Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
lov - майстор
iliya_i написа:
hidrazin написа:
P.S. Лоената набивка ще я смени на 15 годни, ако я е ползвал 2-3 години и после я е държал в мазето 10-12 години... :shock:
lov написа:
...Та стареца се беше превърнал на факир да сменя набивки. :lol:
това, че сте сменяли лоени набивки го разбрахме, ама защо не кажете, пускали ли сте необезвъздушени центробежни помпи, както каза автора, че е направил?
stridata написа:
Иначе несъм обезвъздушавал нищо, просто се затопли пуснах го и не вади вода!

Що направо не му препоръчате нова помпа? Ама и тя трябва първо да се обезвъздуши....
Ми писах по нагоре че правих и разни гяволъци точно заради празния ход. И на края като ми омръзна да го гледам как се мъчи я направих с междинен буфер та си стана и само засмукваща. То друг вариант нямаше защото е само с набита тръба и смукател няма как да се сложи. Та след тази добавка един пъти в годината колкото за профилактика пролетта като се сложи на мястото.
Та няма какво да си мерим ония работи кой колко се е блъскал защото трябва някой и да чете темата от начало. Та там още веднага казах че щом е работила на сухо ще трябва да се сменя и в место да разтягаме локуми да намери някой да му покаже защото ще е много по лесно от колкото с писмени обяснения.
iliya_i - майстор
Не знам кой колко чете, но мисля че съм писал следното:
1) обезвъздушава и пробва.
ако не се получи, тогава:
2) пак обезвъздушава и пробва
ако и втория път не се получи, тогава вече да търси ремонт, чрез смяна на лоената набивка.
Не разбирам, защо искате да го направи по обратния ред?
stridata - специалист
Вчера слезнах при помпата и я обезвъздуших всъчко тръгна ток, но днес сутринта отново неще.... Явно от някъде гълта въздух или нещо? Идеи как да продължа от тук нататък?
шоп - майстор
Това си е характерно за този тип помпи. За да работят трябва перфектен монтаж и 100% липса на въздух. Някое съединение да не е херметично, салник, лоена набивка, семеринг и т.н. да пропусне и пак трябва обезвъздушаване. Трябва да си сигурен и в клапана в долната част на тръбата. Може да монтираш и допълнителен клапан, или самоделен такъв. Колегата lov го е показвал тук във форума.

От някъде дърпа въздух: отстрани причината.

П.П. А като ти писне мини на потопяема помпа. При нея такива проблеми са изключени
lov - майстор
То от толкова разтягане на локуми никой не се сети да ти каже че след като се смени набивката и поработи малко помпата на няколко пъти се дозатяга салника. Прави се това защото той си уляга на мястото. Затягаш много малко около 1/4 оборот на гайката. То се усеща колко и се прави докато работи и дърпа вода а не на сухо. Така че ако на другите места си сигурен че не лапа въздух натегни го малко и пробвай да я пуснеш. А клапана на смукателя се разбира лесно дали държи като почнеш да я наливаш с вода. Почне ли да се губи бързо значи не е в ред и изпуска.
stridata - специалист
Така...Положението е безнадеждно! Махам го тоя динозавър. Не може да спре да гълта въздух и това е, всичко е клеясало и няма глави на болтове или гайки или каквото и да било.Имам следната ситуация завещана от дядо ми и не желая да я коментира въпреки че ми се струва нелогично, но аз нищо не разбирам и не съм критерий. Сега остана пак на вас де се опра....
Това е шахтата която смятам да напълня и от 3 метра да я направя на 1 метър защото е пред срутване?
Изображение
Сондата е изградена с ето такива тръби.
Изображение

Взех едно влакно вързах едно олово и премерих следното нещо. Имам седем метра до водната повърхност и още два вода, стори ми се доста странно защото тия два метра ми се струват малко, а с това се полива от 30 години и никога не е свършвала тази вода? Както и да е, като демонтирам ще видя колко е пусната тръбата на старата помпа. Искам ако може да ми помогнете за два варианта. Единият е за помпа която ще ми служи само за поливане на градината и тревата, ще ползвам ето такава пръскалка.
Изображение

Другото е ако мога да си го позволя да си взема един хидрофор(ако така се наричаше) и да си го свържа и към водопровода които е набилзо.
шоп - майстор
Ако прочетеш послеслова ми от 15.05.2017 ще видиш, че съм предвидил проблемите и ще ти писне. Просто съм минал по този път.

Най-добрия безгрижен вариант е потопяема сондажна помпа. 3'' или 4'' влиза идеално в сондажа.

Ако само ще поливаш има перфектни китайски и полски помпи в ценови диапазон 200-300лв с изход 1''

Ако искаш и хидрофор отличен вариант е сондажна помпа от по-висок клас с по-голям дебит и напор. Има много добри италиянски помпи с цени 400-500лв. Изхода обикновенно е 1 1/4 Слагаш само един флуид контрол и си свркаш. Дебит 50-60л/мин, налягане 3 бара, КПД около 70%. разход само 370вата... Тия дни си взех подобна за захранване на термопомпа.


Не те съветвам да монтираш във влажната шахта, която е пред срутване хидрофор с центробежна помпа и балон, защото от тази влага след година няма да имаш хидрофор. И пак може да гълта въздух
stridata - специалист
Благодаря ти, но може ли малко по конкретно. В интернет има милион и един варианта, поне някакви параметри. Гледам че повечето имат някакви 7-8 метра на засмукване? При мене водата почва от 7-мият метър?
шоп - майстор
Потопяемата помпа не засмуква, а нагнетява и при нея няма параметър дълбочина на засмукване. Има дълбочина на потапяне, дебит, напор и т.н.

аз си взех Belardi 4S/ 05 за 450 лв, за да храни термопомпа. За около 250 китайска с добри параметри.

Сондажна помпа 3SHM1.8/14 / 0,37kW, 75 mm за 269 лв също добра.... избор да искаш. Важно е какво желаеш като дебит и напор.
stridata - специалист
Искам да мога да си поливам градината и тревата и да ми "врътка" е такава пръскачка като тая по горе. Като най-далечният край на тревата ми е на 50-60м от сондажа.

Тема "Центробежна помпа." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: