• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
wanderer - специалист
теоретично "от листопада до набъбването на пъпките". в твоя случай колкото успееш да отложиш къмто януари - февруари. наблюдеията ми са, че ненавременната резитба в повечето случаи е закъсняваща отколкото подранила. сокодвижението е тръгнало, пъпките са набъбнали, и лесно се ронят, понякога се режа дори и във фаза цъфтеж. ако хич нямаш избор, по добре да е по ранна, отколкото много късна или никаква. все пак дърветата са стари и по леко понасят резитбите. намажи ранита с овощарска замазка.
nautilus33 - майстор
Януари и февруари мога, стига да не е много студено, защото март най-вероятно няма да мога. Ще отложа за тогава евентуално, или кайсията мога и следващия месец да я оправя евентуално. Понеже имам още няколко дръвчета и не знам дали ще имам време за всички, коа ги оставя за напролет.
Gnus - специалист
Здравейте. Имам една кайсия, която не е виждала никаква грижа през последните 10-тина години. Стволът ѝ е доста висок - първият клон е малко под нивото на гърдите ми.
Тази година не роди, а аз в "700 съвета..." прочетох, че мога да направя резитба за подмладяване.
Но нали знаете, че половинчатото знание е по-опасно от незнанието и затова малко се колебая какво да я правя. Дали ще е удачно да я резна цялата и да оставя 90-100 см от ствола и да чакам напролет да избие клони?
То въобще в тая градина много има да играе триончето, но засега ми казаха, че трябвало да изчакам напролет. Колко напролет? Може би трябва през февруари да се почне?
nautilus33 - майстор
В 700 съвета пише да се прави поетапно. Т.е. тази година/напролет 1/3 о това, което си предвидил, следващата резитба пак толкова и след още година пак 1/3. там пише да се прави поетапно в продължение на 2-3 години.
Gnus - специалист
В такъв случай, ако правилно разбирам, нямам шанс да съкратя ствола?
nautilus33 - майстор
Честно казано и аз разбирам колкото теб, но ако нямаш никакви клони под мястото, което искаш да ти бъде най-високата точка на ствола, няма да стане. Евентуално с резитба може да отвориш короната и да я направиш по-ниска.
cat - специалист
nautilus33 написа:
Януари и февруари мога, стига да не е много студено, защото март най-вероятно няма да мога. Ще отложа за тогава евентуално, или кайсията мога и следващия месец да я оправя евентуално. Понеже имам още няколко дръвчета и не знам дали ще имам време за всички, коа ги оставя за напролет.
Края на февруари ако си от южна България или черноморието , северна България или по високите места може и март да направиш резитбата .
Делян - специалист
Още тази седмица смятам да започна с резитбата. Първо бадемите, че на тях отдавна им окапаха листата. Иначе не се знае януари-февруари какво ще е времето и дали ще смогна да изрежа всички дръвчета. Само лозето го оставям за март.

Ако не вали ще пръскам с карбамид, а другата - по-другата седмица и с бордолезов разтвор.

Абе работа колкото искаш...
kr1100 - майстор
дръвцата ги окастрих , а едва вчера и днес/или вятър или мокро/ ги минах с Бордомикс / .Ноември успях да ги поръся с карбамид/. Останаха ми са кастрене бадемите , но за тях има време през зимата.
Lisko - майстор
Експертите, моля помогнете ми. Имам 3 млади сливови дръвчета (сини сливи), от които двете са раждали вече две лета а третото очаквам да даде това лято за първи път.
Първноначално рязах по свое усмотрение без да съм чел и питал. Тогава основна грижа ми беше каква сянка ще правят тия дръвчета на нещо друго (друга тема). После обаче сливите ми се усладиха и питах един човек пращайки му снимки. Той ми отбеляза на снимките какво да отрежа и коментара му беше - абе много е лесно гледаш клоните да не се преплитат. После четох - първи етаж, втори етаж, водач. Всички четива досега (за мен) си останаха мътни и зле написани.
Не искам да имам водач, не искам да се катеря със стълба да бера сливи, не искам да са симетрични корони по простата причина че са ачик до оградата (със съседа).
1. От една страна искам аз да им придавам форма каквато на мен ми харесва.
2. Искам да имам и сливи. И съм склонен да пожертвам максималния възможен добив в полза на №1. Но не изцяло. С мярка.

Тоест въпроса ми се свежда до следното - какво не бива да правя? Какво би било груба грешка?
Давам пример (тъп, измислен пример, просто за илюстрация). Да речем някое клонче е късо и грозно. Но ако го отрежа може би се лишавам от потенциален плод. По-добре да го отрежа догодина. Другаде клонки се разминават на 10см. Повече плод ли ще имам ако махна единия и тогава най-близкия ще минава на 20см. Къде ми е гаранцията че тоя който остане ще роди. Може нищо да не даде а да е щял да даде тоя който съм отрязал. Има ли някакво правило коя пъпка е плодна, колко минимум/максимум да се реже даден клон, спрямо основата му?

Искам да имам критерий кое е по-добре да се махне и кое е по-добре да се остави в процеса на правене на корона с определена форма по мой вкус.
Не обратното - да се направи короната еди как си - защото доказано дава най-добър добив. А всички четива са посветени именно на последното.

Много благодаря!
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 13

Тема "Резитба на овошки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: