• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
zag
Здравейте колеги,

захванал съм се сам да изградя поливна система и си изясних четейки старите теми по въпроса голяма част от детайлите. Останаха ми няколко неизвестни и се надявам пак с ваша помощ да ги изчистя.

Разполагам със самозасмукваща помпа Pedrollo JSWm 3BH - http://www.pedrollo.com/en/jsw3-self-pr ... -pumps/251
която се управлява от Pedrollo EasyPress2 - http://www.pedrollo.com/en/easypress-el ... ollers/181
Помпата е вързана според приложената картинка. Смукатела е полиетиленова тръба с Ф32. Проблема ми е следния: При пълен кладенец помпата има дебит 1,2 литра за секунда. При спадането на нивото дебита намалява и към края достига до 0,7-0,8 литра за скунда. Намалянето на дебита е линейно. Засичал съм няколко пъти резултата в различни дни и при еднакви условия и винаги е еднакъв.

1. На какво може да се дължи това поведение? Проблем с помпата ли имам или нещо друго се случва?
2. Защо не мога да достигна по високи стойности на дебита? По спецификация помпата може още при това ниво на водния стълб.
3. Как мога да премеря налягането, което имам след помпата? Когато сложа манометър и запуша изхода помпата изключва защото спира потока и EasyPress-а се намесва.

Благодаря много на отзовалите се и ако не съм бил изчерпателен с обяснението ще съдействам с допълнитена инфо ако трябва.

Ако има значение помпата е на под 50 мото часа. Закупена е 2015 г. Аз я третирам като нова.

Наздраве на всички. :partyman: :drinkers:

Прикачен файл

pump_problem.png
pump_problem.png (15.64 KиБ) Видяна 2179 пъти
preslav - майстор
Според мен поведението на помпата ти е напълно нормално - описано е в линковете, които си дал. Дебитът и се влияе от дължината на линията, която захранваш и най-много от височината на засмукване. Ако ти се занимава можеш да сложиш варел на нивото на помпата и къса тръба на изхода. Пълниш варела със 160 л вода, включваш помпата и след минута водата трябва да е изпомпена.
zag
Привет,
мерси за мнението. В момента на изхода на помпата има 2м тръба на нивото на помпата. Нямам закачени пръскачки, филтри и други неща. Просто една тръба, с която помощ меря дебита. Височината на засмукване е постоянна величина и не се променя - смукателната тръба е на фиксирана дълбочина. Единственият променилв параметър е нивото на водата в кладенеца, а във всички графики в линка не мога да видя той да влияе на дебита. До колкото аз разбирам нещата при постоянна дълбочина на засмукване би трябвало да имам постоянен дебит.
preslav - майстор
zag написа:
Привет,
мерси за мнението. В момента на изхода на помпата има 2м тръба на нивото на помпата. Нямам закачени пръскачки, филтри и други неща. Просто една тръба, с която помощ меря дебита. Височината на засмукване е постоянна величина и не се променя - смукателната тръба е на фиксирана дълбочина. Единственият променилв параметър е нивото на водата в кладенеца, а във всички графики в линка не мога да видя той да влияе на дебита. До колкото аз разбирам нещата при постоянна дълбочина на засмукване би трябвало да имам постоянен дебит.
Лъжеш се и е нормално защото и аз не видях в графиките да е посочено как се променя дебитът в зависимост от дълбочината на засмукване - вероятно това е така защото помпата се води за прехвърляне на течности, а не за засмукването им. Помисли си малко и пак пиши - на всеки 10 метра воден стълб имаш 1 атмосфера налягане, зависимостта на налягането от водния стълб е линейна. Смукателят на помпата е на една и съща дълбочина според нивото на терена, но водният ти стълб се променя с изсмукването на водата т.е. на смукателя си имаш налягане според височината на водата в кладенеца (диаметърът му е без значение). Логично ли е при по-малко налягане на входа (там където е смукателя) да имаш по-малко налягане и съответно дебит на изхода?
Само ти подсказвам - изводите си направи сам!
Малко помощ за максималните засмукващи способности а помпите - http://www.hydropompi.com/pompi/vodni-pompi.html
zag
Привет отново,
мерси за напътствията. Мисля че разбрах какво ми казваш. Има ли други начини да увелича дебита освен да пусна помпата на по-ниско, което в моя случай е трудно постижимо?

Предполагам, че при пресмятането на дебита за пръскачките трябва да взимам минималната стойност на дебита при почти празен кладенец?
lpoik - специалист
За да увеличиш дебита ще трябва още една помпа .
preslav - майстор
zag написа:
Привет отново,
мерси за напътствията. Мисля че разбрах какво ми казваш. Има ли други начини да увелича дебита освен да пусна помпата на по-ниско, което в моя случай е трудно постижимо?

Предполагам, че при пресмятането на дебита за пръскачките трябва да взимам минималната стойност на дебита при почти празен кладенец?
Съжалявам, но не мога да ти бъда полезен с конкретни предложения. Имам някакви идеи как аз бих постъпил, но при определени и известни обстоятелства. Примерно не знам за какви пръскачки говориш, за какъв обем работа става въпрос, за колко време трябва да се случат нещата и т.н.
yanko78 - специалист
Аз съм със същата система като теб. Помпата ми е педроло, пресостата е на различна фирма и дълбочините са същите. Разликата при мен, че не е в кладенец, а е сонда. Нямам никакви проблеми с дебит и налягане, даже си мисля, че след като е кладенец, би трябвало да е още по добре. Другият вариант ти е да направиш буферен съд който да се пълни и когато полива да черпи от него а когато полее, да го пълни. Не претендирам, че ги разбирам много нещата, но се надявам да съм дал някаква насока.
preslav - майстор
yanko78 написа:
Аз съм със същата система като теб. Помпата ми е педроло, пресостата е на различна фирма и дълбочините са същите. Разликата при мен, че не е в кладенец, а е сонда. Нямам никакви проблеми с дебит и налягане, даже си мисля, че след като е кладенец, би трябвало да е още по добре. Другият вариант ти е да направиш буферен съд който да се пълни и когато полива да черпи от него а когато полее, да го пълни. Не претендирам, че ги разбирам много нещата, но се надявам да съм дал някаква насока.
Аз за това помолих питащия да уточни какво смята да прави, защото ако ще полива 1 час с максималния дебит на помпата ще му трябва 10 кубика резервоар. Не мисля, че сметките са чак толкова сложни, но трябва да се тръгне от поливната площ към кладенеца, а не от него към "поляната".
Без да съм професионалист и без да имам претенции, че знам всичко, но всяка пръскачка си изисква определено налягане и дебит. Поливните площи според културата имат поливни норми. Според площта може да се направи сметка колко пръскачки са нужни, за да я накрият. Според броя на пръскачките, характеристиките им и поливните норми може да се направи сметка колко вода ни е нужна за една поливка. Сигурно пропускам нещо, но чак на този етап виждаме какво може да ни осигури кладенеца, къде можем да поставим вместимости и организираме системата.
zag
Мерси на всички за това, че се отзоваха :prayer: . Ориентирах се в обстановката с помпата. Останалите сметки с малко четене съм ги направил. Ще имам само трева. Целта ми е да поливам около 700квм. Разделил съм тревата на 6 зони като се чудя дали едната зона ми е необходима. Избрал съм за големия терен Hunter PGP Ultra 10см, със синя дюза 6-ти номер или сива дюза 4ти номер, за да постигна радуис 11-12м при 16-20л/мин. Днес купих 3 броя пръскачки и експериментално установих, че с една правя 11м и малко. Събота неделя ще ги наредя и трите и би трябвало с всички заедно отново да постигна по 11м на всяка. Това и питах в пърия пост, защото при пълен кладенец ще успея да направя 12 м с 3*20литра=60литра за 3 пръскачки, но при по-малко дебит не. Но в крайна сметка и 11м ще са ми достатъчни и дебита от 16л/мин за 11м за 3 пръскачки (~48л) ще ми е ок. С правилно редуване на кръговете вярвам, че не съм далече от истината и ще успея да покрия терена.

Това е терена - Терен
Всички зони на куп - Всички зони заедно
Зона1
Зона2
Зона3 - Необходима ли ми е при положние, че с другите зони (1,2 и 4) покривам глава до глава?
Зона4
Зона5
Зона6

:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "поливна система - въпрос за намаляваш дебит на самозасмукваща помпа Pedrollo" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: