Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
Lisko - майстор
Въпрос - има ли момент в годината когато е препоръчително да се торят овошките и още по-важно - има ли момент в който НЕ Е добре да се торят?
Благодаря!
preslav - майстор
Lisko написа:
Въпрос - има ли момент в годината когато е препоръчително да се торят овошките и още по-важно - има ли момент в който НЕ Е добре да се торят?
Благодаря!
Това, което са ме съветвали агрономи (но от агроаптеките) - есенно торене с комбиниран (NPK) тор и пролетно подхранване само с азотен (N). Обяснението е, че фосфора и калия им трябва време да се разградят в почвата и да започнат да се усвояват от растенията, азотните торове се разграждат значително по-бързо. Не помня всичко в детайли, но грубо азотните торове влияят най-силно на развитието на листната маса - предполагам за това се прилагат и пролетно време. За фосфорните не помня, но може да се намери информация в нета. Калият е много важен за качествата на плода - здравина, сладост и т.н. Като цяло дърветата не са така чувствителни като едногодишните култури към торенето, това че си наторил с по-малко или изобщо си пропуснал не е така фатално - стремя се да използвам долната граница на нормите посочени от производителя.
nautilus33 - майстор
Ако има откъде може и с оборски тор. Това не означава, че не трябва допълнително азот и фосфор, но в оборския тор се съдържат повечето от основните хранителни вещества за овошките. Овчияр се води като най-богат на хранителни вещества.
Ще ти цитирам част от една книга, която е стара, но комшията ми даде да чета и смятам, че информацията е доста полезна:

"Кога трябва да се тори с азотни торове.
За нормалното хранене на овощните растения е необходимо в почвата да има винаги достатъчно азот. Това се налага и от обстоятелството, че азотните торове не се свързват устойчиво с почвата и когато не се използуват веднага от овощните растения, съществува опасност от измиването им. Ето защо торенето с азотни торове трябва да се извършва на няколко пъти през годината. При млади овощни дървета половината от годишната азотна доза се дава късно през есента (втората половина на ноември), а другата половина - през втората половина на април.
При плододаващите ябълкови дървета 1/3 от азотната доза се внася през есента (заедно с оборския тор, суперфосфата и калиевия сулфат), втората третина - през пролетта (след цъфтежа, ако годината е „ пълна", и преди цъфтежа, ако годината е „празна") и третата третина-в края на юни.

Как се внасят азотните торове.
Начинът, по който се внасят азотните торове, е един и същ както при есенното, така и при пролетното торене. Определеното количество азот се разпределя (разхвърля) ръчно и почвата се прекопава плитко. За да бъде ефектът добър, необходимо е почвата да има достатъчно влага. В противен случай азотният тор се разлага и амонякът излита."

Прекопава се на около 15-20см дълбочина.

ПП Много полезна е и дървесната пепел. Доколкото помня, може да се тори с нея на 3-4 години. Но не си спомня каква беше нормата.
keymaker - специалист
Дървесната пепел е богата на калий, аз я разхвърлям из градината през цялата целия отоплителен сезон. Натурални торове слагам само добре угнили, че иначе нежелани буреняци има на богато. Овошките ги окопавам с фрезата и ако нямам натурален тор ползвам NPK или бъркочите с които торя клиентските обекти, в последно време наблягам на бъркочите, включително и листно не че съм забелязал особен ефект ама като ми остане 3-4 л. разтвор няма да го сипя в канала я. Напояването е изключително важно в периода на " наливане " на плодовете. Друг въпрос е рязането, дори некадърното рязане е по добро от никакво. Премахването на някои завръзи също не е за подценяване.
Pavel - напреднал
Дървесната пепел не повишава ли много pH-то на почвата? Ако има някой компетентен може ли да обясни използването на дървесна пепел и горска тор.
preslav - майстор
Pavel написа:
Дървесната пепел не повишава ли много pH-то на почвата? Ако има някой компетентен може ли да обясни използването на дървесна пепел и горска тор.
Аз не съм компетентен, но чета и си правя изводи. Дървесната пепел се използва от много стопани точно заради калия, но ползването и трябва да е умерено (какво значи това не ми е ясно) защото неминуемо променя и киселинния състав на почвата. Може и да греша, но нали си чувал, че някои слагат дървесна пепел в казана преди изваряването на ракията, за да намалят киселинността на материала - предполагам същото се случва и с почвата.
Горската пръст не бих я определил като тор, това по-скоро е компост, който спомага за структурирането на почвата, което пък е много важно за едногодишните растения, които са с плитка коренова система.
Прославутият оборски тор е доставчик на азот (образно казано влияе най-много на зеленото), но наред с азота доставя и много плевели и е развъдник на попови прасета и други твари.
За себе си съм се спрял на умереното торене с NPK торове, лесно се дозират, лесно се усвояват от растенията, спомагат за развитието не само на листна маса, но и на здрава коренова система, здрава дървесина и сладки плодове.

Тема "Торене на овошки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: