• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Krass - майстор
Говорите за дивачки. Ами няма такова нещо. Това, което наричате така са сортове внесени от Америка, устойчиви на филоксера. Това че не раждат, или раждат дребно и некачествено грозде не ги прави местни диви сортове. Просто корените им не са кухи като европейските сортове затрити напълно след внасяне на лози от Америка и разпространение на гадината във всички европейски държави. Разбира се подложките са минали селекция имат си имена, и главното при тях е че пускат много дълги леторасти. Аз имам 2-3 такива на едната ограда и ги държа за листата за сърми. Пускат по десетина метра ластари. Осрахме темата :?
preslav - майстор
Krass написа:
Осрахме темата :?
Нищо не е осрано - дума-приказка отваря. Аз научих доста интересни неща за лозите, а това, че сме тръгнали от капковото изобщо не ми пречи. Капково се слага и на лози.
Чираче - майстор
hidrazin написа:
Асма или лозе тип "бодни пръчка" обикновено е таша...ак - както казах с малки изключения.
Пък и ще се развенчаят тъпите схващания копирани от десетилетия и повече... :-D
:partyman:
Всеки има право на мнение, като не се опитва да налага неговото схващане за нещата. Може и да съм много тъп, че от повече от 30 г. си отглеждам лозите по начин :? "бодни пръчка". Купувал съм за проба от пазара, но гаранцията е никаква, че подложката е от "маточник". Прихващането не е на 100%, още по-малко пък сорта, който си поискал.

Същото е и с овощните дървета. Тая година купих 3 броя сини сливи "Стенлей", от които се хванаха 2 бр. А дали са точно същия сорт, ще се види след няколко години. Имам праскови, орехи и череши от повече от 27 г. от костилки по мой вкус на плода. Плода е абсолютно същия, и са живи и здрави и до сега.

Така разсъждавам аз, и не налагам мнението си.
miroki - майстор
hidrazin написа:
miroki написа:
Лозова пръчка (лозичка) при нас се реже 3 години от долу. А не само на 3 тата.
От това нищо не се разбира - кво се реже 3 години отдолу, какво само на 3-тата... Дай по-ясно.
Асма или лозе тип "бодни пръчка" обикновено е таша...ак - както казах с малки изключения.
Някой горе писа, че се реже лозичката на третата година.
При нас режем вкоренена лозичка от долу, всяка година. И чак на 3 тата година оставяме (качваме) на асмата. То и предните се качва, но се реже после.
Баща ми си ашладисваше горе чак на асмата, но само на много дебела асма, че да не измръзне и ще стане пак диво.
Иначе трябва, както писа под загърляното. Тогава и при измръзване има шанс да не е диво.
Имам от пръчка качени на първата година с повече от палеца дебелина, но има и кофти бройки. Зависи каква е била пръчката, колко дебела и как оформена.
Първата година се бодат на слънчево, зимата се прибират в мазата и напролет по местата им. Садил съм по 22 на година, като бяха кофти зимите. Измръзват много. Тази още не знам как е.

Ние не вземаме от чужбина лозички, а поникнало от семка. Казваме му семеначе, то се ашладисва и е по-устойчиво. Понякога расте по-бавно от бодната пръчка.
Тази година реших да пробвам расадника от Нови Пазар взех 5 мерлота вкоренени. Ще видим какво ще се хване.
От боднати пръчки имам повече от 20 годишни асми. Едно бяло, което не се пръска и прилича на болгар, но по-заострено. Някой казва, че е Умеа уно, някой Муртфатлар. Но не знам как се казва. Но е такова половината от асмата ми. общо 300 кв. м. асма. Слаба година 300 литра кадус пълня. При силна 450 литра. Според мен си е много добре. Като се има в предвид, че има много десертно, което се изяжда, а и прибира за ядене от късните сортове.
пп. При ашладисване сорта на ашламата се променя малко - взема малко от основата. И става малко междинен сорт. Но много леко се променя де. Имам един сорт на различни подложки и са по-различни. При бодната пръчка се запазва. Не е чаак толкова зле бодната пръчка, не е като при лимоните, където е много по-слабо дръвчето, ако е от резник. И живее по-малко.
hidrazin - майстор
miroki написа:
Някой горе писа, че се реже лозичката на третата година.
При нас режем вкоренена лозичка от долу, всяка година. И чак на 3 тата година оставяме (качваме) на асмата. То и предните се качва, но се реже после.
Е те сега те разбрах. Така е правилно. Реже се до долу поне две години за да направи добра коренова система.
Чираче написа:
...Всеки има право на мнение, ...
Купувал съм за проба от пазара, но гаранцията е никаква,...
Разбира се че всеки има право на мнение и на грешки.
Не навсякъде почвените условия са подходящи за "бодни пръчка" и не може да се дават категорични съвети за този метод.
От пазара НЕ СЕ КУПУВА нито лози, нито овощни фиданки. Там има много мошеници.
Аз съм купувал само от разсадници за които имам добри отзиви.
И винаги е излизало това което съм избрал. Разсадника не може да си позволи да лъже като онези от пазара.
Той си е там където е и винаги може да го намериш...
За разлика от пазара - днес е там, утре го няма, след 1-2-3.., години даже не помниш от кого си купил.
:partyman:
SEV - специалист
Не че нещо,ако ще пишете за капково :prayer: ,ако ще е за пръчки,лози и други гюрлюци,моля създайте тема и си пишете.Нека някой като търси по заглавие,да чете за това което е упоменато в него.Моля модератор да почисти всичко,което не е свързано с темата.
preslav - майстор
SEV написа:
Не че нещо,ако ще пишете за капково :prayer: ,ако ще е за пръчки,лози и други гюрлюци,моля създайте тема и си пишете.Нека някой като търси по заглавие,да чете за това което е упоменато в него.Моля модератор да почисти всичко,което не е свързано с темата.
Ти сега защо се косиш, нали получи отговор на въпросите си и си направи капковото?
Модераторите ако искат могат да направят така, че авторът на темата да може сам да трие мненията, които не са по темата му или поне да ги маркира като неотговарящи на заглавието.
Тук и сега се завърза един полезен (поне за мен) разговор, утре може и за теб да е полезен - това е процес, а в един процес участват много компоненти.
Хайде сега сподели как вървят при теб нещата, тази височина на бидона върши ли ти работа или ще го вдигаш още? Намери ли формулата, по която да вкарваш тор във водата за поливане? Май не стана въпрос и колко ти излезе системата след бидона, че ми престои да купувам кранчета за отсичане на определени "черва"?
SEV - специалист
Със сигурност ще е полезна информацията за някого,стига да я намери.Това исках да вметна,не да се правя на ощипана......или на интересен..Съжалявамако така се е разбрало.
Ако има тема за лози,да се пише за лози,респективно тема за капково и т.н.
Нищо не съм правил и не мога да споделя резултати,за сега.За вкарването на торта също ми е "Х"
Ще постна снимка снимка на закупените неща,цена брой и така.

Прикачен файл

IMG_20170411_191244.jpg
IMG_20170411_191244.jpg (50.96 KиБ) Видяна 3096 пъти

Прикачен файл

IMG_20170411_191259.jpg
IMG_20170411_191259.jpg (38.01 KиБ) Видяна 3096 пъти

Прикачен файл

IMG_20170411_191326.jpg
IMG_20170411_191326.jpg (40.88 KиБ) Видяна 3096 пъти

Прикачен файл

IMG_20170411_191350.jpg
IMG_20170411_191350.jpg (29.28 KиБ) Видяна 3096 пъти

Прикачен файл

IMG_20170411_191454.jpg
IMG_20170411_191454.jpg (44.35 KиБ) Видяна 3096 пъти
SEV - специалист
И още снимки от продукцията .

Прикачен файл

IMG_20170411_191141.jpg
IMG_20170411_191141.jpg (39.82 KиБ) Видяна 3096 пъти

Прикачен файл

IMG_20170411_191152.jpg
IMG_20170411_191152.jpg (39.88 KиБ) Видяна 3096 пъти

Прикачен файл

IMG_20170411_191217.jpg
IMG_20170411_191217.jpg (35.04 KиБ) Видяна 3096 пъти
preslav - майстор
Ти тези домати къде ги порасти толкова - моите са като клечки за зъби?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 13

Тема "Гравитично капково напояване от бидон" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: