Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
vlax - майстор
Здравейте,
извинете, ако има стара тема по въпроса,но не я намерих.
Става въпрос за набезите на косовете по черешите,гроздето,ябълките.
Заварих една череша засадена на мястото от дядото,но никога не беше рязана и пръскана.
На пук на инфото в книгите, че почти не се реже,аз я режа и пръскам вече 4 година и оформих някаква корона,като не и давах да расте на височина.Тази година мисля че ще има много добър резултат като плодоотдаване,вече прецъфтя.Искам по някакъв начин да запазя плодовете от косовете,миналата година само докато се обърна и я изядоха.Мисля да сложа мрежа против птици. Мисля,че 5м х 5м ще ми стигне като размери.Не ми се седи с пушка,защото не съм там постоянно и те нямат свършване.
Всяка година косовете ми накълвават ябълките и така ги съсипват,за тях ме е най-яд.
За асмите почти тотално ги изяждат,но те не са много и за сега са още млади и повече за сянка.
Миналата година за проба сложих чоропогашник на няколко грозда,даже ги бях забравил,опазиха се и на зима ги отрязах,перфектно запазени.
При комшиите положението е трагично,ама и те са се примирили.
Споделете кой как се бори и доколко е ефективен метода му.
preslav - майстор
Май от мрежата по-добро няма, като преминат черешите слагаш на ябълките и т.н.
Kokar - специалист
Висящи CD-та. Въртят се и блестят постоянно. Птиците се стряскат и така...
Изпробвано!
nautilus33 - майстор
Kokar написа:
Висящи CD-та. Въртят се и блестят постоянно. Птиците се стряскат и така...
Изпробвано!
Може и алуминиеви капачки за буркани, да тракат.
SEV - специалист
Аз ползвам едни макети на орел или ястреб,не знам.Преди правех лозето като сергия,слагах дискове,ленти от видео касета и .......Сега удължавам стълбчетата с пръчки,поне на метър и половина от нивото на стълбчетата,връзвам въже между два реда и по средата макета.Същия представлява птица в полет,с разперени крила и при най малкия полъх се мърда.Няма никакви птици,дори гларосите не кацат на покрива :-D .
Трябва да си купя и тази година,цената в ловнорибарския беше около 10 лв,това по спомен.
teon - специалист
... ако има възможност- най-сигурно е с мрежи...може да ползваш и звуков сигнал от електронни устройства имитиращи грабливи птици... има също и автоматични 'оръдия' (с пропан-бутан ако не се лъжа), които гърмят бая яко през определен интервал от време...СД-та,капачки,ленти имат само временен ефект-докато привикнат с тях...
keymaker - специалист
Косовете са много интелигентни и социални пилета ,борбата с тях е доста трудна. Привикват с почти всички несгоди ,които им подготвяме и почти винаги намират начин да се приспособят и да ни изиграят с нашите номера. Единствения вариант за противодействие ,който съм открил е да сменям периодично сплашващите елементи, без да спазвам система ,защото в даден момент разгадават системата и се случва провал на финалната права.
vlax - майстор
Най-после вчера успях да свърша това,да му мислят косовете.
Изображение

Тема "Борба с косове" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: