Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
От Варна съм и тези, които са от града най - вероятно са забелязали колко много не само в Морската градина ами и около блоковете го има EUONYMUS japonicus 'Grandifolius'. Днес /27.03/бях тръгнала да си правя резници, но открих,че там където клонките са били зтрупани от шума и е влажно имат корени - някои бели и млади, а други вече покафенели. ..е вместо с резници се сдобих с най - различни по големина и развитие клонки.
Прибрах се вкъщи и веднага ги засадих. Садих ги на около 30тина см. едно от друго / на места май ми се е получило и 40 см / в горе долу права редица. Това като разстояние достатъчно ли е за постигането на гъст плет? Нужно ли е шахматно садене или не? Половината успях да засадя доста дълбоко, но една част малко по - наплитко, защото вее бях на предела на силите си / засаждах 25 м ограда/ - има ли значение за успешното вкореняване дълбочината? ще ми се след време да изглежда като на картинката ...въпреки че сега прилича като след битка хахаха и не е много обнадеждаващо
Изображение
Как да процедирам от тук на сетне? Много поливане ? Да очаквам ли да окапят листата? Как и кога да подрежа? Тези, които бяха доста по - високи и по - голички ги скъсих. Повечето имат около 5 см нови тазгодишни свежи разклонения, които на някои леко клюмнаха. Тази нежна коренова система дава ли надежда за вкореняване или просто ще си остана с единия ентусиазъм... След колко време се разбира дали корените функционират - т.е хранят растението. Преди няколко години имам лош опит с резници, които задържаха листата доста време и после изсъхнаха и окапаха бързо .. а и корени нямаше.
Четох,че проблем са му листните въшки. Забелязах,че тези растения при, които има гниене, клони в шумата, боклуци и какви ли още не са свърталище на такива буби, а други, които са изчистени са си ок.
Спрях се на него, защото ми е безплатен опит, а и това което е голямо предимство при него е че и в най - големите студове листата са месести и зелени - има прекрасен зелен цвят целогодишно, което ще изпълни и другото условие да ме закрива от съседите ... но до тогава доста кастрене и поливане има. Мислех си за овалния лигуструм, но в големите студове и на него му капят листата.
Дайте съвет. Благодаря
torbalan - Дървен философ
Утре "набери" още толкова и ги засади както ти дойде...
Поддържай влажно...

Което ми напомня, че вече трета година се каня да пусна едно корече в една дупка в живия ми плет :)

Пропуснах.

Предполагам, след като е насаден, е и обилно полят с вода, за да се изгони въздуха около корените?
о да, поливат се обилно поне веднъж на ден. Повечето са със свежи и вдигнати листа, но това не ме обнадеждява излишно, тък като и счупените клонки, които останаха натопени във вода и те са с вирнати, свежи листа.
Днес опитах да набучкам остатъчни клонки с корени, но изкопаването на дупки се оказа трудна и почти неуспешна задача тъй като пръстта е много мокра. Май за сега ще изчакам да видя какво ще се хване и може би ще пробвам към края на лятото да попълня липсите ..ако изобщо имам успех

Тема "Чашкодрян / Евонимус за жив плет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: