• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
wanderer - специалист
не съм специалист по растителна защита, и няма да мога да дам точните имена, но съм имал атаки от два вида дървояди. гъсениците на единия вид се вгризват основно в основата на стеблото и скелетните клони. около 1-1,5 см са дълги. като навдигна кората с нож се виждат множество повърхностни проходи изцапани с кафеникава течност. гасениците на другия дървояд са големи и дебели 3-5 см, белезникави на цвят, доста охранени. проходите им водят дълбоко в дървесината и са силно разклонени. с диаметър на цигара че и по голям. серат едни ситни трици с ръждив цвят, ясно видими и по земята ако не е работена. единствения начин по които успях да се справя с вторите е разчовъркване на входа, и вкарване на памучно тампонче напоен нуреле Д концентрат. тампона го увивам на края на парче тънка тел, и го вкарвам колкото е възможно по дълбоко във входа. увивам участъка с парче найлон. след десетина дена вадя тампона и хайванина е умрел. по малките от първия вид ги човъркам на ръка, те ровят основно в кората.
nautilus33 - майстор
Благодаря ти. Днес нямах никакво време да огледам по-обстойно, но вторник ще проверя. И ако се наложии до агроаптеката ще ида.
vlax - майстор
wanderer написа:
не съм специалист по растителна защита, и няма да мога да дам точните имена, но съм имал атаки от два вида дървояди. гъсениците на единия вид се вгризват основно в основата на стеблото и скелетните клони. около 1-1,5 см са дълги. като навдигна кората с нож се виждат множество повърхностни проходи изцапани с кафеникава течност. гасениците на другия дървояд са големи и дебели 3-5 см, белезникави на цвят, доста охранени. проходите им водят дълбоко в дървесината и са силно разклонени. с диаметър на цигара че и по голям. серат едни ситни трици с ръждив цвят, ясно видими и по земята ако не е работена. единствения начин по които успях да се справя с вторите е разчовъркване на входа, и вкарване на памучно тампонче напоен нуреле Д концентрат. тампона го увивам на края на парче тънка тел, и го вкарвам колкото е възможно по дълбоко във входа. увивам участъка с парче найлон. след десетина дена вадя тампона и хайванина е умрел. по малките от първия вид ги човъркам на ръка, те ровят основно в кората.
Здравей и благодаря за споделеното.
При мен се появи дървояд на 2 от новите ми дръвчета/за сега/. Скоро подробно ще ги оглеждам всичките 18 дръвчета.Съвсем случайно ги хванах ,когато развивах от стеблото хартията пролетта..Мамка им и гадове ябълки 4 годишно дърво/стебло ф 5см/ направил по протежение на стеблото 10-15 см тунел и едни ситни стърготини в основата.Вземах това което имах под ръка тънка стоманена тел и я вкарах в канала и яко ръчкане-канала 10-15 см,мисля че съм ги убил,защото на следващата седмица упражнението се повтори и дълбочината не се променила.
Покрай мен две запустяли места и скоро няма да се обработват,пълно с всякакви дървета и саморасляци ,рай за дървоядите.Как може да се предпазим от тях.
Направи ми впечатление че отвора почва от една цепнатина от миналогодишната градушка.
Да мажа стеблата с нещо или какво друго?
ПП Бях пуснал тема за косовете и да споделя че чакам черешата да почне да избистря плодовете,пръскам я и я увивам с мрежа против градушка,приготвил съм я .Ще споделя дал ли е ефективно.Няма отърване от тях ей
Andri01 - майстор
При мене ги има в стеблото и клоните на ябълката. Изваждам ги с парче тънка проволка,"поразрошена" на края. После запушвам дупката с овощарска замазка.
vlax - майстор
Andri01 написа:
Изваждам ги с парче тънка проволка,"поразрошена" на края.
Може ли да почажеш или нарисуваш.
wanderer - специалист
и на мен ми се е случвало да ги вадя с тел направен на спирала на върха, но става рядко заради кривите лабиринти. да добавя че тези гадове умеят да си замаскират входовете много добре. веднъж ми се случи да им намирам фашкиите на земята, а дупката не откривах къде на стъблото е. просто мистика. :-D чак когато поставих на две нива на стъблото парчета картон (представете си маса (картона) в центъра на която излиза чадър(стъблото) успях да разбета къде да търся гада. ако не се извади, а само се запуши дупката полза няма.
Andri01 - майстор
Проволка 1,5-2мм., на около 10мм. от края увивам 2 витки изолирбанд или медна тел. Тези 10мм. ги"разрошвам с клещите/ обратно на посоката на завиване-като четка кумин. Вкарвам я в дупката,въртейки по посока на завиване на проволката,до дъното. Там вече тя е убила червея и го изваждам. Така на 2 пъти,да съм сигурен,че няма втори. После-овощарската замазка на дупката и това е.
vlax - майстор
Andri01 написа:
Проволка 1,5-2мм., на около 10мм. от края увивам 2 витки изолирбанд или медна тел. Тези 10мм. ги"разрошвам с клещите/ обратно на посоката на завиване-като четка кумин. Вкарвам я в дупката,въртейки по посока на завиване на проволката,до дъното. Там вече тя е убила червея и го изваждам. Така на 2 пъти,да съм сигурен,че няма втори. После-овощарската замазка на дупката и това е.
Брей нищо не разбрах,дай нещо начертано или снимка :?
Andri01 - майстор
Ок,ама утре.Сега не съм в къщи :)
gnt69 - майстор
Аз моите ги варосвам пролетно време и таквиз работи не съм виждал. :partyman:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 13

Тема "Резитба на овошки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: