• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
Чираче написа:
SEV написа:
... през 54 см. и нямаше как от стандартните маркучи да капе точно в корена им..
Аз никога не поливам с капковото в корена. За мен е даже вредно. От както се помня, засаждам доматите "на далдарма", както се нарича в моя край. Засаждам през 40-50 см в реда, и 80 см междуредие.
Ако обичаш обясни що за птица е това "далдарма", че съм го чувал за лозя и не знам какво значи.
Чираче - майстор
preslav написа:
Ако обичаш обясни що за птица е това "далдарма", че съм го чувал за лозя и не знам какво значи.
Това не е птица, а известен метод в земеделието. След като го обясня, ще кажеш, че го знаеш. Но под друго име. :?

За доматите.
Стремя се да отгледам прорастнал разсад, примерно 25-35 см. Отстранявам листата от корените към върха, като на върха оставям само няколко листа. Заравям хоризонтално на дълбочина 10-12 см, като оставям само върха над земята. По тоя начин се развива мощна коренова система. Над земята е друга тема.

За лозята.
Тук обикновено се нарича отвод. Оставя се дълга пръчка, като се колтучи периодично. Пръчката се заравя в земята на дълбочина повече от 25-30 см. Заровената пръчка се вкоренява, но и ражда грозде. На третата година се изкопава там, където пръчката влиза в земята, и се отрязва на дълбочината на заравянето.

Това е. :lol: Елементарно, Уотсън.
hidrazin - майстор
По нашия край му викат "сея ги приложено". Аз му викам - прилегнал или полегнал... :-D

Изображение

:partyman:
preslav - майстор
Чираче написа:

За лозята.
Тук обикновено се нарича отвод. Оставя се дълга пръчка, като се колтучи периодично. Пръчката се заравя в земята на дълбочина повече от 25-30 см. Заровената пръчка се вкоренява, но и ражда грозде. На третата година се изкопава там, където пръчката влиза в земята, и се отрязва на дълбочината на заравянето.

Това е. :lol: Елементарно, Уотсън.
Благодаря за обяснението - за доматите ми стана ясно, но за лозите не разбрах защо на третата година вкоренената пръчка се отрязва.
Andri01 - майстор
За да не дърпа сокове от "майката, а тя вече си има достатъчно развита коренова система.
Чираче - майстор
За лозите - може да се отреже и на четвъртата година. По този начин се подмладява старо лозе, ако ти харесва сорта. Това е също като при хората - отглеждаш поколение, и някой ден го отделяш от майката. За няколко години се е развила самостоятелна коренова система.

За асми аз си правя разсад през пролетта. Към средата на август изкопавам дупка в земята, където съм решил, отрязвам дъното с макетен нож, и полагам тубата в дупката. Внимателно правя вертикален разрез на две места, и отстранявам тубата. Заравям с пръст, леко притъпквам, и поливам. По този начин не се нарушава кореновата система, и растението не боледува докато изкарат нови корени.

Прикачен файл

разсад лози.jpg
разсад лози.jpg (83.54 KиБ) Видяна 3625 пъти
hidrazin - майстор
Общо взето за здрави лози и асми се иска дива подложка.
Тези с "бодни пръчка" не виреят дълго с някои изключения - песъчливи и дренирани почви дето филоксерата е рядкост....
Пробвано и то неведнъж:
Става с PVC шише 2-2,5 литра - дупчиш дъното и отстрани правиш една дупка примерно 3х8 см.
Нанизваш на една лозова пръчка. През страничната дупка пълниш с пръст и поливаш. Вързваш шишето на някой тел от асмата, лозето хоризонтално.
Чистиш всички листа, филизи... преди шишето редовно и като е сухо поливаш.
Есента като окапят листата режеш, поливаш с вода и прибираш в избата. Напролет цепиш шишето, заравяш и оставяш на две пъпки.
Метода е особено подходящ за асми.
Не всяка асма пуска пръчки толкова дълги че да ги заровиш в земята...
:partyman:
preslav - майстор
Благодаря за изказаните мнения - определено научих неща, за които не бях чувал!
miroki - майстор
Лозова пръчка (лозичка) при нас се реже 3 години от долу. А не само на 3 тата. Иначе имам около 300 кв.м. асма, половината е захванати от пръчки. То това е стандартния метод на размяна. Нищо им няма. Да, семеначето е по-устойчиво на филоксера. Но и от пръчки си правя вино. При мен мръзненето мори понякога и ашламата тогава дава фира. И от пръчка се оказва подходящо.
hidrazin - майстор
miroki написа:
Лозова пръчка (лозичка) при нас се реже 3 години от долу. А не само на 3 тата.
От това нищо не се разбира - кво се реже 3 години отдолу, какво само на 3-тата... Дай по-ясно.
Асма или лозе тип "бодни пръчка" обикновено е таша...ак - както казах с малки изключения.
Из нета много "умни" глави твърдяха че стара асма/лозе се присажда чак долу като се разкопава до корена.
Ми не. Бъркат или по-точно си нямат никакво понятие какво може, как и къде.
Разбира се има и някои отракани ентусиасти и взех че пробвах.
За справка:
Ашладисване на асми
Дивачката се качва изключително бързо и бързо прави дебело и мощно стебло.
Просто "бодната" пръчка няма никакъв шанс да постигне това, което се постига с основа дивачка.
На всяка отрязана асма дивачка боднах по два тънички калема, по-тънки от цигара.
Няколко месеца след присаждането направиха ластари по няколко метра и родиха по 5-6 грозда.
Достраша ме и оставих само по един.
Сега, тази втората година след присаждането, като ги рязах си бяха дебели колкото палеца ми и по-дебели.
Направо ги натоварвам за грозде....
Тези дни ще гледам да направя снимки и да продължа другата тема. Мисля че ще е полезно.
Пък и ще се развенчаят тъпите схващания копирани от десетилетия и повече... :-D
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Гравитично капково напояване от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: