• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Баш Майсторо - специалист
Здравейте! Някой пробвал ли е, ако бидона не е вдигнат на височина от земята, а на изхода му се постави циркулационна помпа. Дали ще дава налягане към маркучите на капковото? По принцип сега и без помпа капят, но слабо и си мисля ако сложа помпа от тези дето въртят водата в отоплителните системи ще има ли ефект?
Krass - майстор
Прикачен файл:
product-detail.pumpcurve-33.png
product-detail.pumpcurve-33.png (62.88 KиБ) Видяна 1363 пъти
Ето тук параметрите на една хубава циркулационна помпа. Видно е, че не върши работа. Вземи една малка евтина центробежна и няма да имаш проблем. Центробежна а не периферна.
gnt69 - майстор
И при мен е малко налягането ама вечер като лягам отварям крана и сутрин го затварям. Малко е уморително да поливам по цяла нощ но се справям. :partyman:
Баш Майсторо - специалист
Благодаря за съвета! Преди да видя отговора приятел ми даде една Вило с 3 степени на 1" май е периферна за проба. Не знам каква е но уж от отоплителна инсталация. Да ви кажа много е тиха не се чува, че работи и маркучите на капковото веднага почнаха да съскат. Определено на пръв поглед върши работа, но наистина ако е центробежна ще е по - мощна и подходяща за по-големи полета. За моето малко дворче определено такава циркулационна върши работа. Без нея на самотек си е пълен ташак работата в сравнение с помпата. Ще взимам още един бидон кубик и ще го поставя върху другия, събирам дъждовната вода от покрива и един е малко при хубав дъжд, при цена на водата 4 лв. кубика, а сондаж нямам така ще поливам. Градината е само за домашни потреби. :drinkers:
Хахааа, центробежна е, но освен това е циркулационна.
Задачата ѝ е да върти, да циркулира, да превърта течността, а не да повишава налягането, не да изпомпва, Баш Майсторо.
Все пак, по добре е от колкото без нея, понеже ти добавя 0,4 бара, примерно.
Не е подходяща за никакви полета, въпреки, че на пръв поглед върши работа.
kozl - майстор
И защо да не е подходяща :?
Каквато и да е помпата важен е напора и дебита.
Отговор е вписал Krass обаче отговорът е от типа "без коментар. Сиреч ако налягането и дебита са подходящи за поливната система - помпата става. Друг е въпроса кое е по-издръжливо и кое по-евтино.
Циркулационните помпи са нисконапорни помпи, повечето за системи под 1 бар.
Моето мнение е, че стават за поливни системи при които има съответсвие на необходимия напор и дебит.
Който не вдява от напор и дебит мое да пробва на принципа на тотото със Sекави помпи (центробежни, циркулационни, винтови, мембранни, перисталтични, обемни, самозасмукващи, потопяеми, градински, аквариумни, дренажни, инжекционни, пропелерни, ....) доде уцели шестицата :-D
Който не може да пресмята налягане и дебит, може да го установи с проба.
За целта ще трябва пак помпа или автокран за бидоня :-D , манометър и водомер. На слука :lol:
чет юни 16, 2022 8:13 amkozl написа:
:lol:
Вярно. Ако ми се размята някаква циркулационна, все ще върши някаква работа.
Що да дава пари за подходяща?

https://www.onlinemashini.bg/gradinska- ... 3080/32548

Нещо общо в параметрите, или по скоро нещо различно, да се забелязва?
Точно онова, което участвайки в съчетанието, ще направи така, че работата да бъде свършена като хората.
Другото е бошлаф работа.

kozl, не е ли рано?
txtotko - помощник
Здравейте,
нов съм,както във форума,така и в изграждането на капковото напояване.Изчетох почти всичко,но пак някои неща не са ми ясни.Ще се полива от бидон 1000л. снабден с китайски таймер.Като за начало ще поливам 20-22 корена краставички и евентуално за проба ще включа 7-8 корена домати.Целта ми е да се полива от понеделник до петък .До сега ангажирах човек , но вече ми е неудобно ,защото вече е на възраст.Терена има лека денивелация,която мисля да ползвам при оформянето на редовете.Решил съм да ползвам твърд маркуч без капкообразуватели,като същите ще се поставят според корените.
Краставичките ще бъдат на два реда по 10 корена ,разположени в една линия.Между двата реда ще има 3-4 метра празно пространство.Бидона ще бъде сложен непосредствено до началото на първия ред на 50-60 см. височина засега.
И следват въпросите:
1.Какъв твърд маркуч да ползвам? 16 или 20 мм. Въпроса е свързан с необходимия дебит
2.Мога ли да пусна само една тръба за двата реда ,като на празното място няма да има капкообразуватели ?Обща дължина 15-17м.
3.Какви капкообразуватели да ползвам - 2л/ч или 4л/ч.?
За информация отвора на шибъра на таймера е 1/2.
Благодаря
zz_stefanov - майстор
Имал съм два вида таймери. Единият ставаше за бидон защото беше с моторизирано сферично кранче. Сегашният е предполагам с клапан подобен като на пералня. Когато е отворен си иска налягане за да премине нещо през него. Предназначени са за включване към водопровод. И двата са от лидъл. Всичко е китайско. Отделно ще е заигравката с чистотата на водата и позеляняването на бидона, .......
Отделно маркучите които споменаваш си искат налягане мисля около 1 бар за да формират капката, което за гравитачно поливане си е денивелация 10 метра. Айде да не е толкова, поне 2 метра трябва да е.
Всичко това и други тегоби е от доста време описано тук от колегите в форума.
Andri01 - майстор
Както са ти писали ,трябва ти налягане. Т.Е. помпа,евентуално потопяема. Поливам 8 реда по 7м. ,но с помпа и таймер ,управлявам от РС.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Гравитично капково напояване от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: