Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
stonesour - специалист
http://agroplovdiv.bg/19219/кайсиите-и- ... ви-да-цъф/

проблемът най-вероятно е климата. северозапдна българия и ранна кайсия.
трябва ти по-късен сорт. аз съм в тетевенско и изрично, когато купувах кайсия, продавачката ме предупреди, че сортът на който се бях спрял не е подходящ за климата в района, даде ми сортъ с по-късен цъфтеж.
mgbagera - специалист
То и бащиката спомена че тая кайсия не и е мястото в този регион, затова и споменах че е в северозапада.

Щом трябва ще я пръскам. Може и за това да не ражда понеже я пръска друг вместо мен :mrgreen: Така ще са ми по благи кайсиите като знам че съм се потрудил за тях :)
fantom - специалист
според мен мръзнат завръзите, пръскане няма да помогне.
следващата зима, натрупай сняг под дървото, така ще и забавиш развитието, и по има шанс да не мръзне
mgbagera - специалист
Вече напръсках веднъж кайсията, ябълката и прасковата (лично аз :mrgreen: ). Сега искам да попитам за прасковата. Изведнъж много от листата се сгърчиха и стават все повече и повече.
Чувал съм че ако листото е сгърчено то тогава вътре в него би трябвало да открия гъсеница. Разтворих няколко листа но нямаше гъсеници вътре (може би защото беше дъждовно :? ).

Може ли да ме посъветвате нещо и за прасковата ?
plamen6703 - майстор
mgbagera написа:
Вече напръсках веднъж кайсията, ябълката и прасковата (лично аз :mrgreen: ). Сега искам да попитам за прасковата. Изведнъж много от листата се сгърчиха и стават все повече и повече.
Чувал съм че ако листото е сгърчено то тогава вътре в него би трябвало да открия гъсеница. Разтворих няколко листа но нямаше гъсеници вътре (може би защото беше дъждовно :? ).

Може ли да ме посъветвате нещо и за прасковата ?
За прасковата като наближи есента ще попиташ пак, сега вече е късно. Проблема е масов и при мен го имам, но при мен е от мързел, че не пръсках есента като окапаха листата... Съвета е пръскане когато трябва :)
gnt69 - майстор
mgbagera написа:
Вече напръсках веднъж кайсията, ябълката и прасковата (лично аз :mrgreen: ). Сега искам да попитам за прасковата. Изведнъж много от листата се сгърчиха и стават все повече и повече.
Чувал съм че ако листото е сгърчено то тогава вътре в него би трябвало да открия гъсеница. Разтворих няколко листа но нямаше гъсеници вътре (може би защото беше дъждовно :? ).

Може ли да ме посъветвате нещо и за прасковата ?
За прасковите Скор 250 ЕК. :partyman:
hidrazin - майстор
mgbagera написа:
Чувал съм че ако листото е сгърчено то тогава вътре в него би трябвало да открия гъсеница. Разтворих няколко листа но нямаше гъсеници вътре (може би защото беше дъждовно :? )
Много рано имаш листа бре... :? При мен още няма.
Гъсеници няма да намериш защото причинителя е ... гъбичка. Вече нищо не можеш да направиш.
Листата ще се сгърчат, ще опадат и ще изникнат нови. Ще имаш и плодове.
Болеста е позната като къдравост по прасковата.
Първо пръскане есента когато почти всички листа са опадали.
Второ пръскане пролетта когато набъбнат пъпките и листенцата едвааааа се показват.
Трето пръскане около две седмици по-късно.
:partyman:
P.S. Аз не пръскам. Мързи ме. Каквото, такова ... Всяка година има праскови - де повече, де по-малко...
P.S.2 Още един мързел като мен. :lol:
keymaker - специалист
Едно лекарство за гъби : на 10л. вода 5 мл. йод + 50-тина мл. течен сапун или веро за прилепител. Ако има откъде замени водата с цвик ( водата която изтича при правенето на сирене) може да се вземе от някоя мандра.
Опадането на плодовете се оправя с желязо.
Принципно не си падам много по бабешките лекове ,ама доста често работят по-добре от масовите препарати. Вкъщи си правя експерименти ,щото три момчета имам ,зобат без да мият и мисля ,че не е редно да хапват химиите.
mgbagera - специалист
hidrazin написа:
Листата ще се сгърчат, ще опадат и ще изникнат нови. Ще имаш и плодове.
Притесних се понеже вуйчо ми има една млада праскова дето всяка година се сгърчват листата и повечето опадат (остава почти гола).


П.П: Е как така нямаш листа по това време :? Сега ако кажеш че и ябълките не са цъфнали... Кайсиите вече са ми за бране :mrgreen: шегувам се ама са с размери почти колкото нокъта на палеца ми.
Утре ако не забравя ще ги снимам :)
Щом трябва ще питам есента но тогава ще трябва да ми обясните и за подрязването ако е възможно :)



keymaker може да го пробвам този метод поне нищо не губя.
keymaker - специалист
Кайсия и праскова трябва да ги режеш все едно не са твои и ги мразиш много .
Един дядо казваше,че в короната трябва да може да хвърчи врабче без да се удря в клоните. Другата философия е : по-добре една кошница качествени плодове ,отколкото 4 щайги и прасето да им се мръщи!
Против къдравите листа се започва работа още през есента веднага след опадане на листата и се продължава до показването на листенцата ,на всели 30-тина дена се пръска с бордолезов разтвор ,като под 12-15* не е ефективно и се пропуска.

Тема "Проблем с кайсия зарзала/ падат плодовете" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: