• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
preslav - майстор
wanderer написа:
  • хм... навярно и от вида вода си зависи. след два сезона ползване на лентите започнах да нареждам пак старите и пуснах вода на първите подвързани, но хич не ми харесаха. неравномерно пускаха, а на места изобщо не пропускаха вода. бяха се запушили капкобразувателите. като се има предвид, че предходната година работиха до последно без проблем. ама може би и моята немарливост си каза думата - прибрах ги когато удари първия голям сняг, а имаше и останала вода в тях. а водата ми е доста варовита. та директно сложих нови, но за моите мащаби това перо от цената не ме събаря. мога да ги сменям всеки сезон. важното е че основната "конструкция" си държи добре :supz:
Да, зависи от водата - и при нас е много варовита, в края на сезона започна да се забелязва запушване на отделни дюзи. Първоначално бях решил да ползвам лентите втора година и ги изкиснах в слаба киселина - не съм проверявал дали запушените дюзи са проработили. Отказах се по-скоро от притеснение, че някое черво ще цъфне, а поливането го правя само нощем.
SEV - специалист
Мога да добавя
Спестява мъкненето на маркучи
Затопля водата преди да се подаде на корените.Правих експерименти,десет корена краставици поливам директно от сондажа,други десет със затоплена от слънцето вода.Разликата мога да я снимам на невярващите.Тези с топлата вода са два пъти по големи от другите.При плододаването времета за бране е от 6 дена със студена вода до 3 дена с топла.
има и други предимства.

Една много известна варненска фирма за изграждане на напоителни системи,правиха напояване на съседа ми.Опънаха стотици метри тръби,няма нещо да не напоява в двора си :) ,до последната тревичка.Въпростните ми обясняваха как бидона вдигнат на метър и половина,нямал да напоява нищо,за да има налягане трябвал да бъде вдигнат на поне десет(10) метра :? .Бях готов за фар на корабите :-D .Аз почнах с бъзиците,викам десет са малко,дай на петнайсет.Казвам смятайте,петнайсет метра вишка,щели да слагат помпа,после друго,второ,трето-цената около 3 000 лева без вишката.Казавам,не,цялостна поръчка,не се обадиха :lol: .
А пред съседа,ден през ден колата на тези малоумници.Все нещо донастройват,вече два месеца.
miroki - майстор
Хубаво е да работи на 1 атм. За да пуска 1 л/ч. Но не пречи и на 0,1 атм ( 1 метър). Може да се запушват от ниското налягане не знам. Моите всички капят. Проблема е, че се пробиват. И 2 те години смених по един маркуч само. До края на сезона вероятно ще сменя още някой. Но при мен не се пръскат, а излиза пробойна, като от връх на игла и пръска леко. Трябва да се отреже и сложи снадка. Но едните са с едно найлонче увито само и капе и от там и непречи на дебита.
Моето ми струваше около 100 лв. за 5 кръга общо 40 реда по 10 метра. С помпа, която си поливам другата част от двора и имам така или иначе.
Та мисля, ако щях да слагам бидон, щеше да ми е по-скъпо. Трябва ми доста голям при това.
Досега се поливаше пак от кладенеца, директно маркуча и вадите до натаяване и там охлаждането е по-голямо, но разлика не виждам в добива.
vlax - майстор
preslav написа:
И пак да попитам - някой ползвал ли е ТЕРАУЕТ и има ли наблюдения върху целесъобразността му?
Аз съм ползвал преди 4 години когато засадих овощните дръвчета.Тази година ползвах отново при засаждане на 9 бр дръвчета ,беше ми останало ,бях купил 1 кг./дребна и ситна фракция/Слагам защото при мене терена е с голям наклон и бързо се отича водата.Дали има ефект не знам ,дръвчетата се развиват и плодоотдават нормално за възраста си.Аз на едногодишни ,домати краставици и др не бих сложил,избора си е твой.
wanderer - специалист
  • при мен поливането с бидон има едно неудобство засега. накратко: юли/август драстично ми намалява водата в кладенеца с който захранвам бидонЯ. ако рано сутрин пусна да пълня, успявам максимум 6-700 литра, и се налага надвечер да допълвам и тогава да пускам крановете. още по криво става като тръгнем на почивка....анагажираме познати и роднини с цялата тази галимация, кой разбрал какво да прави, кой не... :-D . наскоро мой близък ми направи платка управляваща помпата. сиреч следи желаните от мен нива на включване и изключване в кладенеца, и в бидона. бидона съм го настроил като изгуби стотина литра вода помпата да го допълва, но само ако в кладенеца има необходимото количество вода. це-ка ключетата шунтират при нужда "осезателите" в бидона или в кладенеца. отделно трипозиционния ключ има позиция в която помпата работи без електронното управление с гъзария дитанционно включване. от няколко дена го тествам за да му имам доверие и за сега се представя много добре. сигурно има и купешки решения, ама това си е 100% хенд мейд, та за това го споделям.
Прикачен файл:
IMG_9494 - Копие.JPG
infomar
Въпрос към имашите бидони:

От къде ги купувате тези 1000 литрови бидони - онези белите с решетъчно окантяване и кран.
Проверих в продавалници и всякакви други подобни сайтове - предлагат на цена 69 лева масово... но източникът един и същ, само телефона различен.
При обаждане започва разговор... ама то началникът написал тази цена.. ама те на тази цена са много гадни и почти не стават... ама имаме едни току-що получени от Гърция.. новички ама на цена 160 лева.. ама много хубави.... :?
Та просто заблуждаваща ниската цена типично за български търговец силно/двойно занижена да те зарибят, а после "Ко праим сега" :butthead:

Другия ми въпрос е, понеже бидона е от пластмаса и когато се изложи директно на слънце... не му давам живот повече от 5-6 години. Какви начини има за предпазването му - ако се обгради с боядисани в черно стъкла от стара дограма, дали ще свърши работа?

На колко време ги чистите от утайките и жабунясването вътре, особено ако и слагате тор за да се полива с емулсия?
wanderer - специалист
карам по ред:
  • 1. моите и двата съм ги купувал от завод за гипскартон "техногипс". при производствения цикъл отпадат доста често като амбалаж, неизмити. но номера е да имаш човек който да работи там, и да го купи уж за него. цената е 65 лв, но пак казвам - доста трудна е процедурата. виждал съм и такива с нещо като олио вътре, от лак на водна основа, и др. в крайна сметка ако намериш за стотина лева или малко повече здрав и запазен биодон, и ако нямаш избор...защо не?
  • 2. за трайността във времето - по голям оптимист съм от тебе. преди ползвах един взет на заем. при мен 2 години, и още 5-6 на открито от където го взех. не е мръднал, все така еластичен си е. мой познат пък беше си забравил бидона със завита капачка, и като пуснал капковото го беше смачкал на хармоника, но изпъна се и нищо му няма. мисълта ми е, че са доста дурако устойчиви
  • 3. остави тези изпълнения със тъмните стъкла. писал съм и преди - 1-2 обиколки с тъмно полиетиленово фолио, и отгоре още 1-2 със стреч фолио са достатъчни за сезона. аз го опаковам директно с конструкцията и палета.
4. за чистенето - относително е. ако източваш водата до край и го оставяш сух между поливките не въди много боклуци. ако го държиш пълен няколко дена без оборот, при тия жеги става доста блатисто. но и от водата зависи.. чистенето става най лесно с водоструйка. откачам маркуча, отвивам крана, вкарвам ръкохватката на водостуйката директно в бидона и газ. всичката шитня излиза за норматив.
Svetoslavoff1 - майстор
Два уточняващи въпроса, ако позволите:
1. към sev - с какво боядиса бидона в черен цвят?
2. към lov - тази доза, която цитираш, за бирена капачка син камък на 100л според теб колко често трябва да се прилага? Понеже моят бидон 1000л го изпразвам всяка седмица, че и по два пъти.
Andri01 - майстор
За какво се слага син камък ?
hidrazin - майстор
Andri01 написа:
За какво се слага син камък ?
Че той lov е написал бре:
lov написа:
... за зеленясването една бирена капачка син камък на 100 литра спира всякакви процеси...
:partyman:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 13

Тема "Гравитично капково напояване от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: