• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
hidrazin - майстор
SEV написа:
...и нямаше как от стандартните маркучи да капе точно в корена им...
Какви дюзи купи? Мисля че се вкарваш в излишен филм с тези дюзи. Не е необходимо да капе точно в корена.
Все пак корените на домата вървят освен надолу и настрани.
Аз използвам твърд капков маркуч на 20 см - и за домати, и за пипер, и за краставици (при краставиците с малко чалъм :-D )
По принцип не харесвам поливането с бидон. Но пък какво ти пречи да сложиш разтворената тор направо в бидона?
Като торя например с карбамид го ръся направо покрай капковия маркуч.
:partyman:
SEV - специалист
Мерака е голяма болест :) .
Дюзите са тези от линка http://www.filbo.eu/bg/product/863-kapk ... OjL_2clHDc
lov - майстор
И аз две години го карам на едно такова измислено капково но не основно на него а защото често ми се случва да зачезна и не мога да полея. Та метър денивелация е малко. Аз слагам един пластмасов варел върху един стоманен и пак като намалее водата дюзите едва почват да пускат даже някои направо спират. При мен не е чак такъв проблем защото не ми е и основно поливане. да отраят 4-5 дена докато ме няма. Ма и да не помислиш че се занимавам много със земеделие 15-20 гнезда са ми много и се занимавам май от хорска срама. А така или иначе хода да храня кучетата и да не стои празно мястото. Та ако имаш къде на по високо слагай го там. Филтър задължително, а за зеленясването една бирена капачка син камък на 100 литра спира всякакви процеси.. За торовете не знам не ползвам такива.
hidrazin - майстор
SEV написа:
Дюзите са тези от линка ...
На тези им дават работен обхват от 0.6 до 5 бара.
Филтър минимум 120 Mesh.
:partyman:
Чираче - майстор
SEV написа:
... през 54 см. и нямаше как от стандартните маркучи да капе точно в корена им..
Аз никога не поливам с капковото в корена. За мен е даже вредно. От както се помня, засаждам доматите "на далдарма", както се нарича в моя край. Засаждам през 40-50 см в реда, и 80 см междуредие.
preslav - майстор
Чираче написа:
SEV написа:
... през 54 см. и нямаше как от стандартните маркучи да капе точно в корена им..
Аз никога не поливам с капковото в корена. За мен е даже вредно. От както се помня, засаждам доматите "на далдарма", както се нарича в моя край. Засаждам през 40-50 см в реда, и 80 см междуредие.
Ако обичаш обясни що за птица е това "далдарма", че съм го чувал за лозя и не знам какво значи.
Чираче - майстор
preslav написа:
Ако обичаш обясни що за птица е това "далдарма", че съм го чувал за лозя и не знам какво значи.
Това не е птица, а известен метод в земеделието. След като го обясня, ще кажеш, че го знаеш. Но под друго име. :?

За доматите.
Стремя се да отгледам прорастнал разсад, примерно 25-35 см. Отстранявам листата от корените към върха, като на върха оставям само няколко листа. Заравям хоризонтално на дълбочина 10-12 см, като оставям само върха над земята. По тоя начин се развива мощна коренова система. Над земята е друга тема.

За лозята.
Тук обикновено се нарича отвод. Оставя се дълга пръчка, като се колтучи периодично. Пръчката се заравя в земята на дълбочина повече от 25-30 см. Заровената пръчка се вкоренява, но и ражда грозде. На третата година се изкопава там, където пръчката влиза в земята, и се отрязва на дълбочината на заравянето.

Това е. :lol: Елементарно, Уотсън.
hidrazin - майстор
По нашия край му викат "сея ги приложено". Аз му викам - прилегнал или полегнал... :-D

Изображение

:partyman:
preslav - майстор
Чираче написа:

За лозята.
Тук обикновено се нарича отвод. Оставя се дълга пръчка, като се колтучи периодично. Пръчката се заравя в земята на дълбочина повече от 25-30 см. Заровената пръчка се вкоренява, но и ражда грозде. На третата година се изкопава там, където пръчката влиза в земята, и се отрязва на дълбочината на заравянето.

Това е. :lol: Елементарно, Уотсън.
Благодаря за обяснението - за доматите ми стана ясно, но за лозите не разбрах защо на третата година вкоренената пръчка се отрязва.
Andri01 - майстор
За да не дърпа сокове от "майката, а тя вече си има достатъчно развита коренова система.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Гравитично капково напояване от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: