• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Andri01 - майстор
"...Брей нищо не разбрах,дай нещо начертано или снимка :? ..."
Ето 2 снимки. Виждат се двата края на проволката. Според "дупката" вкарваш единия или другия...:).
П.С.: Айдеее,отиде в бисерите :)

Прикачен файл

IMG_2145.JPG
Virtex - майстор
Интересна тема.

Да се включа с въпрос - може ли да се препоръча литература по темата, по възможност по-кратка ( не 400 страници книга ).

Водя задочен спор/дискусия за рязане на овошки и друг вид плододайни разстения ( кивита,лози ) и понеже всичко се прави "на око", имам чувството, че се допускат доста грешки. Съответно това е още един тип материя, която трябва да търся из нета/книги, за да се правят нещата адекватно :)
nautilus33 - майстор
Има една книга, която аз наскоро прочетох, доста старичка, но е от около 400стр. Добрата новина е, че всичко е разделено, та ка че може да подбереш информацията само за резитба. Казва се 700 съвета за любителя овощар.
nautilus33 - майстор
Понеже не успявам да открия информация в нета да попитам тук, ако някой може да отговори.
Става дума за силна, направо брутална резитба на стара череша, около 30 годишна. ОСтавена е да израсте много високо и в момента само един клон може да се бере частично. Другите е невъзможно. Не ми се иска да я режа, а да изрежем почти всички клони с изключение на този, който може да се бере. Комшите ми казаха същото, като уж дървото щяло да изкара нови клони, които с резитба всяка година ще направят що годе прилична корона.
Та, интересувам се кога би било най-подходящото време за това и дали всичко да се изреже наведнъж, или в продължение на няколко години. например по клон на година или нещо такова. понеже има два клона, които трябва да се изрежат тази година, като и двата евентуално могат да се "кръцнат" на половина, ако не е удачно да ги режа изцяло от първия път.
wanderer - специалист
от една страна дървото е на немалко години, и както предполагам не му е правена никаква резитба до сега. така, че по силната резитба не би трябвало да му се отрази пагубно, а по скоро като резитба за подмладяване. от друга страна при небалансирано и много силно, и ТОТАЛНО рязане рискуваш да получиш обратния ефект - пркомерно много изправенорастящи и силни леторасти труднопригодни за формиране на нова корона. или заради многото рани да разболееш, и дори да унищожиш дървото. щом не можеш да обслужваш дървото, нямаш голям избор. режи поетапно, в продължение на поне 2-3 години. филизи неколкократно през вегетацията непотребните за формирането на бъдещата корона филизи. първото рязане го направи през идващата зимна резитба. такава интервенция е голям шок за дървото, но надявам се да успееш. добре е да има снимки в подобни ситуации. :wink:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
nautilus33 написа:
...като и двата евентуално могат да се "кръцнат" на половина, ако не е удачно да ги режа изцяло от първия път.
Да режеш наполовина е безсмислено. Режи излишното януари месец. И толкоз. Все пак, се съобрази с геометрията :-) да е горе-долу уравновесено дървото. 30-годишна череша си е стара череша, според мен. Не и остава много живот
nautilus33 - майстор
ОК. Понеже ме интересуваше най-вече кой е най-подходящия месец за това. Понеже диаметърът на раните ще е доста голям. Пък ще се опитам да калемя от нея на друга овошка, но дали ще стане не знам, защото съм чел, че калем от много младо и много старо дърво не се взема.
nautilus33 - майстор
Здравейте,
искам да попитам дали е рано за резитба или да изчакам до края на месеца, началото на другия? Става въпрос за една ябълка и една кайсия, сравнително старички, предполагам на около 20 години. Не им е правена резитба от около 2 години предполагам. Но ми се ще да я направя тази година, защото напролет няма да мога. На кайсията почти всички листа опадаха, но на ябълката има още доста. Та, се чудя рано ли е или мога да действам. Ще е силна резитба.
cat - специалист
Резитбата е добре да се направи възможно най късно , освен много голям студ пъпките могат да бъдат повредени и от насекоми .
nautilus33 - майстор
Кога най-рано е безопасно да я направя?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13

Тема "Резитба на овошки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: