• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
  PetyrVeliki - специалист
Привет,

Дворът ни е един декар и искам да взема моторна коса. Баща ми има с бензинов двигател, но той коси по-голяма площ.
Та реших и аз да си взема такава, не толкова мощна, но все пак да е на бензин, че уж са по-мощни и по-здрави.

Днес обаче ходих до Практикер и Бриколаж и видях, че имат електрически, които имат по-голяма мощност (1000, 1400 W), за разлика от бензиновите (500-800 W).

Та, струва ли си да пробвам?

(Малко повече инфо - има трева само из двора. Също така има ток из цялото място и имам дълъг удължител. В същото време да смесвам бензин с масло, палене на двигател, поддръжка и почистване - струва ми се че ще е по-трудно.)

Мерси предварително ;)
bat_danio - специалист
Според мен
Бензинова
Плюсове - НЕ разнасяш кабел, по-голям въртящ момент който май нее от значение.
Минуси - по шумна, трябва да се вади двутактовата
смес когато не се ползва по дълго време. По тежка. По сложна конструкция за подръжка(ДВГ- филтри).
По труден старт при неизправност.

Електрическа
Плюсове - Лесен старт. По лека и по тиха. По евтина за подръжка евентуално (почти не облсужваем ел мотор). Екологична. По евтино гориво(ток).
Минуси - Разнасяш кабел. Ако няма ток не косиш. Ако си повредиш( или ти изчезне) удължителя не косиш.

Всички професионалисти използват бензинови коси и резачки за дърва.Може да е конспирация с картела с горивата или има друга причина. :-D
Може да не съм прав това е моята гледна точка
torbalan - Дървен философ
Аз бих препоръчал на ток.

Единствения смислен аргумент за мен е, че не понасям ДВГ. Мразя разправиите, поддръжката, миризмата и т.н. :)

Ако това не те притеснява - всичики останали плюсове са за бензиновите машинки :)

И един уточняващ въпрос - коса или косачка смяташ да купуваш?

С косачка е по-лесно, по удобно...
PetyrVeliki - специалист
Коса, не косачка. Дето се окачва на раменете и долу е с корда, а не дето се бута и е на 4 колела.

Имаме косачка, но не съм много доволен от нея, освен това на моменти тревата я "изтърваме" и пораства доста ... или поне толкова че с косачка става много трудно. Освен това из двора има дръвчета, разни тръби, кладенец и така нататък, така че с коса ще е по-добре от косачка.
torbalan - Дървен философ
Аз имам косачка и тример - това, дето е по-малко от онова, дето се закача на раменете...

Като изпусна тревата - с тримера ;)

Ама да косиш декар с коса, закачена на раменете, то си е ебахти хамалогията...
iivanov - майстор
Есента имаше един съфорумец , който пусна 20 теми в защита на ел косите ... и накрая си взе бензинова . :-D
ПП. Ако се навиеш за бензинова , добре е да е по-мощна . Вчера един с една бъзикня щил беше напълно убеден , че 20 см трева , която косеше , е сериозно препятствие .
ben84 - специалист
bat_danio написа:
по-голям въртящ момент който май нее от значение.
Абе за по-яка трева въртящ момент е нужен. Иначе оборотите ше паднат :-D
burkov - специалист
iivanov написа:
Есента имаше един съфорумец , който пусна 20 теми в защита на ел косите ... и накрая си взе бензинова . :-D
Хахахахахха :lol:

Аз миналата година взех бензинова, защото не ми се разтягат кабели, но и ми е много неоформено мястото още. Дъррвета, храсталаци, камънаци...
Не знам какви бензинови си гледал, но повечето са поне по киловат.

Електрическите до колкото виждам около 1,5-2 кв, но не знам дали изобщо може да се сравняват.
Ако имах читав ток и по-равен парцел, бих пробвал електрическа, но мощна. Наистина не е нужна никаква поддръжка. По-лека и дооооста по-тиха.
Това си е голям плюс, като се опънеш на 30 градуса и това нещо не блъска хем жега хем горивни изпарения.

Но въпреки това и аз взех бензинова :lol:
Има хубави цени, по хипермаркетите около 150-170 кинта за 2 кв.
PetyrVeliki - специалист
torbalan написа:
Аз имам косачка и тример - това, дето е по-малко от онова, дето се закача на раменете...
Като изпусна тревата - с тримера ;)...
Тример и аз имам, но след 5 квадратни метра се задръства и загрява много.
Също и обикновена коса имам, но с нея е голяма хамалогия, а и по-трудно оформям около дръвчета и тем подобни.
torbalan - Дървен философ
PetyrVeliki написа:
torbalan написа:
Аз имам косачка и тример - това, дето е по-малко от онова, дето се закача на раменете...
Като изпусна тревата - с тримера ;)...
Тример и аз имам, но след 5 квадратни метра се задръства и загрява много.
Също и обикновена коса имам, но с нея е голяма хамалогия, а и по-трудно оформям около дръвчета и тем подобни.
Точно това имам предвид... Тримера не е да косиш поляната редовно, а само за един път...
  • 1
  • 2

Тема "Избирам моторна коса - ток или бензин (но еднаква мощ)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: