Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
mgbagera - специалист
Здравейте, в двора имаме една кайсия тип зарзала или зарзалия (не знам как е по правилно). Кайсията е в разцвета на силите си и сигурно от около 7г. дава плодове. Проблема е че никога не се задържат всички плодове на нея, винаги падат. Друг е въпроса че ражда само по около 10-20 плода от който да оцелеят максимум 5 или нито един. Преди 1 или 2 години се случи даже да не цъфне. Имаше максимум 5 цветчета от който излезе само 1 плод и той не оцеля.

Сега гледам е отрупана с плодове и ми се ще да се запазят. Клоните и листата не съхнат а плодовете падат и на зелено и на почти узряло.


Някой може ли да ми даде съвет с какво да я пръскам или как да постъпя? Баща ми много пъти се зарича да я отреже понеже не давала плод и аз все се застъпвам за нея :)
Става въпрос за северозападния регион ако е от значение.
Djack - специалист
Не е ли рано, да е отрупана с плодове?!?!
mgbagera - специалист
Еми цвета вече падна и сега се виждат зърната на негово место.
plamen6703 - майстор
Има препарати за пръскане, не дават никаква гаранция, но пък често помагат, това е единият https://www.syngenta.bg/bg/product/crop ... icid/horus това е другият, който ползвам http://zashtita.bulagro.bg/%D0%BF%D1%8A ... A-393.html
Сигурно ще спецовете агрономи във форума ще ти изброят още десетки видове, а някои ще ти кажат колко вредно е да пръскаш, но решението е твое... На тези горе двата препарата лошото е, че помагат и после пък ще се жалваш какво да ги правиш толкова кайсии :-D
mgbagera - специалист
Хехее дано да си прав за последното :-D

Ние обикновено а и по принцип винаги пръскаме само със син камък и вар. Баща ми този разтвор го използва за всичко: дървета, зеленчуци, лози ...
gnt69 - майстор
mgbagera написа:
Хехее дано да си прав за последното :-D

Ние обикновено а и по принцип винаги пръскаме само със син камък и вар. Баща ми този разтвор го използва за всичко: дървета, зеленчуци, лози ...
+1 за Хоруса. Другия не съм го ползвал. :partyman:
mgbagera - специалист
Да но като чета май вече е късно за Хоруса. Пише че се пръска преди, по време на цъфтеж и след това. Аз вече съм на 3-тия етап.
plamen6703 - майстор
Не се опитвай да се измъкваш, а пръскай и ще ядеш кайсии, освен ако не ядеш :-D
mgbagera - специалист
Само сега ли да я пръсна веднъж или след няколко дни пак ? Как се процедира след като съм пропуснал първите 2 етапа на приложение ?
plamen6703 - майстор
На десетина дни гледай да пръскаш докато узреят плодовете :) и обезателно ти трябва да ги пръскаш... пипне ли баща ти машината за пръскане няма да се случат нещата, то не може само да се яде и пие, трябва и да се работи :-D

Тема "Проблем с кайсия зарзала/ падат плодовете" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: