• 1
  • 2
Всичко за озеленяването от домашни цветя до дървета за градината
g.botev - напреднал
Здравейте,

искам да Ви помоля за помощ отностно изграждането на автоматична система за поливане на зелените площи около къщата, която имам.

Това ще ми е първата такава система, но предпочитам да се опитам да я изградя сам в духа на форума. За тази цел използвах онлайн планера на Гардена да начертая площите, които трябва да полимам.

Изображение

Искам да Ви помоля за съвети отностно някой неясноти, които имам:

1. Това разположение на разпръсквачите удачно ли е? На мен ми се струва логично, но знам ли може да има и по-оптимално решение.
2. Дали може да ми предложите разпръсквачи, които да използвам вместо предложените от Gardena, които да са по-евтини
3. Съответно дали мога да захраня тези лазпръсквачи на едни кръг? В момента движа нещата за кладенец, но предполагам първоначално ще трябва да го захраня от водопровода било и то доста скъпо. В този ред на мисли ако на разпръсквачите им подам вода с по-голямо налягане това проблем ли ще е? Ако да на колко трябва да огранича налягането?
4. Тъй като до зелените площи имам гараж смятам цялата автоматика да я вкарам вътре. Независимо от идеята клапаните да са капсуловани смятам, че на закрито ще им е по добре. В този ред на мисли видях по темите, че някой ползват и клапан от пералня. Това удачен вариант ли е ?
5. Тръбата за всързване 25 или 32 да е предполагам по-добре ще е 32, но има ли смисъл при тази площ?

Предварително благодаря за помоща!
hidrazin - майстор
1.Не. Трябват около два пъти повече разпръсквачи.
2.Gardena са китайски боклуци. Използвай Hunter или Rain Bird
3.Въпрос на сметки при известни дебит на водоизточника, брой разпъръсквачи, техните характеристики и "начина на монтаж".
4.Това с клапаните от пералня е ВЕЛИКА глупост.
5.Винаги има смисъл от по-дебела тръба. Нищо няма да "икономисаш" ако сложиш 25.
По принцип се почва с 32 и на крайните се слага 25...
:partyman:
g.botev - напреднал
hidrazin написа:
1.Не. Трябват около два пъти повече разпръсквачи.
Благодаря, а някакви насоки как да ги разположа по-добре?

Поздрави
Martin.P - специалист
g.botev написа:
hidrazin написа:
1.Не. Трябват около два пъти повече разпръсквачи.
Благодаря, а някакви насоки как да ги разположа по-добре?

Поздрави

Вземаш си ето от тези: http://napoqvane.com/sprinklers/hunter_ps_van
(или дефлеkторните на Rain Bird) : http://napoqvane.com/sprinklers/spray_s ... _spray_van

И ги разполагаш някак така(в червеното кръгче съм сложил дюзата(ако дефлекторите са на Hunter), която да сложиш на разпръсквача):

Изображение

После си измерваш налягането на водопровода и дебита(вземаш една 10л. кофа, отваряш чешмата на макс и засичаш за колко секунди се пълни кофата до горе). И идваш пак да говорим ще стане ли с един кръг или не. Май по-скоро не.

Ей тука сам може да изчилиш на база налягането ти и дебита влизаш ли в един кръг или не, ако решиш да ползваш Hunter:
Изображение
vsterev - специалист
А защо му предлагате толкова много точки с голямо припокриване минималния радиуса на А17 е 4,7 м.
hidrazin - майстор
vsterev написа:
А защо му предлагате толкова много точки с голямо припокриване минималния радиуса на А17 е 4,7 м.
Ами я тогава ти му предложи схема с припокриване и по-малко точки.
Имай едно на ум че когато се говори за припокриване става дума за "глава до глава".
Примерно пръскачка 1 трябва да хвърля до главата на пръскачка 2 и обраното - 2 да хвърля до главата на 1.
Иначе покрай самите пръскачки от този модел тревата изсъхва - от сушата. :lol:
И не е А17 а е 17А - нея мога да ти я накарам да пръска и на 3 метра но това са си "тайни"... :-D
:partyman:
g.botev - напреднал
Martin.P написа:
Вземаш си ето от тези: http://napoqvane.com/sprinklers/hunter_ps_van
(или дефлеkторните на Rain Bird) : http://napoqvane.com/sprinklers/spray_s ... _spray_van
Привет,

спрях се на Hunter щом ги препоръчвате. Позволих си да променя 2 от дюзите на 15A вместо 17А, защото при налагане на чертежа излихаха много от линиите на градината, а аз "тайните" за намаляване на радиуса за съжаление не ти знам :o

Изображение

С така зададените радиуси и ъгли на база таблицата излиза обща консумация от 42.54 литра на минута.

Днес ще стигна да замеря дебита на водата. Налягането също, защото имам само един манометър за парно налягане до 6 bar-a и съответно е много малко за да измеря налягането от водопровода. Дали може да ме ориентирате, колко е приблизителното налягане на водопровод за да преценя кой манометър да купя?

Друго нещо, което съм изпуснал като информация е да кажем ако за тези дюзи изискват налягане от таблицата около 2 bar-a това означава ли, че трябва да се осигури 16 bar-a за 8-те дюзи? Предполагам да, което е и причината да се разделят на кръгове, но все пак да питам.

Благодаря отново за помоща, която ми оказвате!
vsterev - специалист
hidrazin написа:
vsterev написа:
А защо му предлагате толкова много точки с голямо припокриване минималния радиуса на А17 е 4,7 м.
Ами я тогава ти му предложи схема с припокриване и по-малко точки.
...
:partyman:
Според мен и така ще напоява
Изображение
hidrazin - майстор
vsterev написа:
Според мен и така ще напоява
Ами щом според теб така ще напоява си го направи така в къщи.
Тогава няма да има кой да обвиняваш за калпаво проектирана напоителна система. :-D
Но моля, поне не заблуждавай хората тук...
:partyman:
hidrazin - майстор
g.botev написа:
... ако за тези дюзи изискват налягане от таблицата около 2 bar-a това означава ли, че трябва да се осигури 16 bar-a за 8-те дюзи? ...
Не. Трябва да имаш 2 бара в системата при работещи разпръсквачи.
А това зависи от помпата, броя на закачените разпръсквачи и в малка степен от дължината на тръбния път и броя използвани фитинги, клапани...
В твоя случай за такава малка площ последното може да се пренебрегне.
Основното е помпата и сумарни дебит. Помпата си има характеристика - при какъв дебит какво налягане осигурява.
От там се избира и максималния брой разпръсквачи (естествено с някакъв запас).
Не е лошо да се вземе в предвид и дебита на водоизточника...
Успех!
:partyman:
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за разположение на разпръсквачи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: