднал
Благодаря ви за съветите!
Оказа се че и от лопата до лопата няма да е лесен избора. В Практикер напр. има заострени, правоъгълни :? . (Слагам линка отдолу, защото ми излиза някакъв гигантски?!)
Мотиките полезни ли са? Има ли разлика между търнокоп и кирка? Търнокоп ми звучи като нещо полезно за изкореняване , а кирката - като за строеж?

http://www.praktiker.bg/bg//%D0%98%D0%B ... =price-asc
plamen6703 - майстор
Мотиките са полезни само, ако могат да копаят сами и от мотика не се става богат, а само гърбат :)
Има разлика между търнокоп и кирка, но като цяло все тежи и върши почти същата работа, като по моят край търнокопа е като плоската част на кирката без другата остра част, като частта за копаене е по-широка. Трябва да тежи, че да се справя с корените... Огледайте се по битаците и "кореком" /вторични суровини/ има добри попадения и от там съм се снабдилс доста читав инструмент...
Тия лопати по "Практикер' са за "паркетни" копачи... :-D ще ти ги препоръчат, ще ти вършат работа, но същата работа ще ти свърши и добра лопата от "кореком" :-D
vbs - напреднал
Това за битака е добра идея.
Ако копваш по малко с мотичката сигурно няма да е чак толкова изгърбващо. Защото то и пред масата ако прекалиш, пак не е добре.
Но все пак се чудя каква е разликата между заострената лопата и правоъгълната лопата от линка. Сигурно всяка си има някаква специфична полза. То има и други варианти, но коя ли е по-универсална? А и мотичките са няколко вида.

Греблата пък са правоъгълни и ветрилообразни? Какви са им предимствата?
iivanov - майстор
Кирки , търнокопи ... грънци .Осечете храстите и вкарайте един читав трактор , да ви изоре мястото . После една брана , ако може да се развърти или фреза , ако се съгласят . И след това си чоплете с мотичките и греблата , колкото ви душа иска . Пък ако ви хареса ш'ви пусна да кОпате и в моя двор .
toolegittoquit - майстор
Хербицид решава генерално проблема с храстите. Втори път няма да пораснат.
preslav - майстор
Трудно се дава отговор на въпрос започващ с уговорката ама да е по-евтино и да върши работа.
Тези като са ви продавали къщата да не би да са си изнесли мотиките и лопатите - огледайте се за наследствените инструменти, със сигурност ще са по-хубави от сегашните боклуци, смяна на сапове не е скъпо мероприятие. Разходете се из селцето, със сигурност някой ще има излишни инструменти за продаване.
На мен 1 декар на мотика и лопата ми изглежда непосилно мероприятие - идеята за тракторче, което да изоре и бранува е добра, зависи какъв е достъпа до мястото, наклони, терасиране и т.н.
След първоначалната обработка и премахване на храстите една мото фреза ще ви е от огромна полза - цените са от 500 до 1000 лв. за вашите нужди, а облекчението е огромно, да не говорим, че на кирка, мотика и лопата само след година ще сте се отвратили и ще си имате пущинак.
infomar
vbs написа:
След години четене на този форум, ми дойде време и да питам.
Сдобихме се с дворно място в едно селце. В него има стара постройка, която може да я бъде, а може и не.
Но дворът не може да чака.
Абсолютно начинаещ градинар съм. Не знам и дали бих се хванала изобщо с отглеждане на нещо дребно ,
но то ще е след като се реши съдбата на постройката.
Ще съм благодарна на всякакви конкретни съвети от къде да почнем за да разчистим двора.
Чудя са напр., дали трябва да орежем храстите или да се мъчим да ги изкопаем с корените? Не са много, но мястото е около декар.
Да чакаме ли да се раззеленят или трябва сега докато са голи да почнем да ги чистим?
Нямаме никакви инструменти. За моторни резачки и др. екстри сигурно ще трябва да търсим хора?
Не можем да купим всичко наведнъж, но кои са най-необходимите градинарски инструменти?
Гребло, кирка и лопата сигурно? Има ли друго нещо важно?
Какво да гледаме като купуваме тези инструменти, откъде да търсим - от големите вериги Практикер, Бриколаж , или от някакви други места? /ако може да не са от най-скъпите но да не са и някакъв боклук, който да се изкриви при две ползвания/.
Какво е важно за отделните инструменти - Кирката напр. трябва да гледаме да е лека или тежка?
И изобщо, какъвто и съвет да ми дадете ще е от голяма полза.

Ако дворът няма много големи "препятствия" може да помислиш да изрежеш всичко над земята с някоя резачка и да платиш 30 лв. на местната кооперация да ти го изорат с големият плуг и риголват. Рови над 30 см и ако имат мощен трактор ще изкара всички корени, стига да не са големи дървета.
За инструменти не се хвърляй на скъпите (не винаги са най-добри, аз лично не съм доволен от тези продавани в Практикер - тънка ламарина, кривят се, саповете се чупят...) - гледай в селският магазин - трябва да продават всякакви подобни лопати и кирки. Ако няма готови си купи сапове и си ги набий сам. В големите градове има складове на едро в които продават различни инструменти и ще ти дадат съвет на място кои са добри, при наличие на няколко.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "От запустял двор - градина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: