Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
nautilus33 - майстор
Здравейте,
днес за пръв път извърших тази опиерация(поставяне на разпонка). За тези, които не знаят, както бях аз до преди няколко дни, предварително приготвена дървена пръчка или летва, с която се направляват клоните в дадена посока, т.е, изменя се ъгъла.
Та, поставих три такива на една млада череша. Според комшията на около 2-3 години, която за първа година ще плододава.
При поставянето на първата разпонка обаче, забравих да сложа гумена подложка и нараних кората на клона, който исках да наклоня. Обели се не само тънката кафява ципа, но и малка част от самата кора. Замазах я с малко блажна боя, защото ме беше страх да не влзе нещо. След това сложих и парчета гума, както и на другите две. Гумата е тънка вътрешна, но предполагам ще предпази кората.
Та, към съществения въпрос- на първия клон, за който казах, че съм наранил кората, забелязах че долу в основата му, кората, или по-скоро ципата(тънката кафява кора, която е тънка като лист оризова хартия), се е напукала на две места. Предполагам от накланянето на клона. Та, да питам- дали не съм го наклонил твърде много и как да процедирам? Да го отпусна ли малко или да си го оставя така. И горе-долу за вбъдеще как да преценявам до колко мога да накланям, за да избегна пак такова сцепване. Или това е нещо нормално.

ПП другата седмица като поизсъхне земята, ще сложа стълбата и ще наклоня и по-високите клони, понеже искам да поддържам височината по-ниска. Като другата година ще режа от върха, ако може.
wanderer - специалист
относно обелената кора - няма проблеми, ще се оправи, макар че черешата е един от овошните видове, при който раните заздравяват най бавно.
относно навеждането на скелетните клони - струва ми се че е трябвало миналата вегетация да стане това. при навеждането си има техника и принципи, сигурно си прочел информация за това. така без визуализация няма как да се определи дали си отцепил клона от стеблото. ако клона излиза под ъгъл около и по остър от 45 градуса - най вероятно "да". такива клони се наклоняват не надоло, а настрани. ако мислиш че си го отчекнал по добре го отвържи. ако на всяка цена искаш да наклониш подобен "рисков" клон вържи го в близост до израстването му за стъблото като вземеш мерки превръзката да не се впие в кората, и тогава накланяй. ако клона не е дебел неколкократно огъване в различни посоки в зоната на желаната корекция прави дървесината по пластична и лесна за манипулация. дай една снимка когато можеш.

Тема "Поставяне на разпонка на млада овошка?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: