• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
miroki - майстор
Щом се снажда мокрото ще върши работа. И през 30. Това колко литра на час е? Въпреки, че през 10 по литър на капкоотделители е по-добре и равномерно. Просто трябва да се засече времето. Да се прецени колко литра вода на корен идва.
400м. Лента беше към 40лв. Но скоро не съм вземал. После се навиват като колан и в една кофа всичките. Но при мулч е по-добре твърд, ако е под цял найлон неразделен за редовете. Напипват се по-лесно. Да не се уцелят с коловете за доматите.
txtotko - помощник
Остана да попитам какъв твърд маркуч без капкообразувтели да ползвам .Гледам ,че има с различна дебелина на стената- 0.9,1.0, 1.1 мм.
За някои пише ,че са LDPE ,за други -нищо - просто твърд маркуч.Срещнах в нета фирма ,която предлага маркучи собствено производство-сиреч български.Или каквото и да взема -всичко е ШаоЛин брандирано с някаква марка.
Предпочитам магазини от Варна или София ,защото все пак искам да видя какво купувам.Другото е да се доверя на Вашите мнения и отзиви и да поръчам онлайн.
Още веднъж-Благодаря за съветите
kr1100 - майстор
вт яну 31, 2023 8:05 pmmiroki написа:
Щом се снажда мокрото ще върши работа. И през 30. Това колко литра на час е? Въпреки, че през 10 по литър на капкоотделители е по-добре и равномерно. Просто трябва да се засече времето. Да се прецени колко литра вода на корен идва.
... Но при мулч е по-добре твърд, ако е под цял найлон неразделен за редовете. Напипват се по-лесно. Да не се уцелят с коловете за доматите.
Първоначално е по30 мин след 19-20 часа и сутрин5-6 часа , после става по час, а юли,и август по 2 часа.
Едновременно полива 5 реда х 10 м в оранжерията, 1 х 10м покрай оранжерията, 7 реда по 6м 3 х8м , 1 по 14 м + 7 гнезда
тиквички+царевица+ салатен боб , 15 гнезда цигулки+с.боб + царевица + 22 малки дръвчета.
Като бучна пръст в земята съдя колко е влажно и променям времето на поливане.
В оранжерията съм с геотекстил, а навън с мулч тип зебло / зелен на цвят/.
Геотекстила ще започне 8 ма година, а зеления мулч 4 та г. Навън където са редовете един до друг плъно застелено и няма трева .Зеления мулч съм прорязал на Y с 250 вт пояник с плоска човка за да не се разнищва , а и срезовете в края пак с поялника са обработени.
Миналат година си взех 1 свредло ф 80 мм за садене с винтоверта .Идеално е за кофичките с разсада.

@txtotko твърд маркуч с капкоотделители през 33 см на Иритек има във Филбо -100м - 58,75 лв. Имаст и без капкоотделители.
Орекс оттам бях взел без капкоотделите допълнително . С малка дебелина е и лесно се пречупва в сравнение с този на Иритек

Вземи 0,9 , той е за до 3 бара.Ти го нямаш това налягане.
Ето ти линк за иритек Junior маркуча с капкоотделители : https://www.irritec.com/Documents/Catal ... JUNIOR.pdf
txtotko - помощник
Здравейте отново
Искам да попитам може ли веднъж монтиран капкообразувател на твърд маркуч да бъде заменен с друг?
Съществува ли опасност да прокапе от сглобката?
Благодаря
miroki - майстор
Аз съм избегнал такъв проблем, като на твърдия слагам преход към лентов. И сменям лентови. Но то е според схемата и ситуацията.
kr1100 - майстор
пет мар 03, 2023 11:25 amtxtotko написа:
Искам да попитам може ли веднъж монтиран капкообразувател на твърд маркуч да бъде заменен с друг?
Зависи с какво си пробивал твърдия.Има замби за това. Пробвал със свредла с по-малък диаметър от уширения накрайник на капкоотделителя - капе. Замбата / то и н е замба, ами конусно острие пробива навътре маркуча - огъва навътре пробива. Натискаш накрайника на капкоотделителя и влиза, после леко изтегляш назад капкоотделителя.
За да не сменяш слагай регулириеми 0-70л/час червена капачка.Отвиваш капачката духаш, с игла бъркаш , ако има мръсотия по серпентината и , ако има запушени отвори по капачката и си готов.
Зелените 2л/ч капкоотделители въобще не ги поглеждай - нямат отпушване - киснал съм ги и в азотна киселина.
txtotko - помощник
пет мар 03, 2023 6:59 pmkr1100 написа:
пет мар 03, 2023 11:25 amtxtotko написа:
Искам да попитам може ли веднъж монтиран капкообразувател на твърд маркуч да бъде заменен с друг?
Зависи с какво си пробивал твърдия.Има замби за това. Пробвал със свредла с по-малък диаметър от уширения накрайник на капкоотделителя - капе. Замбата / то и н е замба, ами конусно острие пробива навътре маркуча - огъва навътре пробива. Натискаш накрайника на капкоотделителя и влиза, после леко изтегляш назад капкоотделителя.
За да не сменяш слагай регулириеми 0-70л/час червена капачка.Отвиваш капачката духаш, с игла бъркаш , ако има мръсотия по серпентината и , ако има запушени отвори по капачката и си готов.
Зелените 2л/ч капкоотделители въобще не ги поглеждай - нямат отпушване - киснал съм ги и в азотна киселина.
Благодаря за отговора
Аз още не съм почнал да сглобявам капковото ,защото още не съм уточнил разположението на зеленчука, но ми изкачат в главата някои неясноти.Купил съм си точно червени.
Тази година ще ми е сефтето :o .Ще пробвам да дупча със шило.В някакъв клип срещнах , че така било по-сигурно ,защото не се отнемал материал от тръбата.
Накрая ще видим какво ще сътворя #-o
hidrazin - майстор
пет мар 03, 2023 7:10 pmtxtotko написа:
... не съм уточнил разположението на зеленчука...
Какъв зеленчук? Почти всичкия зеленчук се полива с маркучи които са с вградени капкообразователи.
Не с тези външните дето дупчиш да ги слагаш.
Тези външните (регулируемите) са за дръвчета, храсти, асми, декоративна растителност ...
:partyman:
txtotko - помощник
пет мар 03, 2023 7:38 pmhidrazin написа:
пет мар 03, 2023 7:10 pmtxtotko написа:
... не съм уточнил разположението на зеленчука...
Какъв зеленчук? Почти всичкия зеленчук се полива с маркучи които са с вградени капкообразователи.
Не с тези външните дето дупчиш да ги слагаш.
Тези външните (регулируемите) са за дръвчета, храсти, асми, декоративна растителност ...
:partyman:
Реших да ползвам външни капкообразуватели.Ако тази година не се получи ,тогава ще опитам и от вградените.
Ще поливам от бидон и се опасявам заради ниското налягане дали другите ще работят нормално .
kr1100 - майстор
пет мар 03, 2023 7:10 pmtxtotko написа:
...Ще пробвам да дупча със шило.В някакъв клип срещнах , че така било по-сигурно ,
Купи си стандартна "замба" за твърди маркучи. Според магазина е м/у 1,5 и 5 лв. Шилото е дълго и отиде и другата страна на маркуча . Осевн това шилото е с малък диаметут
За домати - капкови маркучи - най добре Junior през 3-/33 см капкоотделители. трае мнохо години, успешно се съветва с азотна кисленина след 5-6 г.
В никакъв случай не купувай маркуч с 4 капкоотделители / 2 от едната страна и 2 от другата/. Гръцки . Нямат отпушване с киселината.
Сложи си 1 помпа след бидон. Без налягане е умряла работа.
А и с тези отделни капкоотделите е ташак работа без налягане Без налягане няма разпределение на водата по капкоотделителите.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Гравитично капково напояване от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: