• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
kr1100 - майстор
пон яну 30, 2023 7:40 amtxtotko написа:
@ 1.Какъв твърд маркуч да ползвам? 16 или 20 мм. Въпроса е свързан с необходимия дебит
2.Мога ли да пусна само една тръба за двата реда ,като на празното място няма да има капкообразуватели ?Обща дължина 15-17м.
3.Какви капкообразуватели да ползвам - 2л/ч или 4л/ч.?
За информация отвора на шибъра на таймера е 1/2.
1. купи си твърд капков маркуч ф 16 мм на Иритек с отвори през 30 см , и твърд
маркуч без капкоотделители за връзка където няма нужда от поливане.
2. Краставиците искат повече вода от доматите . Там - двоен капков маркуч ======. В средата краставиците.

3. Никакви такива боклуци - запушват се и няма отпуване от варовика. Ако ще слагаш капкоотделители - регулируеми 0-70 л/ч. Е има играчка при първоначално регулиране , но пък се отпушват лвсно - развваш червената главичка с отворите , почистваш , регулираш.

Както те съветват за помпа - регулатор на налягане 1,7 бара . Ако помпата е с по- голямо налягане излизат маркучите от оребрените съединители.
Задължително филтър след крана и закриване на бидона/бидоните/ Водата зеленясва.
txtotko - помощник
пон яну 30, 2023 11:43 amkr1100 написа:
пон яну 30, 2023 7:40 amtxtotko написа:
@ 1.Какъв твърд маркуч да ползвам? 16 или 20 мм. Въпроса е свързан с необходимия дебит
2.Мога ли да пусна само една тръба за двата реда ,като на празното място няма да има капкообразуватели ?Обща дължина 15-17м.
3.Какви капкообразуватели да ползвам - 2л/ч или 4л/ч.?
За информация отвора на шибъра на таймера е 1/2.
1. купи си твърд капков маркуч ф 16 мм на Иритек с отвори през 30 см , и твърд
маркуч без капкоотделители за връзка където няма нужда от поливане.
2. Краставиците искат повече вода от доматите . Там - двоен капков маркуч ======. В средата краставиците.

3. Никакви такива боклуци - запушват се и няма отпуване от варовика. Ако ще слагаш капкоотделители - регулируеми 0-70 л/ч. Е има играчка при първоначално регулиране , но пък се отпушват лвсно - развваш червената главичка с отворите , почистваш , регулираш.

Както те съветват за помпа - регулатор на налягане 1,7 бара . Ако помпата е с по- голямо налягане излизат маркучите от оребрените съединители.
Задължително филтър след крана и закриване на бидона/бидоните/ Водата зеленясва.

Благодаря на всички за съветите
За филтъра и завиването но бидона го срещнах на доста места из темите,въпреки ,че направих грешка ,като купих филтъра (дисков) преди да изчета всички мнения.Оказва се ,че за гравитационно поливане е по-подходящ мрежовия заради по-малкото съпротивление ,което оказва .Дисковия бил по-добър ,но изисквал по-високо налягане.Може и да греша ,но ми се струва логично имайки в предвид устройството на двата.
На този етап няма как да поставя помпа ,затова и търся мнения именно за поливане на самотек.
Ясно е, че краставичките искат повече вода от доматите ,но защо трябва да пускам маркучи от двете страни на корените?Не става с един и по-продължително поливане?В тоя ред на мисли къде трябва да пада капката- на самия корен или леко в страни?
За капкообразувателите прочетох доста мнения -едни пишат ,че вградените се запушвали по-често ,други ,че външните.
Засега съм си взел за проба разглобяеми външни капкообразуватели -мисля ,че те също ще могат да се почистват.
Прикачен файл:
1675095122239.jpg
Поздрави
miroki - майстор
Относно дали стеблото да се полива.
Най-добре да са лентови през 10 см.
Така не напоява само стеблото, а целият корен. Създава непрекъсната мокра линия. А корените се допират. За това не е хубаво да се полива само където е стеблото.
Аз взех едни трърди през 50 см за домати и поради тази причина хич не ги сложих. Купих си лентови. Изкарват 3г. Нормално. Някои и повече други по-малко. Твърдите също се запушват. И трябва да се сменят или магарят. А и зимата заемат повече място.
Слагат се на краставиците два маркуча, понеже се полива всичко заедно. Да им стигне времето. Ако е с различни капкоотделители, няма нужда от два. Доматите примерно 1 литър на час, на краставиците слагаш 2л/ч. Ако слагаш едни и същи, просто две ленти.
Аз си вземам топче 400м. Най-евтино излиза. Ползва се доста години.
txtotko - помощник
пон яну 30, 2023 7:33 pmmiroki написа:
Относно дали стеблото да се полива.
Най-добре да са лентови през 10 см.
Така не напоява само стеблото, а целият корен. Създава непрекъсната мокра линия. А корените се допират. За това не е хубаво да се полива само където е стеблото.
Аз взех едни трърди през 50 см за домати и поради тази причина хич не ги сложих. Купих си лентови. Изкарват 3г. Нормално. Някои и повече други по-малко. Твърдите също се запушват. И трябва да се сменят или магарят. А и зимата заемат повече място.
Слагат се на краставиците два маркуча, понеже се полива всичко заедно. Да им стигне времето. Ако е с различни капкоотделители, няма нужда от два. Доматите примерно 1 литър на час, на краставиците слагаш 2л/ч. Ако слагаш едни и същи, просто две ленти.
Аз си вземам топче 400м. Най-евтино излиза. Ползва се доста години.
Благодаря за разяснението
Аз тези домати ги предвидих като допълнителна опция към капковото ,ако евентуално ми стига водата за краставиците- и остава.Основно искам да поливам краставиците.Иначе аз сея по 60-70 корена домати и тези 1000л. за 5 дена са доникъде.Поливам ги като пълня редовете веднъж седмично.До сега не мога да се оплача от липса на уражай.
Щом се налага бих сложил двойно капкообразуватели на краставичките .Дори бих вземал и с по-голям дебит-примерно 8л/ч.Имайки в предвид ,че ще се полива на самотек ,то дебита им ще бъде най-вероятно по-малък.
И пак да попитам-200л. за 24часа ще бъдат ли достатъчни за 20 корена краставици?
При всички положения ако включа няколко корена домати(тест -драйв) ,то техните капкообразуватели ще бъдат с по-малък дебит.Дори мисля да сложа и кран на тяхната магистрала ,за да им намаля дебита ако е необходимо.Все пак доматите искат по-малка поливка.
Баш Майсторо - специалист
Какво ще ги правите толкова краставици, ако продаваш добре или са такива за консерва? Аз миналата година от мерак сях 15 корена 2 сорта, Гергана и Тимурки май, освен че раздавах на комшиите и приятели пак хвърлях и тая година повече от 7-8 няма да сея, даже са много.
txtotko - помощник
пон яну 30, 2023 9:56 pmБаш Майсторо написа:
Какво ще ги правите толкова краставици, ако продаваш добре или са такива за консерва? Аз миналата година от мерак сях 15 корена 2 сорта, Гергана и Тимурки май, освен че раздавах на комшиите и приятели пак хвърлях и тая година повече от 7-8 няма да сея, даже са много.
Сея три сорта краставици-по 6-7 корена.Понеже си ходя веднъж седмично на село и когато започнат да дават 50-60 % отиват при кокошките на комшията,а останалото което става за ядене -раздавам на колеги и за лична употреба.Така става и с доматите.
Andri01 - майстор
При сеене - домати: по 10-на корена приз 10 дена. Краставиците - също. Не на един ден. Така ще има урожай по дълго време. Тези 200 л. ще ти стигнат за тях,за 24 ч.
Баш Майсторо - специалист
вт яну 31, 2023 6:14 amtxtotko написа:
Сея три сорта краставици-по 6-7 корена.
Кои са тия 3 сорта краставици, кой е най - хубав и вкусен? Аз тая година "Гергана" май няма да сея.
Гледай как съм ги направил бидоните, в последствие съм направил с тръба Ф50 от горния край, като се напълни горния бидон започва да прелива в долния, не се вижда на снимката.
Прикачен файл:
rsz_img_20220617_161307321_hdr.jpg
Прикачен файл:
rsz_img_20220724_155825494_hdr.jpg
Правилно казва Андрио1, да се сеят на порции и да се застъпват, това има и други ползи относно болести или вредители.
Като миналото лято до сега такава суша не е имало цяло лято не капна и бидоните си останаха празни, сега няколко пъти се пълнят при хубав дъжд но ги точа в пустия двор, даже вече съм оставил крановете отворени. Страх ме е ако хване - Т да не замръзнат и да остана без бидони, една година леда спука метален варел. Ще ги пълня евентуално при пролетните дъждове вече.
txtotko - помощник
вт яну 31, 2023 3:30 pmБаш Майсторо написа:
вт яну 31, 2023 6:14 amtxtotko написа:
Сея три сорта краставици-по 6-7 корена.
Кои са тия 3 сорта краставици, кой е най - хубав и вкусен? Аз тая година "Гергана" май няма да сея.
Гледай как съм ги направил бидоните, в последствие съм направил с тръба Ф50 от горния край, като се напълни горния бидон започва да прелива в долния, не се вижда на снимката. rsz_img_20220617_161307321_hdr.jpgrsz_img_20220724_155825494_hdr.jpg
Правилно казва Андрио1, да се сеят на порции и да се застъпват, това има и други ползи относно болести или вредители.
Като миналото лято до сега такава суша не е имало цяло лято не капна и бидоните си останаха празни, сега няколко пъти се пълнят при хубав дъжд но ги точа в пустия двор, даже вече съм оставил крановете отворени. Страх ме е ако хване - Т да не замръзнат и да остана без бидони, една година леда спука метален варел. Ще ги пълня евентуално при пролетните дъждове вече.
Краставици бях сял последно преди 7-8 год. Причината беше ,че вече нямаше кой да ги полива през седмицата.През тези години комшията винаги ми е давал като си отида на село по 4-5 краставици,но миналата година ми запали главата-сей -аз ще ти ги поливам ,сей-аз ще ти ги поливам.
И аз се навих. Засадих Тасти Грийн ,Тасти Кинг и Крокодилки.Една част от Крокодилките бяха от купено семе ,а другите -от комшията.Купените -не струваха,въпреки ,че дадоха доста уражай.
Тази година ще ми е втората след прекъсването,но искам да не ангажирам пак комшията (въпреки ,че той няма нищо напротив),затова реших да се ориентирам към капково за краставиците.Имам кладенец и мисля да пълня бидона от него.
Ясно е че ще се експериментира , но дано не се разочаровам.
Относно кои са най вкусни-аз не мога да бъда критерий, защото на мен всичко ми е вкусно .Просто не съм мухнат.
kr1100 - майстор
пон яну 30, 2023 9:34 pmtxtotko написа:
@....Най-добре да са лентови през 10 см.
Така не напоява само стеблото, а целият корен. Създава непрекъсната мокра линия. А корените се допират. За това не е Твърдите също се запушват. И трябва да се сменят или магарят. А и зимата заемат повече място.
при капкоотделители през 30 см се вижда как се 'снажда" поливката - омокрената пръст. Няма нужда да капе само до корена. Растенията имат корени и поемат околната влага.
посочих на Иритек твърдите през 30 см - имам ги от 2014г . През 4 г ги пъхам в PVC тръба ф 25 мм с азотна киселина - няма запушен капкоотделител после. 5 л - 10 лв.
Офф азотната киселина масово я купуват и използват при хидропонното отглеждане като тор !! Отде знам от продавача.
Гръцките боклуци 2л/ч от Орекс нямат отпушване с азотната киселина / с 4 отвора са 2 отгоре и 2 отдолу/. Режа и снаждам и хвърлям или подарявам на съседи. Повече никога такива.Питащия да си купи подържащи колчета - маркуча стои отгоре, а не се зарива при натиска на колчето.
Офф - поливам с 170/180 м капков маркуч през 30 см капки / недоразумението гръцко го разкарах. Само на Иритек са маркучите/ + 22 гнезда с по 2 капкоотделители 0-70 л/ч - тиквички и цигулки /+ 20-22 бр еднични кпкоотделители 0-70 за малки дръвчета. Следва разширяване . Поливам с помпа и таймер.
Вода има , но падна нивото .Юли и август по средата яко поливане на дръвцата по 15-20 мин всяко с 1 цол маркуч по 7-8 часа през деня.
Тази година не знам как ще е поливането на дръвцата - не съм мерил скоро нивото на водата - в края на октомври беше 1,85м
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Гравитично капково напояване от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: