Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
fillme - специалист
Виждала съм такова нещо само по плодни дървета след много тежки зими.
juvesan - специалист
Прикачен файл:
20170311_181059_IMG.jpg
Здравейте,
исках да попитам най-общо така ли започват да съхнат чемширите - отстрани или има друго проявление? Миналата година накрая на сезона ме урочасаха, че моите са оцелели от гадостите ( защото ги пръскам и тях с гадости) обаче накрая започнаха отстрани да съхнат, без да има видимо наядено... сега повечето ми са сухи по краищата, но отгоре се канят за тръгват - има наболи гъсти зелени пъпчици... и аз бях приготвил Нуреле ( досега не съм пръскал с него ) ама се помайвам и чакам някой да сподели проверено решение, а и не знам това от темата като "моето " съхнене ли е ... #-o

п.с На 2 метра от този имам един , който "не е мръднал" и почти залепен до него друг, който пак е пожълтял... не мога да схвана къде е системата... да се заразяват само отделни ... :?
preslav - майстор
juvesan написа:
Прикачен файл:
20170311_181059_IMG.jpg
Здравейте,
исках да попитам най-общо така ли започват да съхнат чемширите - отстрани или има друго проявление? Миналата година накрая на сезона ме урочасаха, че моите са оцелели от гадостите ( защото ги пръскам и тях с гадости) обаче накрая започнаха отстрани да съхнат, без да има видимо наядено... сега повечето ми са сухи по краищата, но отгоре се канят за тръгват - има наболи гъсти зелени пъпчици... и аз бях приготвил Нуреле ( досега не съм пръскал с него ) ама се помайвам и чакам някой да сподели проверено решение, а и не знам това от темата като "моето " съхнене ли е ... #-o
Това, което аз съм виждал е твоето съхнене - Нурелето е инсектицид т.е. срещу буболечки (образно казано), според мен трябва да се ползва комбинация от инсектицид и фунгицид. Затова казах каквото ти остане от лозето пръскай и на чемшира - в лозето препаратите се сменят на всеки 3-4 пръскания защото някои болести развиват резистентност, а и защото различните вредители се появяват по различно време на годината. Когато пръскаш се опитвай да навираш дюзата и във вътрешността на растението - поне аз правя така. Това, което си снимал ми прилича на мана, а маната се лекува с фунгициди, казваш и, че не виждаш наядено, което ме навежда на мисълта, че урелето ще ти е само за профилактика т.е. минимални дози.
п.с На 2 метра от този имам един , който "не е мръднал" и почти залепен до него друг, който пак е пожълтял... не мога да схвана къде е системата... да се заразяват само отделни ... :?
juvesan - специалист
Благодаря за отговора. Смущава ме само едно - че миналата година пръсках с Шавит, който май си беше фунгицид, отделано яко отнесоха и пръскане с Децис и Уоарант в калабалъка.... разбира се накрая( на сезона, когато гроздето вече беше почти узряло -не, че имам грозде де, просто уточнявам времевият интервал) престанах да ги оливам с такива гадости и вероятно тогава нещо се е примъкнало... да му се не види, сега като разрошиш в основата чемшира и направо се сипе с лопати сухи листенца... вероятно това ще да е нужно - фунгицид.... ама какъв ли :?
п.с. В тази къща почти 10 години се появявахме 5 пъти годишно - как пък тогава не се сети нещо да заболява, пък и чемшира си е опакова растение - не го яде какво да е... и сега изведнъж... :axe:
EDI - майстор
Да нямате кучета или котки и да препикават растенията, тогава също се получава този ефект от амоняка.
preslav - майстор
Не съм специалист, но се опитвам да разсъждавам - в лозето, в един и същи ред има лози от различни сортове, едните боледуват, другите не. Всичко се пръска по един и същи начин, с едни и същи препарати, ама едните раждат, другите линеят???
Може и смешно да звучи, но освен всичко друго вземи и натори чемшира - логиката ми е, че здрав, нахранен човек боледува по-малко от недоялия и недоспалия. Аз ползвам торове на PLANTA, които са за листно и почвено торене - разликата е само в концентрациите. Ако се разгледаш ще видиш, че торовете на един и същи производител са различни според предназначението си - едни са за цъфтящи цветя, други за зеленчуци, трети за лозя, зърнени култури и т.н.
Разликата е в съотношението NPK (Азот, Фосфор, Калий) - от чемшира не се очаква да береш плод, така че Калия не е нужно да е много, Азотът обаче е много важен за развитието на листна маса. Кое на какво влияе е добре описано в листовките на торовете. Сега се сещам за един препарат (тор), който се оказа, че е добре познат на бабичките, викат му "зелен камък" и е нещо, което внася желязо (като микроелемент) в почвата - консултирай се със специалист кога д априлагаш такова торене, че май зависеше от сезона.
juvesan - специалист
ъъъъъъ котки - хм имам едни храненици там , ама не живея постоянно а само събота неделя.... по другото време ме няма и котките и те много не седят тогава.... изглежда вероятно и все пак някак си нереалистично. Относно торенето - ами жена ми гледа всякакви треволяци , рози и какво ли не и всичко общо взето се почиства и полива, а и пепел от печката например има и по-малко и NPK слагам , но си признавам , че не е на тях де... просто процеса внезапно тръгна съвсем накрая на лятото и сега просто се чудя ще продължи ли или не ...и затова подпитвам, да играя предварително и мръсно по въпроса... другото което се чудя това поизсъхналато да го поорежа ли или да го изтръскам от листата и да чакам да се събуди .... баси дилемата, не се бях "коркал" за чемшир досега :rolleyes:
preslav - майстор
juvesan написа:
ъъъъъъ котки - хм имам едни храненици там , ама не живея постоянно а само събота неделя.... по другото време ме няма и котките и те много не седят тогава.... изглежда вероятно и все пак някак си нереалистично. Относно торенето - ами жена ми гледа всякакви треволяци , рози и какво ли не и всичко общо взето се почиства и полива, а и пепел от печката например има и по-малко и NPK слагам , но си признавам , че не е на тях де... просто процеса внезапно тръгна съвсем накрая на лятото и сега просто се чудя ще продължи ли или не ...и затова подпитвам, да играя предварително и мръсно по въпроса... другото което се чудя това поизсъхналато да го поорежа ли или да го изтръскам от листата и да чакам да се събуди .... баси дилемата, не се бях "коркал" за чемшир досега :rolleyes:
Ако е гъбично заболяване мицелът на гъбата е там - махай всичко поразено!
Слушай жената, за пепел от печката не знам, на за "пепел от рози" знам, че помага!
juvesan - специалист
махай - това добре, но не е ли по добре да изчакам малко време да се види има ли вероятност да "избие" в жълтите клонки , защото както е поразено и аз ако го накълцам и току съвсем забели очите... :?
preslav - майстор
juvesan написа:
махай - това добре, но не е ли по добре да изчакам малко време да се види има ли вероятност да "избие" в жълтите клонки , защото както е поразено и аз ако го накълцам и току съвсем забели очите... :?
Това, което е живо си личи - резваш част от върха, после по-надолу, още по-надолу. Мъртвото няма как да съживиш - важното е да спасиш живото!

Тема "Чемширите изведнъж започнаха да съхнат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: